VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslavické rybníky, oblíbený domov ptactva

Jaroslavice /PŘÍRODOU ZNOJEMSKA/ - Další díl nového seriálu Přírodou Znojemska se věnuje významnému hnízdišti vodního ptactva, za nímž tam míří i zdejší ornitologové.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Na Jaroslavické rybníky v zimě občas zalétne i orel mořský.Foto: Julius Klejdus

Je největším rybníkem na Znojemsku, druhým největším na jižní Moravě a jedenáctým největším v zemi. Zámecký rybník je ale také jedním ze dvou Jaroslavických rybníků. Pro lidi ze Znojemska jsou známé hlavně kvůli pravidelným podzimním výlovům, málokdo však už ví, že jsou učiněným rájem vodního ptactva. Dnešní díl seriálu Přírodou Znojemska se věnuje právě jim.

Jaroslavické rybníky se rozkládají v široké ploché nivě Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v Krhovicích. Rybníky mají historickou návaznost na zdejší zámek. V době jeho rozkvětu vznikl totiž Zámecký rybník, později však tamní hospodáři využívali plochu jako ornou půdu a rybník obnovili až v roce 1948. Koncem 50. let minulého století k němu přibyl Horní rybník.

„V současnosti jde o významnou ptačí oblast. Předmětem ochrany je tam kvakoš noční," přiblížila znojemská ornitoložka Věra Škorpíková.

Kvakoš v místě hnízdí řadu let na ostrůvku na Horním rybníku. „Jeho populace je tam víceméně stabilní, pohybuje se okolo osmdesáti hnízd," přiblížila odbornice na zdejší ptactvo.

Území Jaroslavických rybníků o rozloze 357 hektarů bylo za ptačí oblast vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000. Kromě kvakoše tam pravidelně hnízdí i čáp bílý, moták pochop a ledňáček říční, vzácně luňák hnědý. „Výjimečně tam zahnízdili i chřástal malý v roce 1959, tenkozobec opačný v roce 1995 a racek černohlavý v roce 1997," přibližují odborníci na webu biomonitoring.cz.

LOGO: Seriál Přírodou Znojemska.V zimě přiletí i orel

Pro velký počet ptactva zná dobře toto místo i další ornitolog ze Znojemska, známý fotograf zdejšího ptactva Julius Klejdus z Miroslavi. „To místo je skutečně z hlediska ptactva velmi zajímavé," potvrdil.

Členitý prostor zarostlý mokřadní vegetací je příhodný třeba pro hnízdění zrzohlávky rudozobé. První zprávy o jejím hnízdění na Jaroslavických rybnících pocházejí z počátku 70. let 20. století.

K významným hnízdícím druhům patří i husa velká, cvrčilka slavíková, rákosník velký, sýkořice vousatá, moudivláček lužní či chřástal vodní a další. „Nepravidelně zjišťujeme i možné hnízdění bukače velkého, čírky modré, lžičáka pestrého, výjimečně i čírky obecné," komentovala Věra Škorpíková.

Na Jaroslavických rybnících hnízdí pravidelně i chráněný kvakoš noční.Na Horním rybníce hnízdilo ještě v roce 1997 šest až osm párů potápky černokrké. V hustých porostech na břehu rybníků hnízdí i datel černý. Za potravou zalétá čáp černý.

Na podzim se na Jaroslavických rybnících shromažďují labutě velké, husy velké, kachny, lysky černé a v době výlovů volavky popelavé, volavky bílé, rackové chechtaví, různé druhy bahňáků a další.

Na jaře i v létě bývají rybníky v jejich mělčí části často atraktivní lokalitou pro brodivé ptáky, bahňáky a rybáky. Na tahu nebo při náhodných záletech byli v místě zastiženi i kormorán malý, ibis hnědý, volavka vlasatá, koliha velká či pět druhů rybáků. V zimě tam bývá pravidelně vidět i orel mořský.

Autor: Vojtěch Smola

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
AKTUALIZOVÁNO
20

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení