VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místostarosta Němec: S hospodářstvím mi pomáhá pět synů

Přeskače /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Jednačtyřicetiletý místostarosta vesničky Přeskače Jiří Němec má k obci blízký vztah. V jejím okolí hospodaří na dvou stech hektarech půdy.

17.4.2012
SDÍLEJ:

Místostarosta vesničky Přeskače na Znojemsku Jiří Němec.Foto: DENÍK/Daniel Smola

V okolí malebné vesničky Přeskače obhospodařuje dvě stě hektarů polí, místní lidé ho ale pravidelně najdou i na obecním úřadu. Už druhé volební období v něm Jiří Němec pracuje ve funkci místostarosty.  V jedné kanceláři tu sedí se svou manželkou, která pro obec pracuje jako účetní. A rodina mu pomáhá i na poli. Svůj volný čas ale věnuje i politice, je totiž okresním předsedou KDU-ČSL.

V současné době se hodně mluví o potravinové soběstačnosti České republiky. Co na svých polnostech pěstujete vy a jak otázku soběstačnosti vidíte?
V současné době se zabývám pouze rostlinnou výrobou. Pěstuji ozimou pšenici, jarní ječmen, kukuřici na zrno a řepku. Plodiny si vybírám jak podle toho, o co je mezi výkupními firmami zájem, tak i podle toho, co jsem schopen v okolí vesnice vypěstovat a co potřebuje půda vzhledem k osevním postupům.
Dřív jsem  choval i prasata, to se ale nevyplácelo. Právě například ve vepřovém mase byla přitom naše země v minulosti soběstačná, nyní asi polovinu spotřeby musíme dovážet.
Důvody vidím v nekoncepčnosti zemědělské politiky státu. Zatímco v Evropské unii, ač si o ní můžeme myslet různé věci,  jsou na jedno delší programovací období věci dané a lze se na ně spolehnout, v politice státu se i oblast zemědělství mění každým rokem nebo s každým ministrem zemědělství. A to je špatně. Nejnovějším příkladem může být snaha ministra financí o zrušení zelené nafty pro zemědělce a zavedení spotřební daně na víno.

Jak jste se k rolničení v Přeskačích dostal?
Pocházím z nedalekých Tavíkovic, do Přeskač jsem se přiženil. Studoval jsem Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu a už při studiu jsem začal hospodařit přibližně na sto hektarech. Část této půdy patřila manželčině a mé rodině a část jsme pronajali. Časem jsme si k tomu ještě pronajali dalších sto hektarů.

Staráte se o ně sám?
Zaměstnance žádné nemám. V době zemědělské špičky, hlavně o prázdninách při žních, mi pomáhá rodina, především starší synové. Mám pět synů, tak má kdo pomáhat.

To máte na dnešní poměry početnou rodinu! Co synové dělají?
Je jim od deseti do devatenácti let a zatím žijí všichni s námi. Nejmladší chodí na základní školu v Tavíkovicích, ti starší na osmileté gymnázium v Moravském Krumlově.

Kdy  jste začínal jako politik?
Od roku 1994 jsem byl zastupitelem v Tavíkovicích. V roce 2000 jsme se přestěhovali do Přeskač, kde jsem byl zvolen do zastupitelstva obce při volbách v roce 2002. V roce 2006 mě pak zastupitelé zvolili za místostarostu a to se opakovalo i při posledních volbách.

Jak v tak malé vesničce, která má jen něco málo přes sto obyvatel, funguje místní politika?
Nemáme problém. Nehrajeme si na žádné stranické spory. V předminulých volbách tu kandidovaly dvě kandidátky, a to nestraníci a KDU-ČSL. V posledních volbách jsme už šli naopak všichni společně na jedné kandidátce.  Starosta Emil Otoupal je nestraník, já jako místostarosta za křesťanské demokraty. Doplňujeme se i pracovně.

Čím se bavíte mimo práci?
Volného času mnoho nemám. Ale když to jde, věnuji se rodině, rád si zahraji nohejbal nebo jdu jen tak s rodinou a se psem na procházku.

Jak se žije v tak malé vesničce?
Pořádáme tu poměrně hodně kulturních akcí od Masopustu, přes Smrtolku, velikonoční hrkání, pálení čarodějnic, až třeba po nohejbalový turnaj či podzimní posvícení a Mikulášskou nadílku.
Dost času nám zabralo i čištění a zpřístupnění přeskačského podzemí, které jsme náhodou objevili při výstavbě  kanalizace v roce 2004. Obec má poměrně malý rozpočet, a tak se na práci při čištění podzemí střídali chlapi  z vesnice. Za pomoci peněz z Evropské unie jsme nakonec vybudovali vstupní objekt a od roku 2009 je naše podzemí spolu s románským kostelem naší velkou chloubou. Přístupné je po domluvě, vloni tu bylo asi tisíc turistů.

Jiří Němec

Věk: 41 let
Narozen: Tavíkovice
Rodinný stav: ženatý
Děti: 5 synů
Stranická příslušnost: KDU-ČSL
Povolání: soukromý zemědělec

Autor: Daniel Smola

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení