VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miniobec zažívá generační výměnu starostů

Jiřice u Moravských Budějovic /VESNIČKY A MĚSTA/ - V Jiřicích u Moravských Budějovic žije pouhých třiašedesát obyvatel. Přesto mají raritní hasičské muzeum a galerii obrazů

12.11.2010 2
SDÍLEJ:

V Jiřicích u Moravských Budějovic žije pouhých třiašedesát obyvatel. Přesto mají raritní hasičské muzeum a galerii obrazů.Foto: DENÍK/Petra Klobasová + Archiv obce Jiřice u Miroslavi

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Jedna z nejmenších obcí Znojemska leží na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje, pětadvacet kilometrů od Znojma. Se svými třiašedesáti obyvateli zaujímá třetí místo mezi nejmenšími obcemi regionu. Méně obyvatel už mají jen Zblovice a Podhradí nad Dyjí.

Životem v malé obci teď zamíchaly volby. Dvacet let držel obecní opratě v rukou nyní pětasedmdesátiletý František Vybíral. Před pěti dny ho ve funkci vystřídala devětadvacetiletá Lenka Novotná, která je na rodičovské dovolené.

První věc, již mladá starostka udělala, byla změna úředních hodin. „Obě s místostarostkou máme malé děti, proto na nás byly původní úřední hodiny moc pozdě. Úřad musíme zvládnout ještě do koupání,“ usmívá se Novotná.

Velkým úkolem pro ni bude vybudování kanalizace. „Loňské zastupitelstvo začalo s projektem kanalizace a čističky. Rádi bychom projekt dokončili. Musíme psát granty a shánět na to peníze,“ vysvětlila nově zvolená starostka.

Bývalý starosta Vybíral, stále velmi aktivní muž, který je zároveň místním kronikářem a také předsedou Sboru dobrovolných hasičů, se v žádném případě necítí být unavený. Ve volbách nekandidoval z jiného důvodu. „Nezmáhá mě to, ale neumím s počítačem a bez toho se v této funkci už obejít nejde,“ povzdychl si Vybíral.

Dlouhý název používá vesnička od roku 1961, kdy se po reorganizaci objevily v jednom okrese dvě obce se stejným označením – Jiřice.
„Zvažovali jsme tehdy, zda by se obec neměla jmenovat Bukovina podle nedaleké zříceniny,“ vzpomíná bývalý starosta František Vybíral. Nakonec se ale obě obce od sebe odlišily názvem města ve své blízkosti. Druhé Jiřice na Znojemsku jsou totiž u Miroslavi.

Chloubou celé vesničky je Hasičské muzeum, které založil právě František Vybíral. „Je to největší sbírka hasičských kuriozit na jižní Moravě, v roce 2007 jsem ji věnoval našemu Sboru dobrovolných hasičů,“ vysvětluje. Na otázku, co je v muzeu nejcennější, se muž zachmuří a dává se do vyprávění.

„Co jsem tu měl nejcennější, to mi před osmi lety ukradli. Bylo to osmnáct hasičských přileb z roku 1867 až 1945. Určitě to šlo do ciziny, byla to opravdu sběratelská vzácnost,“ povzdechl si.Hasičské muzeum je otevřené jakýkoli den, avšak na požádání. Stálý provoz v něm není zajištěn.

V obci si takříkajíc vidí každý do talíře, všichni se znají. „Bydlí tu zejména starousedlíci. Je tu klid,“ rozhodí rukou Vybíral a rozhlédne se po prázdné návsi. Život v obci si pochvaluje i nová starostka. „Žije se nám tu dobře, je to klidná vesnička. Ideální pro mladé rodiny. Je pravda, že jsou tu většinou senioři nebo chalupáři, ale pro malé děti je tu hřišťátko a nejezdí tu auta,“ pochvaluje si mladá maminka, která se v obci narodila, pak se s rodiči odstěhovala do nedaleké Hostimi. Před necelým rokem se vrátila zpět a rekonstruuje si s manželem domek po prarodičích.

S ohledem na nízký počet obyvatel, nefunguje v obci obchod ani hospoda. Na druhou stranu při procházce perfektně upravenou vsí nelze přehlédnout dvě stanoviště kontejnerů na tříděný odpad, knihovnu nebo galerii obrazů Bedřišky Znojemské. O hasičském muzeu, na něž jezdí zájezdy nadšenců, ani nemluvě.

Obec v číslech
Počet obyvatel: 63
Počet čísel popisných: 34
Počet obydlených domů: 25
První zmínka o obci: 1349
Pořadí mezi nejmenšími obcemi: 3.
Katastrální výměra (km2): 3,84
Nadmořská výška: 382
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Petra Klobasová

12.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení