VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hala: Zveřejňování informací na webu není problém

Božice /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Dva noví muži jsou od podzimních komunálních voleb v čele Božic. Volby vynesly do starostenského křesla sedmačtyřicetiletého geodeta Karla Halu, pozici druhého muže místní radnice zastává o třináct let mladší Jiří Čada. Oba vzešli ze stejné kandidátky s názvem Společně pro Božice.

29.3.2011 1
SDÍLEJ:

Božice od loňského podzimu vede sedmačtyřicetiletý božický rodák Karel Hala.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Jistou zvláštností místního patnáctičlenného zastupitelstva pak je skutečnost, že kromě jedné členky KSČM jsou zbylí zastupitelé výlučně nestraníci.


Co vás přivedlo do politiky?
Jsem klasický patriot. Vždy jsem se zajímal o život v Božicích a nebylo mi lhostejné, jak se u nás žije. Do politiky jsem vstoupil už v roce 1994. Stále jsem nestraník, poslední dvě volební období jsem kandidoval za sdružení Pro Božice.

Vedení obce jste si už jednou vyzkoušel…
Ano, čtyři roky jsem již působil v pozici místostarosty. Minulé volební období jsem byl řadovým zastupitelem.

Jak se pracuje se zastupiteli, kteří jsou, až na výjimku, nestraníci? Máte vůbec nějakou tradiční opozici?
Opozice u nás funguje. Myslím ale, že na zásadních věcech se vždy dohodneme. Jedinou členkou politické strany je zastupitelka za KSČM Anna Hříbková. Přestože moc stranám nefandím, paní Hříbkovou znám jako slušného člověka, který má zájem pracovat pro obec.

Měl jste při přebírání pozice starosty od vašeho předchůdce nějaké problémy?
S bývalým starostou Miroslavem Klíčem se známe dlouhá léta a možná i díky tomu jsem žádné problémy při přebírání funkce starosty neměl.

Máte poměrně mladého místostarostu. V čem jsou výhody jeho věku při práci pro obec?
Jiřího Čadu jsem si vybral záměrně. Je to mladá krev, nový zastupitel a místostarosta, který se stará o kulturu, ale také třeba o internetové stránky.

Právě obecní web máte nový. Co si od něj slibujete a co na něm lidé nově najdou?
Kolega Čada je fanda do počítačů. Připravil také právě modernizované internetové stránky obce. Kromě běžných informací na něm zájemci časem najdou také usnesení rady. Zatím ještě nejsme rozhodnutí, jestli budeme zveřejňovat dokumenty včetně jmen, ale patrně ano.
Osobně se mi vykřížkovaná jména moc nelíbí. Usnesení zastupitelstva samozřejmě již zveřejňujeme.

Nedávno jste schválili obecní rozpočet. S jakými penězi budete pracovat?
Máme vyrovnaný rozpočet, budeme pracovat se sedmnácti miliony korun. Podařilo se nám dát dva a půl milionu na kanalizaci, kterou bychom chtěli začít dělat letos na podzim. Máme sice přislíbenou dotaci, přesto jsme dali část peněz do rozpočtu, abychom nemuseli brát vysoký úvěr.
Na ten bychom, pokud by přesáhl deset milionů, museli totiž vypsat velké výběrové řízení. Navíc nechceme zatěžovat naše nástupce dlouhodobými finančními splátkami.

O jaké části kanalizace hovoříte?
V Božicích je asi polovina kanalizace už hotová, dokončená je i čistička odpadních vod. Hovoříme o druhé etapě, která by měla odkanalizovat téměř celé Božice.

Jaké další akce či stavby vás ještě čekají?
Letos bychom chtěli udělat ještě tři úseky vodovodu. Ve staré zástavbě totiž ještě není voda u čtyř rodinných domků a další úseky jsou pro nová stavební místa.

Když jsme u míst pro výstavbu, lze si v Božicích postavit dům na pozemku s inženýrskými sítěmi?
V lokalitě nad domem s pečovatelskou službou máme nyní šest zasíťovaných míst. Na ty se nám podařilo poměrně rychle prostřednictvím realitní kanceláře získat zájemce. Letos by se tam mohlo začít stavět. Pak máme dalších pět parcel, kam právě chceme zavést vodovod a vybudovat kanalizaci.
Zájem o výstavbu je u nás poměrně značný. Máme totiž kompletní občanskou vybavenost. Je u nás kvalitní základní škola, dvě mateřské školky, lékař i lékárna. A také pět hospod. Ale za první republiky jich bylo více.
Asi polovina lidí, kteří chtějí stavět, jsou přespolní. V posledních třech letech jsme ve výstavbě domů zaznamenali mírný útlum. Proto jsme snížili cenu pozemku z původních dvou set padesáti na dvě stě korun za metr čtvereční.

Božice také mají na vesnici hodně obecních bytů…
Máme kolem sto čtyřiceti obecních bytů. To s sebou přináší i problémy s dlužným nájemným. Aktuálně nám lidé dluží něco přes dvě stě tisíc korun. Snažíme se s nimi jednat, používáme i sankce. Ale je to často velmi těžké. Mnohdy se jedná o sociální byty, kde bydlí třeba lidé s handicapy nebo s malými dětmi, a jejich příjmy jsou nízké.

Jaké máte zkušenosti s integrovaným dopravním systémem?
Zatím máme jen dobré zkušenosti. Přínosem je, že lze jezdit i po Znojmě na jednu jízdenku, děti od nás jezdí do škol v Brně i Olomouci. Provázanost je bez problémů, autobus využívá stále více lidí. Vlakem jezdí méně cestujících možná i proto, že ho máme od obce poměrně daleko.

Jaké spolky a organizace v Božicích fungují?
Spolkový život v Božicích je bohatý. Dlouhodobě u nás pracují dobrovolní hasiči. Vyhlášený je fašank, který pravidelně organizují. Mezi hasiči jsou lidé, kteří organizaci akcí věnují spoustu času. Navíc se poctivě věnují mládeži.
Dlouhou tradici má u nás také fotbal. Fungují zde tři mládežnická družstva od přípravky po dorost. Fotbalisté mají kvalitní zázemí. Hrají na hřišti s kvalitním trávníkem, vloni jsme svépomocí vybudovali zemní závlahy v hodnotě přes dvě stě tisíc. U hřiště jsme vybudovali s pomocí obce posezení pro tři sta lidí. Využíváme ho na různé kulturní akce od čarodějnic přes hody a jiné zábavy.

Kdysi u vás fungoval i autokros…
To je pravda. Autokros se u nás jezdíval, ale kvůli finanční náročnosti skončil. V tomto prostoru částečně trénují hasiči a část je připravena jako průmyslová zóna.

Jde o jediné místo, které máte připravené pro podnikání?
Ještě jedna zóna je u nádraží. Tam dokonce je zájem jednoho investora o výstavbu bioplynové stanice. Jenže ohlasy od lidí jsou poměrně negativní, takže není jasné, zda a kdy případně by mohla vyrůst.

Kdo je v Božicích největším zaměstnavatelem?
Patrně domov důchodců. Tam pracuje asi padesát místních lidí. Pak jsou tu dvě firmy, které vyrábějí dlažbu a sklad zemědělských produktů. Asi deset lidí pracuje v Agrodružstvu Mašovice.

Karel Hala
Věk: 47
Stranická příslušnost: Bez politické příslušnosti
Narodil se v Božicích, kde žije a pracuje dosud
Starostou od roku 2010
Rodinný stav: ženatý, dvě děti
Vzdělání: středoškolské s maturitou
Předchozí povolání: geodet

Autor: Dalibor Krutiš

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Šéfredaktor Břeclavského deníku Rovnost Lukáš Ivánek společně se strážníky testoval, jak penzisté odolají na oko lákavé nabídce.
4

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Mikulovské Pálavské vinobraní. Ilustrační foto.
16

Pálavské vinobraní oslaví už 70 let. Zastavila jej pouze okupace v roce 1968

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Z bývalé prodejny a restaurace vznikne nové kulturní centrum. Od května

Znojmo – Galerii a místo setkávání v někdejší prodejně na náměstí Republiky v centru Znojma připravuje tamní spolek Umění do Znojma. S městem jedná o výpůjčce prostor, které ještě musí projít rekonstrukcí.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Brno, jižní Morava – Stále řádí. I když nových pacientů nakažených žloutenkou typu A od minulého týdne nepřibylo, hygienici varují před velkým optimismem. Podle nich zatím nic nenaznačuje, že epidemie v Brně a okolí končí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení