Zdejší rozlehlý zámek však postupně chátrá a návštěvníci města, představitelé radnice i všichni místní lidé čekají, jaké budou jeho další osudy.
Kromě památek a kultury se ale v městečku poslední dobou nedaří ani podnikání. Největší zaměstnavatel ve městě, Saint Gobain Vertex, přesunuje svou výrobu do Hodonic. Na druhou stranu: nedávno Krumlov získal nové autobusové nádraží, opravenou budovu železniční stanice a Základní škola na Ivančické ulici je nově zateplená.

Za příznivější osudy Epopeje i zámku stále bojuje starosta města. „Nyní je zpřístupněných patnáct Muchových pláten. Rádi bychom podnikli potřebné kroky k zahájení oprav zámku. Vše závisí na jednáních s majitelem, dále s hejtmanem Jihomoravského kraje a ministrem kultury,“ vysvětlil starosta Tomáš Třetina.

Město zahájilo v dubnu rozsáhlé opravy průtahu městem, které skončí pravděpodobně na podzim. „Ubývá tu pracovních míst a tím pádem je i méně zákazníků. Doufám, že se vše zlepší, až centrum města bude opravené. Teď je vylidněné,“ postěžoval si majitel masny na náměstí Vítězslav Hrnčář.

Také majitelka místního hotelu neskrývá své rozpaky. „Návštěvnost u nás ovlivňuje také to, že autobusové nádraží je přesunuto mimo centrum města. Od podzimu by se snad situace měla zlepšit. Po dokončení průtahu snad vyrostou nové zastávky u nedaleké pošty. Moc bych si přála i to, aby Epopej zůstala v Krumlově,“ řekla majitelka hotelu Hana Tranová.

Obří plátna jsou pro návštěvníky města prakticky jediným turistickým lákadlem. Už nyní je ale část z dvacetipláten v Praze. „Již nyní vidíme, že ve všední den se zastaví život v centru města po páté hodiny odpolední. O víkendech je náměstí úplně vylidněné. Turisty často přiveze autobus až k zámku a také je po prohlídce odveze. Mnohdy k nám ani nepřijdou. Snažíme se pro zákazníky vymyslet nějaké netradiční a zajímavé akce, jako bylo nedávné řízečkové posezení,“ doplnila majitelka hotelu.

Málo přistěhovalců

Druhé největší město Znojemska se navíc vylidňuje. „Za rok se narodí v Krumlově kolem padesáti dětí. Mnohem víc lidí ale umírá nebo se stěhuje z města. Přistěhovalců již není tolik. Musím říct, že počet obyvatel má klesající tendenci,“ přiblížila pracovnice z oddělení evidence obyvatel městského úřadu Pavla Mokrá.

K panoramatu Krumlova neodmyslitelně patří kaple svatého Floriána, tyčící se na kopci nad městem. Milovníci historie si mohou prohlédnou také židovský hřbitov a Lichtenštejnskou hrobku. Zdejší skály pojmenované Krumlovsko-rokytenské slepence se staly před šesti lety Národní přírodní rezervací .

První písemná zmínka o existenci města je z roku 1289. V letech 1313–1315 získal krumlovské panství rod pánů z Lipé. Útrapy třicetileté války nejvíce postihly město roku 1645, kdy je na více než půl roku obsadili Švédové. Zdevastovali nově budovaný zámek a vyplenili město.

V roce 1908 zemřel poslední majitel zámku z rodu Lichtenštejnů kníže Rudolf a Moravský Krumlov získal rod Kinských.
Na konci druhé světové války centrum města vybombardovala Rudá armáda, která tak zničila skoro všechny historické domy.