VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masopust: Osvědčené receptury nápojů neměníme

Znojmo /PODNIKÁNÍ NA ZNOJEMSKU/ - Šestnáctým rokem se spotřebitelé na tuzemském trhu setkávají se značkou Mona ze Znojma.

24.10.2010
SDÍLEJ:

ZNOJEMSKÉ LIMONÁDY. Firma Mona vyrábí okolo sto padesáti druhů výrobků. Do lahví je plní na lince (na snímku vlevo před ní stojí ředitel Petr Masopust) v Příměticích.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku naleznete ZDE

Kdo ze Znojmáků by neznal žlutou točenou limonádu, známou v regionu pod značkou Zulu? Od loňského podzimu ji vyrábí sodovkárna Mona Znojmo, největší producent nealkoholických nápojů na Znojemsku. „Kromě limonády Zulu produkujeme ale dalších zhruba sto padesát položek výrobků,“ tvrdí obchodní a marketingový ředitel společnosti Petr Masopust.

Od jakého data se odvíjí historie firmy Mona? Navazovala na tradici jiného podniku, nebo vznikla takzvaně na zelené louce?
Historie sodovkárenství na znojemsku sahá až do první poloviny dvacátého století. Znojemská sodovkárna byla ve své poválečné historii vždy součástí větších celků, jako byly například Jihomoravské pivovary. Sodovkárna MONA vznikla privatizací prvního července 1994 a od této doby se píše novodobá historie znojemského sodovkárenství.

Kdo firmu zakládal? S jakým kapitálem a s jakým počtem pracovníků?
Společnost byla založena pány Aloisem Marešem a Milanem Fišerem. Základní kapitál tvořil sto padesát tisíc korun. V sodovkárně tehdy pracovalo kolem pětadvaceti zaměstnanců. V roce 2000 došlo ke změně vlastníků a k panu Aloisi Marešovi se přidali pánové Petr Bína a Alois Mareš mladší. Společně pokračovali v budování dobrého jména a značky MONA. Částečně se změnil i název společnosti na MONA Znojmo, čímž firma vyjadřuje svoji sounáležitost k regionu.

Jak je na tom firma dnes, co se týče objemu výroby, počtu pracovníků, ročního obratu?
Naše společnost se neustále dynamicky rozvíjí, přestože dopady krize jsou především v maloobchodech citelné. Celkový objem naší produkce roste a s tím i dosažený obrat. Pro tento rok plánujeme obrat ve výši čtyřiačtyřicet milionů korun. Investovali jsme do nových technologií, abychom byli schopni našim klientům nabídnout jiná řešení výroby a našim zákazníkům ještě vyšší kvalitu výrobků. Počet pracovníků se díky automatické výrobě snížil a nyní pracuje ve firmě asi patnáct zaměstnanců.

Jaké jsou produkty firmy?
Nejoblíbenější je samozřejmě Pravá sudová limonáda, kterou stále vyrábíme podle původní receptury. Celková produkce zahrnuje zhruba sto padesát položek. V naší nabídce naleznete limonády ve skleněných lahvích s objemem 0,33 litru, v půllitrových a dvoulitrových PET lahvích, sudové limonády, dále vyrábíme plnocukerné sirupy ve skleněných lahvích, v kanystrech a speciální sirupy do postmixů. Mezi specialitami najdete také hroznový nápoj, Enerrrgy drink STYX, konopné nápoje CANNADRINK, elixír Žen-šen a iontový hypotonický koncentrát. Dále vyrábíme PET lahve pro burčák i víno.
Kromě zmíněných nápojů vyrábíme různé speciální produkty pro naše klienty. Jedná se o obohacené nápojové koncentráty, nápojové koncentráty s ovocným podílem, barmanské sirupy, iontové koncentráty a tak dále.

Na jakém místě firma s výrobou začínala, kde funguje dnes? Proč došlo k přemístění?
Nejprve se nápoje MONA vyráběly v centru Znojma na ulici Rooseveltova, kde firma sídlila až do roku 2005. Tyto prostory však byly pro další vývoj společnosti nevyhovující. Neumožňovaly rozšíření výroby, ani vjezd kamionů. Z tohoto důvodu vybudovali majitelé novou výrobní halu v Příměticích.

Kdo jsou zákazníci firmy? Dodáváte i do zahraničí?
Mezi našimi zákazníky naleznete především prodejny, cukrárny, hospůdky, bary, restaurace, penziony, ale také sportovní kluby. Dále spolupracujeme s vybranými českými řetězci. Naše nápoje naleznete i v zahraničí. Mezi země vývozu patří zejména Švýcarsko, Slovensko a Španělsko.
Významnou skupinu zákazníků tvoří výroba privátních značek. Vyrábíme sudové limonády například pro pivovary Heineken a Bohemia Regent, obohacené nápojové koncentráty pro společnost Sodko, iontové koncentráty pro znojemské hokejisty a dále různé speciální produkty pro řadu českých a slovenských klientů.

Mění se nějak chuť vašich limonád, podle čeho inovujete? Máte vlastní „vývojové“ pracoviště?
Osvědčené receptury našich nápojů neměníme. Vyrábíme je stále podle původních receptur, protože takové je mají lidé rádi.
Jinak přistupujeme k výrobě specialit nebo privátních značek. U těchto nápojů vycházíme z nejnovějších světových a výživových trendů, abychom mohli klientům nabídnout nejvhodnější řešení pro výrobu jejich nápojů. K vývoji využíváme vlastní vývojové pracoviště, které vede současný ředitel společnosti Alois Mareš mladší.

Zasáhla vás nějak krize v poslední době? Je znát na prodaném objemu? Museli jste v souvislosti s tím propuštět, snižovat náklady…?
Nebudu tvrdit, že ne, jak to dělají některé firmy, aby zakryly propad svých zisků. Samozřejmě se nás krize dotkla. Nejvíce utrpěly ztrátu malé prodejny na vesnicích, a to se projevilo i v odběru našeho zboží. Byli jsme nuceni omezit výrobu a nastavit úsporný režim. Věřím, že krize je již za námi a nyní nás čekají jen dobré roky…

Po pivovaru Hostan jste převzali, na Znojemsku známou, limonádu Zulu. Vyrábíte ji i nadále? Jaký objem vaší výroby tvoří?
Neřekl bych převzali. Vyhráli jsme tendr, o který usilovali všechny sodovkárny na trhu. Skupina Heineken je významný hráč na trhu a my máme tu čest vyrábět limonádu Zulu od loňského podzimu. Výroba Zulu tvoří nyní zhruba třetinu naší produkce.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Naším cílem je expandovat s našimi nápoji do dalších míst České republiky a zviditelnit značku MONA. My nechceme vyrábět nejlevnější limonády. Máme kvalitní nápoje, sirupy a speciální produkty. Budoucnost vidím také v privátních značkách, protože jsme velmi flexibilní a jsme schopni nabídnout klientům kompletní řešení.

Vážení čtenáři, seriál Podnikání na Znojemsku najdete také v tištěné podobě každou sobotu ve Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Daniel Smola

24.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení