VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jevišovice: dva zámky, sýpka i stezka

Jevišovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Malebné město je se svými zhruba jedenácti sty obyvateli nejmenším na Znojemsku. Statut města znovu získalo po více než šedesáti letech v roce 2007. Je obklopeno kouzelnou krajinou a lze v něm najít řadu pamětihodností.

21.11.2010
SDÍLEJ:

V Jevišovicích lze zajít na historické slavnosti, na podzim se místní baví pouštěním draků. Na zámku zde žijí důchodci.Foto: DENÍK/Archiv

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

Jevišovice se vyznačují také bohatým kulturním životem, který nenechává nikoho na pochybách, že v obci je opravdu živo. Tomu napomáhá i naučná stezka kolem řeky Jevišovky nebo síť cyklostezek. O obnovení tradice se tu postarali také vodáci, kteří opět začali Jevišovku sjíždět.

Jevišovice se proslavily archeologickými nálezy, které byly natolik výjimečné, že celou eneolitickou tvorbu z této lokality označili archeologové jako jevišovickou kulturu.

„Propagujeme náš region, připravujeme různé tiskové materiály a snažíme se zlepšovat zázemí pro turisty,“ řekl starosta obce Pavel Málek.
Jevišovice byly vždy centrem panství, a proto zde od středověku stojí gotický hrad, který byl později přestavěn na zámek v renesančním stylu. Tento objekt se nyní označuje jako Starý zámek. Uvnitř se nachází stálá expozice malovaného lidového nábytku nebo dlouhodobá výstava Umění skalních maleb. Je přístupný v době turistické sezóny.

Druhý, takzvaný Nový zámek, v historizujícím stylu podobný například zámku v Hluboké nad Vltavou v současnosti plní funkci domova pro seniory. Důchodci mají k dobru dvacetihektarový park se vzácnými okrasnými stromy, které jsou protkány sbírkou dvaadvaceti mytologických soch.

Jevišovice jsou známé přehradou na řece Jevišovce. Ta náleží mezi technické památky. „Jedna z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě je v současné době využívána převážně k rybolovu a k rekreaci,“ přibližují internetové stránky Jevišovic.

Chloubou města je kulturně-sportovní centrum v budově historické sýpky v centru města, která ještě před osmi lety fungovala jako sklad a chátrala.
Mezi nejvýznamnější kulturní akce ve městě patří Zámecká vinařská romance a Jevišovické historické slavnosti.

„Velmi návštěvnicky oblíbené jsou závody motokár, které pořádáme v červnu. Také se tu koná odpoledne s dechovkou, což je v oblibě zejména u důchodců. Akce je pořádána v domě pro seniory a zahrnuje i den otevřených dveří domova,“ přiblížila referentka státní správy a samosprávy Marie Straková.

Byť jsou Jevišovice nejmenším městem na Znojemsku, neustále se rozrůstají. „Máme čtyři sta padesát tři čísel popisných a další domy se staví,“ sdělila matrikářka Marcela Jakoubková.

Existují už i nové stavební parcely.
„Pro zájemce připravujeme plochy k zabydlení. Jedná se o lokalitu hřiště na Černínské ulici, kde je plánováno osm stavebních míst. V současné době se připravují projekty pro inženýrské sítě. Výstavba inženýrských sítí je plánována na začátek příštího roku,“ prozradil Málek.

Pro turisty
Kostel sv. Josefa – dominanta
Sýpka
Komenium – budova školy
Nový zámek – domov pro seniory
Starý zámek – muzeum
Přehrada na řece Jevišovce
Přírodní park Jevišovka
Naučná stezka údolím Jevišovky
Pomník Kalich na vrchu Želov

Město v číslech
1108 obyvatel žije ve městě
98 let má nejstarší obyvatel
2 měsíce je nejmladšímu
12 dětí už se letos narodilo
453 je čísel popisných ve městě
785 hektarů zabírá katastr
250 až 420 metrů nad mořem
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Petra Klobasová

21.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
14

Ptačí chřipka: lidé dostávají peníze za utracené slepice

Festival Překročme řeku. Ilustrační foto.

Rock Heart rozduní Krumlov. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Znojmo se pokusí o první výhru. Růska štvala rýže

Znojmo – Matný výkon svých spoluhráčů sledoval minulý víkend v dusnu až z dalekého Japonska, ale nyní už je opět připravený jim pomáhat. Znojemský útočník Antonín Růsek se v týdnu opět připojil k týmu a vyhlíží čtvrté kolo Fotbalové národní ligy. V něm se v pátek na domácím hřišti Jihomoravané pokusí od půl osmé večer o první vítězství v sezoně proti Frýdku-Místku.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Jižní Morava - Od prvního září si hodonínští důchodci vyřídí své záležitosti ve městě pohodlněji. Vedení radnice zavede službu Senior taxi, která spočívá v dopravě obyvatel města starších pětašedesáti let nebo držitelů průkazu ZTP na předem určená místa.

První burčák už je v prodeji. Někteří prodejci plánují zdražení

Jižní Morava - U Valtic, u kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u novomlýnských nádrží na silnici I/52. Na třech místech na Břeclavsku už prodává vinař Miloslav Machuča z Valtic burčák. Jako jeden z prvních na jihu Moravy. „Se sklizní jsem letos maximálně spokojený. Oproti minulému roku je hroznů víc. Máme vinohrady u Úval. Tam mrazy zasáhly vinice jen minimálně,“ řekl Machuča.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Znojmo – Raději připravení než překvapení chtějí být znojemští radní, pokud jde o zajištění městské autobusové dopravy. Rok poté, co vleklé vyjednávání mezi odbory a dopravcem málem skončilo stávkou proto radní rozhodli, že začnou s několikaletým předstihem sbírat podklady pro budoucí výběrové řízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení