VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na obec Břežany už z dálky upozorňují větrníky

Břežany /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - V břežanském zámku sídlí největší ústav pro mentálně postižené lidi na Znojemsku. Na větrných elektrárnách trénovali i záchranáři

16.4.2010
SDÍLEJ:

Břežany.Foto: DENÍK/Archiv

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Jednou z nejviditelnějších obcí na Znojemsku, a to doslova, jsou Břežany. Pět obrovských stříbřitých stožárů s pomalu se otáčejícími vrtulemi nelze na poli přehlédnout. Větrníky jsou vidět až z dvaceti kilometrové vzdálenosti, u Břežan vyrostly před pěti lety.

Staly se i objektem atypického cvičení hasičů, kteří se specializují na zásahy ve výškách a hloubkách. Před dvěma roky zde zachraňovali technika z větrné elektrárny a z vrtulníku slaňovali pro zraněného člověka uvězněného v motoru vrtule. Akce však byla jen simulovaná, specialisté si zásah zkoušeli v rámci výcviku.

Kromě toho, že v blízkosti obce je jedno z nejmodernějších zařízení na výrobu elektrické energie, tak tu stojí i nepřehlédnutelná památka, raně barokní historický zámek s klasicistní přístavbou. Obec je známá i díky tomu, že v zámku je největší ústav pro mentálně postižené lidi na Znojemsku. Kvůli tomu získal název vsi i trochu hanlivé zabarvení.

Více práce

Místní si však jeho přítomnost pochvalují. „Díky zámku mají ženy z Břežan práci. Téměř každá rodina, která zde žije, má k němu nějaký vztah,“ říká starosta Břežan Josef Rebenda.

V polovině sedmnáctého století byl postaven barokní zámek, který byl později upravený v klasicistním stylu a doplněný krásným anglickým parkem se vzácnými dřevinami. Od roku 1926 vlastní zámek Kongregace sester svaté Hedviky a zřídily si zde ústav pro oligofrenní dívky. (Oligofrenie – vrozené snížení inteligence různého stupně, které vzniká nejčastěji záněty mozku, pozn. red). Objekt byl počátkem devadesátých let vrácen Kongregaci a zmodernizován.

Kromě zámku a kostela jiné pamětihodnosti obec nemá. Hned při vjezdu do Břežan je malebný rybníček, park a opravené sportoviště.

„Za posledních dvacet let jsme v obci opravili hřbitov, zrevitalizovali park, vybudovali jsme kanalizaci, plyn, vodovod a čistírnu odpadních vod. Hřbitov vypadal jako smetiště, nyní je to důstojné místo. Dále jsme postupně opravili místní budovy, například mateřskou i základní školu,“ popisuje starosta.

Před dvěma roky se obci podařilo opravit i dvě silnice s chodníky. „Ještě však máme co opravovat. Školní budovy by potřebovaly zateplit, nová okna, topení a chtěli bychom dokončit rekonstrukci silnic a chodníků,“ vypočítává Rebenda.

Břežany nežijí jenom opravami a rekonstrukcemi, ale i kulturou a sportem.
„Máme zde aktivní fotbalisty, klub vznikl už v roce 1947. V osmdesátých letech byli dokonce účastníky 1.B třídy. Potom břežanští sportovci hráli okres a nyní jsou ve třetí třídě,“ říká předseda Tělovýchovné jednoty Břežany Jiří Bobek.

Fotbalový tým je nyní na druhém místě. „Zkoušíme postoupit zpět do okresní soutěže, ale trénujeme jenom jednou týdně v pátek. Na více nám nezbývá čas,“ říká předseda.

Břežanští, kterých ve vsi žije více jak devět set, pravidelně pořádají krojované hody, plesy, rybářské závody a dětský tábor. „V devadesátých letech jsme pro děti pořádali turistické tábory. Před třemi lety jsme se k tomu opět vrátili. Zájem je velký, zúčastnilo se ho více jak třicet dětí. Na čtrnáct dní vždy vyrazíme se stany do Čučic, které leží u Oslavan,“ popisuje starosta.

Trocha historie

Břežany se dříve jmenovaly Vršava nebo Fryšava, od roku 1949 nesou současný název Břežany. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel svatého Bartoloměje. V roce 1765 až 1771 byl vybudován farní kostel Zvěstování Panny Marie. Ve čtrnáctém století byly Břežany povýšené na město.

Místo však bylo osídlováno už v pravěku. Dokazují to nálezy neolitické keramiky patřící kultuře lineární a hrob únětické kultury doby bronzové.
Chloubou Břežan je v současné době nově upravený areál břežanského parku s nádhernými staletými platany a duby s malým komorovým rybníkem či fotbalové hřiště.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaroslav Svozil v souboji. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
20

Střelecký půst trval 55 zápasů. Pár kluků už mi to dávalo sežrat, říká Svozil

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Jižní Morava - Nekvalitní voda a tisíce uhynulých ryb. To je bilance letošního léta v rybnících nejen na Brněnsku. Kromě extrémních veder a nedostatku vody bojovali rybáři se zamořením nádrží sinicemi.

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení