VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fabík: Za čtyři roky zkusím asi kandidovat do Senátu

Únanov /ROZHOVOR SE STAROSTY/ - Jednapadesátiletý občanský demokrat Vojtěch Fabík patří do dosti výlučného klubu starostů, kteří pošesté obhájili svůj mandát i funkci a v čele obce tak stojí už dvacet let. V dnešním rozhovoru se ohlíží za nedávnými volbami, mluví o únanovské skládce a naznačuje své další politické plány.

23.11.2010 2
SDÍLEJ:

Občanský demokrat Vojtěch Fabík.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Vrátím se nejprve ke komunálním volbám. Poprvé jste měli jako koalice ODS a lidovců jinou konkurenci než komunisty. Bylo pro vás volební klání letos těžší, nebo jste byl naopak rád, že v obci vyrostla další skupina, která se uchází o práci v zastupitelstvu?
Samozřejmě bylo jen otázkou času, kdy se nějaký nový subjekt objeví. Nahrály tomu i parlamentní volby, je to celospolečenský jev.
Museli jsme s tím počítat a zvolit i lepší volební kampaň. Výsledkem jsem pak byl nakonec až příjemně překvapený.
I když ve volbách přišla nabídka nového směru, mnoho lidí mi vyjadřovalo podporu, dokonce víc, než v předchozích obdobích.

Patříte k vůbec nejdéle sloužícím starostům v regionu. Co vás před dvaceti lety přivedlo do komunální politiky? Počítal jste s tím, že v ní strávíte dvacet let?
Když jsem kandidoval poprvé v devadesátém roce, nepočítal jsem ani s tím, že budu starostou. Tehdy byl ještě trochu jiný systém počítání výsledků, založený na prostém počtu získaných hlasů. Dostal jsem jich nejvíc a lídr naší kandidátky, který měl být starostou, nepostoupil do zastupitelstva. Proto jsme museli řešit co dál a starostou jsem byl zvolen já.

Čemu jste se věnoval, než jste do komunální politiky vstoupil?
Před vstupem do politiky jsem deset let pracoval v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském ve Znojmě – Oblekovicích jako technik na úseku odrůdového zkušebnictví zeleniny.

Když se řekne Únanov, automaticky se člověku vybaví skládka. Má z ní obec ekonomický prospěch? A jak moc obec naopak zatěžuje?

Je to myslím vyrovnaný stav. Navážení na skládku obec nějak extrémně nezatěžuje. Ve srovnání s celkovým dopravním provozem je počet aut, která jezdí na skládku, minimální.
Celých osmnáct let, co skládka funguje, také platí projektované parametry a na vysoké úrovni je i spolupráce s firmou, která skládku provozuje.
Obec ročně získává z poplatků, stanovených nařízením vlády, kolem dvanácti milionů korun. Musím podotknout, že zákonný poplatek ze skládky stanovuje svým nařízením vláda a to současné platí do konce roku.
Proto zatím nevíme, zda a kolik peněz získáme pro další roky. S ohledem na to máme už ale nastavené i investice, pokud je o další provozní náklady obce.

I díky skládce tedy obec může poměrně solidně investovat. Co považujete za nejdůležitější dosavadní obecní investice?
V poslední době jsme investovali hlavně do školství. Vloni jsme kompletně přestavěli budovu bývalé fary, kterou jsme odkoupili a celou zrenovovali na mateřskou školu. Náklady včetně pořizovací ceny dosáhly osmnácti milionů korun.
Nyní jsme dokončili zateplení školy, vyměnili jsme okna, zateplili fasádu. Náklady z devadesáti procent pokryla získaná dotace.
Za zmínku stojí také úprava místní části Kolín, kde byly polorozbořené kamenné zídky a sklepy. Zídky jsme opravili, nedávno jsme dokončili sadovnické úpravy.

Jaké jsou naopak hlavní plány, které obec čekají v nejbližších letech?
V nejbližších dnech požádáme o stavební povolení pro projekt administrativní budovy, kde by měl najít nové sídlo obecní úřad a knihovna. Počítáme také s menším sálem, který bychom mohli využít nejen pro zasedání zastupitelstva, ale i pro další účely. Pro stavbu máme připravené místo prakticky naproti stávajícímu úřadu.
Chystáme také stavbu menšího technického objektu zejména pro uskladnění obecní mechanizace.

Působíte také v krajském zastupitelstvu. Čím je pro vás práce v krajském zastupitelstvu zajímavá a je spojení funkcí starosty a krajského zastupitele užitečné i pro obec?
V krajském zastupitelstvu působím poprvé. Spojení je to určitě přínosné a naplňuje moje očekávání. Nejde jen o možnosti získat některé dotace, ale hlavně o styl práce a nové nápady, které pak můžeme aplikovat v obci.
Pomáhá mi to udržovat si přehled, který bych jinak mohl někdy ztrácet, protože nemáme pravidelná setkání s dalšími starosty.

Chystáte se do krajského zastupitelstva kandidovat i za dva roky?
Předpokládám, že budu obhajovat.

Uvažujete o tom, že byste se za čtyři roky pokusil prosadit do vyšších politických pater? Čekají nás volby do Sněmovny i do Senátu. V Senátu už zasedala či zasedá řada dlouholetých starostů, neuvažujete třeba o kandidatuře na senátora?
Čtyři roky je dlouhá doba. Bude záležet na tom, zda v té době bude na Znojemsku vyprofilovaný nějaký zřejmý kandidát, kterého dnes zatím nevidím.
Je pravda, že v komunální politice už působím dlouho, proto by možná stálo za to, takříkajíc na závěr kariéry, zkusit něco jiného.
Z hlediska možného úspěchu při sestavování kandidátek i stylu práce bych asi dával přednost Senátu. Zatím jde ale o předběžné úvahy, kterým jen neříkám rozhodné ne.

Dvacet let v čele obce je dlouhá doba. Pokud vám za čtyři roky bude stále přát zdraví, plánujete kandidovat znovu a pokud voliče přesvědčíte, znovu se ucházet o funkci starosty?
Opět otázka, na kterou se těžko odpovídá. Už v minulém volebním období se mi zdálo, že nebudeme mít mnoho projektů k naplnění, ale nakonec jsme opravili obě školní budovy, o kterých jsem už mluvil.
Pro nynější období máme plány a investice jasné. Co bude za čtyři roky, ukáže život. Rozhodovat se budu asi za dva roky.

Ing. Vojtěch Fabík

Věk: 51 let
Stranická příslušnost: ODS
√ Narozen ve Znojmě
√ Do 24 let žil v Citonicích, poté v Únanově
√ Starostou Únanova je od roku 1990
Rodinný stav: ženatý, bezdětný
Vzdělání: Vysoká škola zemědělská, zahradnická fakulta Lednice
Předchozí místa: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Znojmo – Oblekovice

Autor: Martin Moštěk

23.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení