VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluboké Mašůvky: poutní místo i kvetoucí ves

Hluboké Mašůvky /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ – Devadesát nových rodinných domů vzniká na okraji obce. Známá je svým duchovním životem, moderní tvář jí dává letecké modelářství

9.7.2010
SDÍLEJ:

Hluboké mašůvky žijí křesťanskou tradicí i moderním způsobem. Nedaleko kostela rozjímají věřící u Lurdské jeskyně, opačný konec obce zaznamenává rozvoj soukromého stavebnictví.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Známé poutní místo, kde se každoročně scházejí davy věřících i nevěřících lidí, se zarývá do malebného údolí Plenkovického potoka zhruba deset kilometrů severně od Znojma. Mašůvecký dolíček poskytuje klid nejen v podobě vycházek Báboveckým lesem směrem ke zřícenině Lapikus, klid mají také všichni majitelé mobilních telefonů. V údolí totiž není signál.

Městský život v údolí

První vesnice za Příměticemi směrem do Jevišovic láká stále více lidí z města ke klidnému bydlení. Dnes v Mašůvkách žije téměř osm set obyvatel.

„Naše obec začíná žít tak trochu městským životem. Stále se rozrůstáme, máme solidní občanskou vybavenost a výhodu klidného bydlení. Ve vsi je škola, pošta, čistírna odpadních vod a polovinu obce máme odkanalizovanou. Letos jsme získali dotaci dvacet milionů korun na další stavbu kanalizace,“ říká první muž obce Ladislav Vaněk. Vesnici zná jako své boty. Vždyť funkci starosty zastává již šestnáct let.

„Před dvěma lety jsme dokončili rekonstrukci koupaliště. Jezdí k nám řada lidí i ze Znojma. Láká je klidné prostředí pod lesem. Vejde se tam asi tři sta padesát návštěvníků,“ uvádí Vaněk.

Pokud člověk do Hlubokých Mašůvek přijíždí od Znojma, nemůže přehlédnout desítky novostaveb rodinných domků na jihozápadním okraji vesnice.

„Tam je na zástavbu vyčleněno skoro deset hektarů pozemků. Nyní je zde přibližně z poloviny obsazeno. Celkem by v této lokalitě mělo vyrůst asi devadesát rodinných domů,“ informuje starosta.

Zájem lidí o výstavbu domku v obci stále trvá. „Navíc máme projekt na další zasíťování soukromých pozemků, takže se můžeme dál rozrůstat,“ přibližuje Vaněk.

Obec žije tradičními církevními slavnostmi, ale také velmi moderně. Důkazem je například stále známější areál Model City, kde se scházejí příznivci leteckých modelů nejen z Evropy, ale i ze zámoří.

„Byl jsem u vzniku Model City. Obec se snažila Jiřímu Písaříčkovi vyjít vstříc v jeho podnikatelském záměru. Dnes sklízíme ovoce všichni. Do naší obce díky leteckému modelářství jezdí lidé ze všech koutů Evropy i třeba z Ameriky nebo Nového Zélandu,“ neskrývá nadšení starosta.
V místním barokním kostele Navštívení Panny Marie se každou první sobotu v měsíci koná Mariánská pouť. Hlavní pouť se koná vždy první sobotu a neděli v měsíci červenci. Letošní se uskutečnila o právě uplynulém víkendu.

„V sobotu přišlo odhadem dva tisíce poutníků. Byli tu lidé ze Znojemska, Žďárska, ze severních Čech i skupina z Rakouska. Uskutečnila se tradiční pěší pouť od kostela v Příměticích, ale také mše svatá, světelné procesí, Mariánská pobožnost i starobylá pobožnost žehnání svíce i zeleného věnce. Vrcholem byla mše svatá, kterou sloužil novoříšský opat, páter Marián Kosík,“ sdělil místní farář Miloslav Čamek. Dodal, že si poutníci po oba dny užili hluboký duševní prožitek. „Bylo to setkání člověka s Bohem, které člověka povzbudí pro další život,“ přiblížil farář.

Lurská jeskyně, kalvárie, kostelík

K Lurdské jeskyni v údolíčku pod kostelem a na vycházku křížovou cestou na Kalvárii se může vypravit kdokoli, kdo si chce alespoň na chvilku oddechnout od městského shonu.

První doložená zpráva o existenci obce je z roku 1220. Majitelé obce se často střídali. Jan Ludvík Raduit, hrabě de Souches, zde nechal postavit kamenný kostelík.

Podrobnější informace o historii obce se lze dočíst na internetových stránkách www.hlubokemasuvky.cz.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Dalibor Krutiš

9.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení