VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak přežít v pšenici: pole v Podyjí zpestřují vzácné rostliny

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Velká část podyjských polí je sklizena a na první pohled vypadá jednotvárně a smutně. Podíváme-li se na ně ale zblízka, můžeme objevit řadu zajímavých rostlin, které jindy přehlížíme.

24.8.2011
SDÍLEJ:

Myší ocásek nejmenší Letnění rybníků dnes již není zdaleka tak časté jako kdysi. Myší ocásek nejmenší – typický druh obnažených rybničních den – si proto našel náhradní životní prostor ve vysychajících polních kalužích.Foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě

V ochranném pásmu a zejména uvnitř samotného národního parku jsou již po mnoho let omezeny dávky herbicidů běžně používaných v zemědělství k ochraně proti plevelům. Proto se v Podyjí v plevelových společenstvech vyskytují i citlivé druhy, které provázely při hospodaření naše předky.

Z dnešních polí jinde už ovšem téměř vymizely.
Namátkou uveďme hlaváček letní nebo plamenný, pryskyřník rolní nebo dejvorec stroškový (neboli velkoplodý).

Díky teplému podnebí jsou na Znojemsku poměrně četné i druhy pocházející z Asie – kolébky obilnářství, které se v chladnější západní části našeho státu nevyskytují vůbec, nebo zřídka. K nim patří třeba černucha rolní a šrucha zelná.

Polní kultury jsou pro rostliny místem velmi nepřívětivým. Mnoho problémů způsobuje každoroční orba, která zničí veškeré nadzemní části rostlin a poškodí i kořenový systém.

Drtivá většina polních plevelů proto patří mezi jednoleté rostliny – na jaře vyraší, vykvetou, odplodí a zimu již nepřežijí.
Semenům ukrytým v půdě orba neublíží a na jaře mohou opět vesele klíčit.

Vytrvalé (víceleté) polní plevele, jako je pýr plazivý nebo pcháč oset, mají jiné přizpůsobení. Jejich kořeny nebo oddenky se snadno lámou a z každé ulomené části vyroste nová rostlinka.

Málo prostoru

V hustě zapojeném porostu jediného druhu plodiny zbývá dalším druhům málo životního prostoru. I to dokázaly plevele vyřešit. A to trojím způsobem.
Vyhýbají se konkurenci pěstované plodiny v čase – prostě rostou jindy. Ptačinec žabinec, rozrazil perský i jiné druhy rozrazilů, hluchavka objímavá, violka trojbarevná, kamejka rolní a další rostou brzy zjara.

Když obilí vyroste do výšky, mají už po sezoně, semena zralá a zástin či konkurenční boj o vodu jim nevadí.
Jiné druhy naopak obsadí pole až po sklizni: bažanka roční, knotovka luční, různé druhy šťovíků a pryskyřníků, sléz přehlížený, rdesno blešník.

K nim se znovu přidávají některé jarní druhy, které tak za jednu sezonu dokážou vytvořit dvě generace semen.
Další možností, jak se vyhnout konkurenci, je využít pro život jiný prostor. Růst buďto při zemi pod úrovní hlavní hmoty plodiny – tak to dělá bračka rolní nebo myší ocásek nejmenší, nebo naopak vystrčit hlavu až nad obilí jako chundelka metlice nebo pcháč oset.

Třetí, a zřejmě nejvychytralejší strategií polních plevelů je imitovat svým růstem pěstovanou plodinu. Štíhlé vysoké rostlinky, které se v řádce obilí tváří, jako by se nechumelilo, mají různé druhy máků, ječmen myší nebo třeba oves hluchý. Ten roste v poli společně s ovsem setým, ovšem jeho klásky se rozpadnou a semena vypadají dřív, než vyjedou do pole kombajny.

Využijete-li závěru prázdnin k vycházce do lesa, zastavte se chvíli již na cestě mezi posečenými poli. Při bližším pohledu totiž můžete zjistit, že svět polních plevelů je opomíjen zcela neprávem.

LENKA REITEROVÁ (Autorka je botanička a vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy NP Podyjí)

24.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.
22

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /VIDEO/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení