VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídr Vaculík: Prosazujeme mikrojesle a mikroškolky

Znojmo /VOLBY NA ZNOJEMSKU, ROZHOVOR/ - V seriálu rozhovorů s volebními lídry dnes odpovídá na otázky Znojemského deníku první muž znojemské kandidátky TOP 09 Boris Vaculík. Pětatřicetiletý podnikatel řídí zámečnickou firmu, známý je také jako autokrosový závodník.

7.9.2010 5
SDÍLEJ:

Znojemský lídr TOP 09 Boris Vaculík. Foto: Archiv Borise Vaculíka

Do komunální politiky vstupujete, pokud vím, poprvé. Co vás motivovalo a jakou můžete nabídnout zkušenost, která vám bude v zastupitelstvu nebo na radnici co platná?
Do politiky jsem naskočil v polovině minulého roku ve chvíli, kdy se začala formovat tehdy nová TOP 09. Oslovily mě hodnoty a cíle, jež TOP 09 od svého vzniku prezentuje a proto nebylo co řešit. I když je naše kandidátka v komunální politice nová, v žádném případě to nevnímám jako nějaký nedostatek či handicap. Krom toho mám patnáctileté zkušenosti s řízením a rozvíjením firmy, stejně jako převážná většina kandidátů naší strany do komunálních voleb.

Jste místním lídrem strany, která uspěla na celostátní úrovni. Jak ale chcete voliče přesvědčit, že máte konkrétní řešení pro konkrétní znojemské problémy?
Tento týden jsme zveřejnili program, který je dostupný na našich webových stránkách, na facebooku a bude prezentován v místním tisku. Myslím, že jsme kladli důraz na problémy a bolesti Znojma a jeho občanů tak, jak je sami vnímáme.
Kromě žhavého tématu kolem městských bytů bychom chtěli naše spoluobčany oslovit dalšími body programu. V rychlosti vyzdvihnu pouze některé z nich: zprůhlednění zadávání městských zakázek, podpora vzniku mikrojeslí a mikroškolek, masivní podpora spolků a organizací pracujících s mládeží, zvýšení investic do infrastruktury příměstských částí, do oprav komunikací, do budování chodníků a další.

Letošní volební soutěž bude extrémně náročná. Při čtrnácti kandidátkách se vůbec nemusíte dostat ani vy ani řada jiných uskupení do zastupitelstva. Jaké jsou v téhle situaci vaše ambice?
Vše samozřejmě rozhodnou voliči v říjnu a já bych je chtěl touto cestou požádat, aby k volbám přišli v co největším počtu. Za místní organizaci TOP 09 chci říct, že je naším cílem dostat se do zastupitelstva a etablovat naši stranu v komunální politice.

Pokud uspějete, jaké jsou vaše klíčové priority? Co budete chtít postavit, opravit, zřídit nebo založit?
Samozřejmě, že bychom mohli nyní před volbami prosazovat celou řadů investičních projektů, jsme však opatrní. Nejprve je třeba zpracovat podrobný audit a z něj vyhodnotit, jaké investice si může město v dalším období dovolit. Cestou zadlužování města však jít rozhodně nehodláme.
Jak jsem již uvedl v našem volebním programu, podporujeme zvýšení investic do infrastruktury příměstských částí, oprav komunikací, chodníků, prosazujeme vznik mikrojeslí a mikroškolek. Existuje řada témat, která jsou takříkajíc ožehavá, ale bylo by nyní nezodpovědné některá z nich vyzdvihovat a upřednostňovat.

Pokud byste tedy uspěli, co od vás mají čekat úředníci na radnici? Mají si třeba vedoucí odborů nebo pan tajemník vyklízet stoly?
Nemyslím si, že bychom prováděli nějaké monstrčistky. Samozřejmě, na spoustu věcí a způsobu řešení problémů máme jiný názor. Pokud ale zaměstnanci městského úřadu dodržují zákonné postupy, nevidím důvod je měnit.

Co soudíte o hospodaření města a o stavu městské kasy? Čekají nás pod vaší případnou vládou léta rozpočtové odpovědnosti, škrtání, úspor a propouštění?
Bez detailního rozboru situace je velmi těžké tuto otázku komentovat. Ne všechny dokumenty jsou veřejné, proto ta potřeba přesné analýzy. V každém případě se hlásíme k politice rozpočtové odpovědnosti a bohužel i úsporných opatření. Úspory jsou nevyhnutelné a prostor na ně vidíme naprosto zřetelně.

Zdá se, že silným tématem voleb ve Znojmě budou obecní byty. Od vašich soupeřů jsme už slyšeli, že by o jejich prodeji mělo rozhodnout místní referendum i to, že by je nájemníci měli dostat za nějakých sto tisíc. Co uslyší voliči od vás?
Prodej městských bytů je téma spíše na celý článek než na jednu otázku. Byty jsou nejcennější majetek, který město Znojmo vlastní. Základním principem, na kterém TOP 09 ve Znojmě staví svůj záměr městské byty prodat, je prodej po jednotlivých bytech do vlastnictví stávajících nájemců. Prosazujeme tedy prodej jednotlivých bytů a nikoli domů jako celku. Tato varianta se nám jeví jako optimální pro nájemce bytů i pro město, neboť se nedá očekávat, že všichni současní nájemci projeví o byty zájem.
Zásadní otázkou při prodeji bytů jejich stávajícím nájemcům je otázka výše kupní ceny bytů.
Pro tento účel navrhujeme zpracovat znalecké posudky, kterými bude stanovena cena městských bytů a v jejichž ceně by se kromě aspektů jako kategorie, stáří, velikost, stav a lokalita bytů promítl fakt, že jde o byt v užívání nájemce. Z tohoto důvodu nelze prodávat byty za běžnou tržní cenu, ale za cenu výrazně nižší.
Právě existence nájemního vztahu výraznou měrou snižuje obvyklou tržní cenu, za kterou by bylo možno jinak byt běžně zpeněžit.
Určitě si ale nebudeme kupovat voliče populistickými sliby a byty jako nejvýznamnější majetek města takříkajíc rozdávat téměř zadarmo.

Nynější opozice kritizuje příliš vysoký nárůst rozpočtu Znojemské Besedy a výdajů na kulturu vůbec. Budete tedy chtít škrtat? Hodláte krátit nebo rušit podporu konkrétních aktivit?
Pohledem zvenčí neshledávám Besedu jako extra výkonnou organizaci, ale vnější pohled může být zkreslený. Pokud bude muset dojít na úsporná opatření, bohužel to pravděpodobně pro přechodnou dobu zasáhne veškeré oblasti, kulturu nevyjímaje. Její důležitost si však uvědomujeme jak pro vyžití znojemských spoluobčanů, tak i návštěvníků našeho města. I proto se budeme snažit případné snížení výdajů v této oblasti minimalizovat. V kostce se ale dá říci, že k úsporám musí dojít plošně.

Jak se postavíte k městské podpoře sportu?
Našim cílem je zviditelnění a podpora malých sportů a organizací pracujících s dětmi a mládeží. Město na sebe musí vzít roli podporovatele těchto aktivit.

Jak otevřená vůči voličům a občanům bude radnice, na jejímž vedení se budete podílet? Co jste ochotni a připraveni zveřejňovat nad rámec přímých povinností ze zákona?
Otevřenost vůči občanům a jejich informovanost je naší hlavní prioritou. Transparentnost při zadávání veřejných zakázek je předmětem našeho volebního programu. V rámci informovanosti občanů naše strana prosazuje, aby zadávání všech veřejných zakázek a taktéž jejich výsledky byly zveřejňovány na internetových stránkách města Znojma.
Stejný postup zastáváme i u otázky přidělování dotací. Navrhujeme, aby rozhodnutí o přidělení dotací konkrétním subjektům bylo zveřejňováno.
Pokud jde o veřejné zakázky navrhujeme, aby byla posílena co nejvíce dohlédací činnost v tom smyslu, že zakázky přesahující určitou částku budou v konečné fázi schvalovány radou města Znojma.
V souvislosti s tímto tématem bych si dovolil uvést, že je nám velmi blízký model realizovaný ve městě Semily, kde jsou zveřejňovány výsledky výběrových řízení včetně smluv na veřejné zakázky. Tento projekt se nám velmi líbí a nevidíme jediný důvod, proč by nemohl fungovat i ve Znojmě.
Navíc jsme toho názoru, že takový model je velmi vhodný i z ekonomického hlediska, neboť posiluje konkurenci mezi firmami a tedy v konečném důsledku bude znamenat i nemalé úspory pro naše město.

Budete uvažovat o internetových přenosech jednání zastupitelstva?
Není lepší, kdyby zastupitelstvo zasedalo ve větších a důstojnějších prostorách než dnes? Jsem pro osobní kontakt s občany, nicméně pokud bude po online jednáních poptávka, proč ne.

Jsou strany a kandidáti, se kterými vylučujete případnou koaliční spolupráci?
Některé politické subjekty jsou nám samozřejmě bližší a některé vzdálenější. Nechceme se vůči nikomu vymezovat. Otázka možné spolupráce či koalice závisí na tom, jak blízký je nám program politické strany a názorová shoda při řešení z něj vyplývajících úkolů.

Autor: Martin Moštěk

7.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení