VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farmáři pomáhají přežít rostlinám a zvířatům

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Areál bývalého kravína v Popicích noví majitelé Bogdanovi právě přestavují na penzion. Zázemí zde našla ale i malá farma. Stádo ovcí pomáhá udržovat přilehlý areál s loukami, pastvinami a četnými stromy a keři. Ovce, „živé sekačky“, udržují trávníky a přitom nepřímo zamezují zarůstání okolí penzionu nežádoucí bylinnou a dřevinnou vegetací.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Stádo na Kraví hoře.Foto: Správa Národního parku Podyjí/Petr Lazárek

Spásané plochy pro svůj život navíc potřebuje například i vzácný koniklec velkokvětý, křivatec český, vstavač kukačka či kudlanka nábožná. Podobně jako Bogdanovi spojila farmaření s nabídkou ubytování a jiných služeb řada dalších drobných zemědělců v Národním parku Podyjí a jeho ochranném pásmu. Drobní farmáři navíc umožňují přežití i ohroženým rostlinám a živočichům.

Zemědělské hospodaření se službami turistům spojuje také areál penzionu s koňskými stájemi a jízdárnou „Osada Havranů“ v nedaleké obci Hnanice. Na jeho chodu se podílejí manželé Chvatíkovi. V okolí obce tak návštěvníci narazí na několik výběhů s koňmi, ve kterých se prohánějí jejich čtyřnozí svěřenci. Některé plochy poskytla koňské farmě do pronájmu přímo Správa NP Podyjí. Důvodem je fakt, že šetrná koňská pastva umožňuje přežití naprosto unikátních druhů hmyzu.

Žijí zde díky ní vzácní brouci, kteří se živí koňskými koblihami, nebo i zvláště chráněný noční motýl bourovec trnkový. Louky a pastviny mají i velmi kladný vliv na udržení hodnotného krajinného rázu okolí Hnanic a v této intenzivně využívané zemědělské a viniční krajině zachovávají pestrou mozaiku vyskytujících se rostlinných a živočišných kultur a biotopů.

Na pastvinách v okolí Popické kaple či na Popických kopečcích se mohou lidé setkat s ovcemi farmáře Vítězslava Soviše. Spásají většinou vřesoviště a stepní trávníky. Bez jejich péče by tato cenná území zarůstala. Převahu by zde získala agresivní tráva třtina křovištní či nežádoucí náletové akáty, trnky nebo šípky.

Chov ovcí

Sovišova farma, která se specializuje kromě chovu ovcí i na rostlinnou výrobu, je zaregistrována v certifikovaném systému ekologického zemědělství. Hospodaření ekologického zemědělce se v Česku řídí speciálním zákonem a jeho dodržování pravidelně kontroluje ministerstvo zemědělství. Své produkty označují ekologičtí zemědělci chráněnou značkou pro biopotraviny.

Při pěstování rostlin se ekozemědělci vyhýbají syntetickým hnojivům. Úrodnost půdy zvyšují přiměřeným hnojením statkovými hnojivy. Dodržují také vyvážené osevní postupy a střídání plodin.

V ekologických chovech jsou zvířata ustájena přirozenými způsoby, mají možnost výběhu a pastvy. Důležitá je jejich pohoda, která je rovněž prevencí nemocí. Brání například stresu. Nepoužívají se preventivně antibiotika, zakázáno je používání hormonálních přípravků.

Nejdéle hospodařícím ekologickým zemědělcem v ochranném pásmu Národního parku Podyjí je Petr Kosmák. Jeho farma se specializuje na ekologický chov ovcí a k tomu přidružené hospodaření na loukách a polích. I v zimním období musí totiž farmáři krmit ovce z ekologického chovu senem a jadrnými krmivy vypěstovanými v systémech ekologického zemědělství.

Ekologický farmář tak musí i „zrní“ vypěstovat ekologicky. Z této skutečnosti opět profituje příroda a krajina. Na orné půdě v ekologickém systému, kde se nesmí používat herbicidy a insekticidy, vegetují vzácné druhy polních plevelů, které z naší krajiny prakticky vymizely.

V Podyjí se tak můžeme setkat s kvetoucími exempláři hlaváčku letního a plamenného, nepatrnce rolního, chrpy modráku, myšího ocásku nejmenšího, bračky rolní či kozlíčku zubatého. A na tyto vzácné polní plevele jsou dále vázány vzácné druhy brouků, motýlů či ptáků. Vše dohromady potom tvoří malebnou a pestrou krajinu.

Drobní zemědělci

Zde se koloběh uzavírá – systémy ekologického zemědělství jsou nenahraditelné i ve zvláště chráněných územích, mezi něž Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo patří. O tom, že se stav krásných vřesovišť na Kraví hoře u Znojma výrazně zlepšuje a pastva ovcí z Kosmákovy farmy je zde nenahraditelná, dnes již pochybuje málokdo.

Z ekologického a šetrného farmaření těží i zvířata a rostliny na druhém břehu řeky. Je to především území bývalé vojenské Mašovické střelnice. Travnaté plochy s četnými křovinami a solitérními stromy umožňují rozmnožování vzácného a chráněného ptáka – pěnice vlašské. Tento nenápadný pěvec patří mezi nejvzácnější ptáky Podyjí. O unikátní oblast se přitom stará řada drobných zemědělců z nedalekých Mašovic a bez jejich pravidelné a šetrné péče by se území neobešlo. Kosí se zde louky, místy se pase stádo ovcí. Tento způsob péče zajišťuje zachování cenných biotopů, kvůli nimž byla Mašovická střelnice vyhlášena jako chráněné území soustavy Natura 2000 – Evropsky významná lokalita.

Malé farmy s penziony rodinného typu a se službami pro turisty nebo farmy ekologických zemědělců představují ideální řešení i příklad možného rozvoje agroturistiky v regionu Národního parku Podyjí. I státní ochrana přírody ve svých strategiích preferuje právě rozvoj takzvané měkké turistiky, kam agroturistika či vinařská turistika patří. Z podnikání drobným zemědělcům a ekologickým farmářů má nemalý užitek i vzácná příroda a malebná krajina Podyjí.

VERONIKA DUBOVSKÁ (Autorka má na Správě Národního parku Podyjí na starosti krajinnou ekologii a zemědělství)

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základy raně románské obranné věže odhalili v Hradební ulici nedaleko rotundy svaté Kateřiny archeologové ve Znojmě.
4

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Krumlovem zaduní severský rock. Přijede i Amon Amarth

Moravský Krumlov – Ve znamení tvrdého severského rocku se v pátek a sobotu ponese druhý ročník festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově. Po úspěchu loňského prvního ročníku, kdy u krumlovského zámku hrál slavný německý Helloween, se letos organizátoři rozhodli program i nabídku festivalu rozšířit.

Začíná souboj žluté a zelené. Cestující z Brna do Prahy svezou další autobusy

Brno /FOTOGALERIE/ – Zelená či žlutá, to je oč tu běží. Dosud dominantní brněnský dopravce RegioJet dostává těžkou konkurenci na trase z Brna do Prahy. Flixbus, charakteristický zelenými autobusy, od čtvrtka zvyšuje počet spojů do a z hlavního města. Celkem jich bude jezdit osmadvacet párů denně. Dosud přes Brno provozoval jen mezinárodní linky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení