VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Kounice jsou bez starosty

Horní Kounice /VESNIČKY A MĚSTA/ - V Horních Kounicích nepostavili místní žádnou kandidátku. Starosta odevzdal klíče, o obec se stará správce.

22.10.2010
SDÍLEJ:

Bez výrazných změn zůstává místní kostel již téměř století. Dobový snímek je ze dvacátých let. Foto: 1x Archiv Miloslavy Klimtové, 1x Archiv obce.Foto: archiv obce

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Až v lednu či únoru příštího roku získají obyvatelé Horních Kounic na Moravskokrumlovsku nové vedení obce. Do právě skončených komunálních voleb totiž v obci nikdo nepostavil kandidátku. O vesnici se zatím bude starat pověřený správce.

„Tak nějak se na kandidátky pozapomnělo. Vždycky je totiž odstartovaly nějaké strany, obvykle lidovci. Letos ani oni kandidátku nesestavovali,“ říká dnes už bývalý starosta Petr Karbaš.

Klíče od obecního úřadu odevzdal Karbaš patnáctého října. „Převzal si je statutární zástupce. Zastupitelstvo patnáctého skončilo. Zástupce by měl být na obci každý týden asi v úterý nebo čtvrtek. Takže uvidíme, co bude po volbách v lednu nebo únoru,“ vysvětluje Karbaš.Bývalý první muž obce si posteskne nad množstvím práce, kterou má neuvolněný starosta ve vesnici.

„Proto také dodnes nemáme hotovou kanalizaci. jestli se do toho někdo vrhne, to tedy nevím. Je to spousta práce, a hlavně by to totálně zadlužilo obec. Zatím jsme hospodařili s vyrovnaným rozpočtem, ale dělaly se jen menší věci,“ přibližuje bývalý starosta.

Karbaš zastával funkci starosty dvě volební období. „Když se ohlédnu zpátky, můžu hodnotit. Při nástupu do funkce jsem si dal dva základní cíle. Jednak udržet mladé lidi a mladé rodiny ve vesnici a také jsem chtěl, aby se lidé na vsi dali více dohromady. Chtěl jsem je prostě víc stmelit,“ svěřuje se bývalý starosta.

Sebekriticky zároveň dodává, že se mu podařila jen první část jeho úkolu. „Zpočátku mého starostování měla obec okolo dvou set šedesáti obyvatel, nyní máme asi o pětadvacet více. Co mne tedy moc těší, že se podařilo zastavit úbytek obyvatel,“ hodnotí Karbaš.

Podle bývalého starosty se podařilo mladé lidi ve vesnici udržet také díky výhodnému bydlení. Za prací totiž musí všichni dojíždět jinam.
„Vybudovali jsme sedm bytových jednotek. Jsou to startovací byty pro mladé s nízkými nájmy. Bohužel se nám nepodařilo stmelit více lidi. Dnes už to prostě tak chodí. Udělat dnes něco s lidmi je mnohdy nadlidský úkol,“ tvrdí Karbaš.Přesto v Horních Kounicích působí organizované spolky především sportovců.

„Osobně do fotbalu moc nedělám, ale zrovna ten docela funguje. Prý hrají docela dobře. Na jaře začali dělat novou akci v podobě koštu slivovice,“ uvádí příklad typického vesnický života muž, který na vsi, i když jiné, vyrůstal.

O tradiční zábavu ve vesnici se starají místní dobrovolní hasiči nebo myslivci. „Myslivci dělají klasickou poslední leč. Je to ale vždycky o několika lidech, kteří tyto akce organizují. Ale, jak to tak bývá, lidé jejich snažení mnohdy hodnotí opačně, než by měli. Prostě jak se říká: každý dobrý skutek by měl být po zásluze potrestán,“ postěžuje si Karbaš.Přes všechny neduhy života na malé vsi a snad jen díky kostelu, místní hospodě a nedalekému přírodnímu parku se i v Rokytné přeci jen najdou lidé, kteří chtějí zkusit něco nového. Příkladem může být nově vzniklý ochotnický spolek.

Bez výrazných změn zůstává místní kostel již téměř století. Dobový snímek je ze dvacátých let.  Foto: 1x Archiv Miloslavy Klimtové, 1x Archiv obce.

„Loni vznikl spolek ochotníků, kteří mají družbu s ochotníky z Chorvatska. Takže je to blýskání na lepší časy i v tak malé obci, jako jsou Horní Kounice,“ doufá bývalý starosta.Nepříliš známou obec na Znojemsku najdete mezi Čermákovicemi a Tulešicemi téměř na hranici Třebíčska. Horní Kounice jsou obklopeny poli, lesy a loukami, ze severu je chrání přírodní park Rokytná.

„Vznik obce souvisí s rytířským řádem johanitů. První písemnou zmínku o komendě johanitů a o vsi obsahuje listina z roku 1248. Johanité v té době založili i kostel sv. Michaela Archanděla. V roce 1318 povýšil král Jan Lucemburský Horní Kounice na městečko a udělil mu výroční trh,“ uvádí internetové stránky obce.

„V předhusitské době zastavili johanité komendu obehnanou kamennou zdí a zahrnující obytnou budovu a hospodářská stavení pánům z Kunštátu, vlastnícím nedaleké Jevišovice. Za nich dostala komenda podobu velké tvrze,“ říká web vesnice. Na něm se zájemci dozví řadu dalších informací o historii Kounic.

Dramata končící světové války připomíná smrt jedné z místních obyvatelek. „7. května 1945 ráno se nad městečkem objevila ruská letadla, která zahájila palbu na prchající německé vojáky. Následkem střelby a svržených zápalných pum v obci vyhořely dva obytné domy, dvě stodoly a několik kolen, rozbito bylo také několik střech a oken. V noci na 8. května pak obcí rachotily ustupující německé tanky. Příštího rána pak byl zasažen další dům ruskou bombou. Ta vážně zranila starou paní Illkovou, která svým zraněním nakonec podlehla,“ píše se na webu obce.

V roce 1951 bylo v Horních Kounicích založeno JZD, většina zemědělců však vstup do družstva odmítla. Od roku 1957 došlo ke dvěma vlnám vstupů zdejších zemědělců do JZD. Pro družstvo pak byla postavena společná konírna, kravín a vepříny.

V roce 1961 obec postihla veliká bouře, voda zde tehdy pobořila řadu zdí, údajně tu napadlo několik vagónů krup. „Přírodní živel si bohužel vyžádal i lidskou oběť – tou byl zdejší osmiletý chlapec, který se utopil v ledové vodě.“

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Sylva Pavlačková

22.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
AKTUALIZOVÁNO
20

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení