VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrádek je i v tuzemské knize rekordů

Hrádek /VESNIČKY A MĚSTA/ - Tak jako je ementál plný děr, tak je i Hrádek celý provrtaný podzemními chodbami. Když totiž Švédové pokračovali v polovině sedmnáctého století ve svém jižním tažení i přes Hrádek, lidé se ukrývali právě v podzemí. Z téměř každého domu vedly štoly, kterými po čtyřech lezli do malých místností. V nich přežívali nájezdy Švédů, kteří museli odtáhnout s prázdnou.

15.10.2010
SDÍLEJ:

Dominantu obce tvoří farní kostel sv. Petra a Pavla.Foto: Archiv obce

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

„Říká se, že lidé právě do těchto podzemních místností nikoho cizího nepustili. Dovnitř se nedostali ani psi, které poslali Švédové na průzkum. S nepořízenou se pak vraceli zpět ke svým pánům,“ popsal historii, která se v obci traduje, ale nikde není zdokumentovaná, starosta Hrádku Ondřej Kubic.
Dokazují to i pozůstatky na horním náměstí. „Dnes se nám právě tyto podzemní prostory ukazují, protože se občas někde něco propadne. Povídá se, že chodbičky jsou propojené a vedou až do Rakouska,“ dodal starosta.

Dominantu obce tvoří farní kostel sv. Petra a Pavla a nejproslulejší památka Hrádku románská rotunda. Pod tou je hrobka s uloženými kostmi zemřelých. „V Hrádku je i velké množství soch, božích muk a kaplí. Sousoší kalvárie z roku 1747 a sochu Nejsvětější trojice z roku 1782 jsme v devadesátých letech minulého století nechali zrestaurovat a přestěhovat právě ke kostelu,“ řekl starosta.

V Hrádku je i spousta vinných sklípků a pomalu se zde rozjíždí vinařství. „Staré sklepy čistíme a dáváme do pořádku. Dnes už je v obci kolem padesáti vinařů,“ popsal Kubic.

O kulturu v obci se starají právě vinaři, společně se sportovci, rybáři, myslivci a hasiči. „S akcemi se u nás roztrhl pytel. Například Nový rok vítáme v kulturním domě třeba v retrostylu. Letos ale bude Silvestr v pyžamech. Pravidelně pálíme čarodějnice s vyhodnocením masek, na velikonoční sobotu pořádáme ochutnávku vín, koná se zde fotbalový srandamač, beseda s důchodci, mikulášský karneval, rozsvícení vánočního stromu a ochutnávka mladých vín. Největší akcí jsou krojované hody, které se uskuteční právě tento víkend,“ vyjmenoval první muž obce.

Vesnice se může pochlubit i rekordním perníkovým betlémem, který byl zapsaný sedmého ledna 2008 do databanky rekordů České republiky. Upekla ho Amalie Pěčková a měl zhruba čtyři sta postav, zvířat a domečků. „Na výrobu betléma jsem spotřebovala dvanáct kilogramů těsta. Samotné pečení a zdobení mi zabralo zhruba měsíc,“ svěřila se tehdy Pěčková.

Výsledek však stál za to. Do téměř ladovských postav a domku totiž žena vtiskla tvary reálných postav a stavení v Hrádku.
Nechyběl tu samozřejmě kostel s farou a blízkou rotundou nebo třeba kolonie vinných sklepů. K narozenému jezulátku kromě tří králů přináší dary například i místní starosta a od kostela se na celý výjev dívá zdejší kněz i s ministranty.

„Vycházela jsem především z knihy vydané k výročí založení obce. Podle ní jsem mohla upéct a nazdobit například typická místní stavení, kterých tu pomalu ubývá,“ vysvětlila Pečková.

O všech významných i méně významných událostech píší zbrusu nové internetové stránky. „Fungují necelé dva měsíce a zájemci si mohou přečíst vše, co se děje v obci, nejrůznější pozvánky a informace, nebo si prohlédnout fotky z akcí. Musím říct, že se návštěvnost nových stránek hodně zvedla. Každého čtvrt roku vydáváme i zpravodaj,“ pochlubil se první muž obce.

Starosta nyní končí první volební období a trápí ho nedokončená kanalizace a špatný stav silnic. „Půlku obce už máme odkanalizovanou, ale marně se snažíme získat peníze na druhou etapu,“ postěžoval si Kubic.

„V roce 2005 byl upravený park u obchodu, o rok později jsme se zaměřili na park u pošty, který byl opravený za pomoci dotace. Samozřejmě k líbivosti obce přispívají i sami lidé, kteří si udržují okolí domů a na některé zahrádky a domky je radost pohledět,“ pochválil místní starosta.
V Hrádku žije přes devět stovek lidí. „Připravujeme patnáct stavebních parcel, proto věřím, že počet místních se bude pomalu zvyšovat,“ dodal starosta.

Z historie obce
- Archeologické nálezy z okolí Hrádku dokládají lidské osídlení území již z pravěku. Existují archeologické nálezy z doby kamenné, železné a bronzové.
- Se vznikem přemyslovského království se stává řeka Dyje jižní hranicí. Český kníže Břetislav I., vládnoucí v letech 1034 - 1055, vybudoval na přechodech řeky Dyje řetězec tvrzí - Hradů, mezi nimi i tvrz NAGRADKU. První zmínka tohoto místního názvu je v historických pramenech datována rokem 1045. K roku 1046 se váže první zmínka o románské rotundě svatého Oldřicha, která je v těsném sousedství stávajícího kostela sv. Petra a Pavla, který je postaven v pozdně barokním slohu. Roku 1342 byl již Hrádek údajně městečkem. V roce 1785 bylo potvrzeno městu Hrádku právo konat výroční trhy.
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení