Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Vlastní knihou, která zachycuje především atmosféru poválečné doby a skládá se i z povídek, popisu místních památek a fotografií, se může pochlubit obec Hodonice. Vesnice je vzdálená deset kilometrů od Znojma a patří k největším obcím v regionu.

První muž obce František Houšť v Hodonicích starostuje už třináctým rokem. Za tu dobu prošla vesnice velkými změnami a počet obyvatel se zatím ustálil na osmnácti stech. Starosta tvrdí, že Hodonice jsou jedna z mála obcí, ve které počet obyvatel stále stoupá.

„Po válce z Hodonic odešli Němci a přišli osídlenci. V té době zde žilo asi osm set lidí. Další vlna nastala v sedmdesátých letech. Firma Vertex vystavěla panelové domy a do nich se přistěhovaly stovky nových, převážně mladých lidí. Počet tehdy stoupl na dvanáct set,“ popisuje starosta.

Před dvaceti lety nastartovala také obec bytovou výstavbu a připravila plochu pro rodinné domy. „Už dnes vlastníme více než sto bytů. Třiatřicet jich máme v pečovatelském domě. Lidí však stále přibývá. Jsme nejmladší obec, pokud se průměrného věku obyvatel týká,“ říká Houšť.

S přibývajícím počtem mladých lidí stoupá i počet dětí v mateřské školce. „Už jsme neměli žádná volná místa a poptávka byla veliká. V současné době tedy provádíme rekonstrukci školky, která směřuje k navýšení kapacity o dvacet míst. Dohromady v září do školky nastoupí sto pět dětí,“ dodává starosta.

Obyvatelé si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek zábavy. Kromě kulturních akcí se mohou na kole projíždět po celém okolí. Cyklisté ocení dostupnost dvou významných cyklotras – Moravské vinné stezky a Znojemské vinařské cesty. Ubytovat se mohou v nově vybudovaném Penzionu Na Mlýně.

„V naší obci fungují hasiči, myslivci a sportovci. Koná se zde ročně až pět plesů, tradiční masopust a ostatky, dětské karnevaly, velká výstava vín a Martinské krojované hody. Musím říct, že všechny spolky navzájem dobře spolupracují,“ dodává starosta. Při procházce Hodonicemi si každý hned všimne nově zrekonstruovaného obecního úřadu s kulturním stánkem.

V novém kabátě

„V sobotu čtvrtého září ve dvě hodiny odpoledne slavnostně otevřeme nově zrekonstruovanou budovu. Všechny prostory budou přístupné a místní si je mohou prohlédnout,“ říká starosta. Rekonstrukce začala na podzim před dvěma roky. „Je zde nová elektrika, topení, voda, okna i zateplení. Místo rovné střechy jsme vybudovali půdní vestavbu. Řekli jsme si, že prostory využijeme.

Vznikla zde knihovna, archiv, klubovny pro šachisty i pro matky s dětmi. Nyní tedy máme vše pod jednou střechou,“ vypočítává Houšť. Obec počítá i se dvěma malými byty. „Budou sloužit v době nouze i při mimořádných událostech,“ sdělí starosta.

Za celou stavbu obec z vlastní pokladny zaplatila třicet milionů korun. „Snažili jsme se získat i dotaci, ale byli jsme neúspěšní. Vyrostl zde pěkný společensko – kulturní stánek. Dovoluji si říct, že jsme v našem kraji raritou,“ pochlubí se starosta.

Obsáhlou rekonstrukcí prošel i místní kostelík. „V poslední době jsme dělali rozsáhlou opravu hřbitova, hasičské zbrojnice, postavili jsme pečovatelský dům a byty. Nepamatuji období kdy by na programu dne nebyla naplánovaná žádná velká investiční akce. Za zmínku stojí i vybudované nové povodňové opatření,“ popisuje představitel obce.

Vesnice nebyla ohrožena vodou z řeky, ale spodní vodou, která se vracela dešťovým potrubím. „Namontovali jsme povodňové klapky a voda se už dnes do obce nemůže dostat. Zažili jsme ji v roce 2002 a potom o čtyři roky později. Dnes už jsme na ni připraveni,“ říká starosta.

Zastupitelé se po revoluci pustili do rozsáhlých oprav a rekonstrukcí. Místní dnes využívají nový vodovod, domácnosti mají plyn. Jako jedna z mála obcí na Znojemsku mají Hodonice hotovou infrastrukturu.

Chodníky i silnice

„Před dvěma roky jsme dostavěli společně s Krhovicemi a Tasovicemi novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Všichni mají možnost se napojit. I ti, kteří bydlí až za dráhou. V obci jsou nové chodníky ze zámkové dlažby i silnice,“ přibližuje.

Lidé, kteří bydlí v Hodonicích mají veškerý komfort. „Nemusí dojíždět za lékařem ani pro léky. Ordinaci zde má dětský, zubní a obvodní lékař i veterinář. Plánujeme výdejnu léčiv. V místě je škola a prodejny. Je zde i výborná dopravní obslužnost. Občané se dostanou jak do Znojma tak i do Brna,“ popisuje.
Obyvatelé nemusí za prací dojíždět, zaměstnávají je místní, fungující firmy.

„Řadu obyvatel zaměstnává Vertex, funguje zde sladovna, zemědělské družstvo a firma na kovovýrobu,“ vypočítává starosta. Historii i současnost obce si mohou zájemci prostudovat na internetových stránkách Hodonic. Více informací nabízí i kniha, kterou napsala Miluše Mitregová z Tasovic.

„Informace jsem čerpala z internetu, ale především z farní a obecní kroniky, prostudovala jsem archiv a knihovny. Obcházela jsem místní a snažila se co nejvíce ptát,“ uvedla mladá žena. Na knize pracovala čtyři roky a je v ní i spousta příhod. „Jedna mě moc pobavila, kdy k odvodu odváželi mladé muže na žebřiňácích. Při jedné takové jízdě vozataj popil více než měl a mladíky v zatáčce vyklopil,“ popisuje.

Z původního slovanského rodového jména Godoň Hodoň vznikl název Hodonice. Nejstarší písemná zpráva je z roku 1229. Archeologické nálezy všech kultur umožnily, že se Hodonice staly pro badatele pravěku Československa známým pojmem.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.