VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuchařovice trápí stále nedokončený obchvat

Kuchařovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Obec, která byla dříve součástí Znojma, se hned po sametové revoluci a jako vůbec první, osamostatnila. A v čele Kuchařovic už od té doby stojí starosta Lubomír Mlejnek. Ani v nejodvážnějších snech ho tenkrát nenapadlo, že na radnici zůstane šest volebních období. „ Je to zaměstnání, kde každé čtyři roky procházíte znovu výběrovým řízením,“ říká Mlejnek.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Kuchařovičtí pod vedením starosty Lubomíra Mlejnka opravili náves, nyní tudy ale projíždí tisíce aut denně. Foto: DENÍK/Daniel Smola

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

Za jeho úřadování v čele radnice získaly Kuchařovice nový vodovod, plynofikaci, kanalizaci a čtyři nové trafostanice. „Mám radost z revitalizovaných rybníků, rekultivace skládky, zrekonstruované návsi a opravených místních komunikací. Nyní plánujeme výstavbu víceúčelového sportovního zařízení, sálu a nového obecního úřadu. Těšíme se na jaro, kdy začneme řešit výstavbu komunitní kompostárny na ploše pronajaté od Pomony Těšetice.

Urgujeme opravy Znojemské ulice, která je v majetku kraje a její havarijní stav znepříjemňuje život obyvatelům obce i projíždějícím řidičům,“ stručně shrnuje poslední roky starosta.

Před dvaceti lety žilo v obci asi osm set obyvatel, nyní je to necelá tisícovka. Obyvatel tedy přibývá, navíc mladí z Kuchařovic neodcházejí. Pokud přece jen ano, stěhují se sem další, což souvisí s dobrou dopravní dostupností do Znojma. Ceny nemovitostí jsou zde pro mladé rodiny dostupnější, než v centru Znojma. I díky tomu tu vyrostla řada nových domů.

Kuchařovice nabízí bohatý kulturní a sportovní život. Působí zde baseballový a jezdecký oddíl. Původní vesnické zvyky dodržují místní formou tradičních hodů a masopustu. Ve vsi pořádají rovněž tradiční ochutnávku vín a působí zde i divadelní spolek.

Na druhou stranu trápí kuchařovické obrovská dopravní zátěž. Jinak idylický život v obci ruší hluk stovek projíždějících kamionů. Podle starosty projede totiž obcí každý pátek asi deset tisíc aut. Přitom obchvat Znojma, který by ulevil i blízkým Kuchařovicím, stojí v polích nedostavěný už skoro čtyři roky.
„Už v roce 1992 jsem jednal s tehdejším starostou Znojma Hartem. Kvůli tomu, aby šla stavba snadněji prosadit, jsme dokonce s projektem ustoupili na katastr naší obce. Zbytečně,“ uvedl Mlejnek.

Nepříjemné kamiony

Na neoficiální průtah Kuchařovicemi si mezitím zvykli řidiči kamionů, kteří znepříjemňují život v obci. Místní sepsali protestní dopis a dočkali se nečekané odpovědi. Krajské ředitelství silnic a dálnic zadalo ke zpracování protihlukovou studii a požádalo hygieniky, aby na příštích sedm let udělili výjimku pro navýšení povolených hygienických limitů hluku i v noci. „Pokud bude výjimka schválená, budeme se bránit a půjdeme s tím i k soudu,“ zlobí se ale starosta.

Odpočinout si od hluku kamionů mohou místní v přilehlých lesích. Příznivci přírody ocení nádherný výhled do okolí. Za jasného počasí lze spatřit dokonce vrcholky rakouských Alp.

Na severovýchodním návrší obce stojí od roku 1952 zdejší meteorologická stanice. Nepřetržitý provoz tu byl zaveden již v roce 1972. A zdejší meteorologové evidují i následující teplotní rekordy: v srpnu roku 2003 tu naměřili 37,9°C a nejvíce naopak mrzli v únoru šestapadesátého roku. To jim přístroje ukázaly mínus pětadvacet stupňů Celsia.

V Kuchařovicích se daří i několika firmám. Asi nejznámější je společnost H&M, vyrábějící tu od roku 2005 plastová okna a dveře. „Prvního května 2005 jsme poprvé takzvaně kopli do země na zelené louce v Kuchařovicích. Na konci listopadu jsme měli hotovo. Od té doby se kuchařovický podnik musel ještě dvakrát rozrůst. Dnes vyrábíme tři sta oken denně ve vlastní moderní fabrice na ploše dva hektary. Obrat máme tři sta milionů za rok. A zaměstnáváme sto deset vlastních pracovníků a dalších pětašedesát v montážních firmách,“ řekl před dvěma roky v rozhovoru pro Deník majitel firmy Petr Mahel.

Vyjít vstříc podnikání v obci chtějí i její představitelé. „Obec by ráda nabídla místním podnikatelům k využití opuštěný areál bývalého zemědělského družstva. Podnikatele podporujeme, vždyť přinesou do obce nové pracovní příležitosti,“ informoval Mlejnek.

Místní vinař

V Kuchařovicích se daří i vinařství. Tomu se ve vsi věnuje Jaromír Hevera, pocházející z vinařské rodiny.
Vinařství založil v roce 1992. „Právě v době, když se rušilo zemědělské družstvo Práče. Pomalu všechny propouštěli, až jsem o místo přišel i já. V družstvu jsem se mnoho let staral především o vinice,“ vzpomíná Hevera.

Nejdříve si pronajal u Suchohrdel vinohrad. „Jenže jsem ho nakonec nedostal. Rozhodl jsem se, že si koupím vlastní pole. Na třech hektarech půdy jsem vysázel hlavně Veltlínské zelené a Vlašský ryzlink. Dále potom Chardonnay, Aurelius, Rýnský ryzlink, Pálavu, Sylvánské zelené a Sauvignon,“ vypočítává.

A před obcí vystavěl i zajímavou dominantu. Při příjezdu směrem od Přímětic si na svahu nad Kuchařovicemi nejde nevšimnout imitace historické kamenné věže.

Z HISTORIE

První doložená sbírka o Kuchařovicích je v darovací listině z roku 1220. V ní je uvedeno, že znojemský kastelán Cimrman daroval Louckému klášteru kromě jiného i lán pole v Kuchařovicích. Původní název obce je pravděpodobně odvozen od osobního jména „Kuchař“, jiný možný výklad je ves lidí Kuchařových. Do roku 1293 byla část majetku spravována staroboleslavskou kapitulou. Ve čtrnáctém století zde byl vladykův statek. V sedmnáctém století patřila část obce Znojmu, část Louckému klášteru a zbytek byly svobodné statky. Na počátku dvacátého století se zde rozvíjela malovýroba. V obci vzniklo mlékařské družstvo, výrobny okurkových konzerv a kysaného zelí.
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor:

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení