VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napoleon Dobšice spálil, dnes láká turisty

Dobšice /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce napoleonské bitvy, putování po sklípcích či fotbalisté aktivní na trávníku i při pořádání kulturních akcí. Taková je vizitka Dobšic, co do počtu obyvatel největší obce na Znojemsku.

4.6.2010
SDÍLEJ:

V současnosti místní pořádají oblíbené Putování po dobšických sklípcích.Foto: DENÍK/Archiv

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Když se 11. července 1809 Dobšice ocitly uprostřed bitevní vřavy, znamenalo to pro obec nebývalou pohromu. Následkem bojů francouzských a rakouských vojsk lehla většina domů v obci popelem. Po čase ale napoleonská bitva, snad proto, že skončila po dvou dnech příměřím, upadla v zapomnění.

„Proto jsme se rozhodli vzpomínku na tuto významnou událost oživit a každým rokem spolupořádáme připomínku s rekonstrukcí tehdejších bojů. Připravujeme ji i na letošek, v tradičním termínu jedenáctého a dvanáctého července,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Vinařské tradice

Dobšičtí si hledí i svých starších tradic. Na sklonku sedmnáctého století uvádí prameny, že v obci „šestadvacet poddaných luckých obdělávalo 236 čtvrtí vinic“ a podle soupisu největších vinařských obcí regionu z roku 1897 patřilo Dobšicím osmé místo s třiašedesáti hektary vinic.

Vinic je nyní kolem obce zhruba polovina, přesto v ní působí několik desítek vinařů. „Už pátým rokem pořádáme v únoru Putování po sklípcích, které se stalo vyhledávanou akcí. Letos jsme zaznamenali návštěvnický rekord, přijelo na osm set hostů,“ připomněl starosta.

Sdružení dobšických vinařů označil starosta za jeden z nejaktivnějších spolků v obci. „Důležitou práci jak ve svém oboru, tak pomocí při organizaci všech kulturních akcí v obci odvádí dobrovolní hasiči. Velmi aktivní je TJ Sokol, nejpočetnější organizace v obci. I sportovci dosahují nejen dobrých výsledků ve svých soutěžích, podílí se také na životu obce. Fotbalisté pořádají každý rok rockový ples a třeba zrovna teď v sobotu chystají dětskou olympiádu,“ připomněl Jenšovský.

Společenským, kulturním a sportovním aktivitám slouží opravená sokolovna. Dům, kde kdysi bývala hospoda U císaře rakouského, získal posléze od vlastníků sousedního objektu darem Sokol, který jej nakonec věnoval obci.

Dobšičtí se letos chystají nakročit k naplnění jednoho ze svých dlouhodobých plánů, vybudování přírodního koupaliště. „Je to ale velmi nákladná investice, pro kterou musíme hledat nějakou firmu, která by s námi spolupracovala. Začneme proto tím, že na ploše asi pěti hektarů v areálu budoucího koupaliště uděláme lesoparkové úpravy. Vysejeme trávu, vysázíme keře a stromy. Další postup musíme velmi pečlivě uvážit i proto, že jde o záplavové území,“ podotkl starosta.

S povodněmi mají v Dobšicích své zkušenosti. Dyje před osmi a čtyřmi lety zaplavila zejména nově vybudovaný místní sportovní areál.
Se svými dvěma tisíci třemi sty obyvateli je největší obcí na Znojemsku. „Počet obyvatel se v posledních letech příliš nemění. Nechceme ani jít cestou rozmachu satelitní zástavby jako v dalších obcích kolem Znojma. Jedno místo pro bydlení ale připravujeme v lokalitě Úvoz,“ upozornil Jenšovský.

Historické prameny uvádějí Dobšice pod různými jmény. Nejstarší zápis ze sklonku dvanáctého století uvádí nynější jméno, později se ale používaly i názvy Stošíkovičky či německé Tesswitz nebo Klein Tesswitz, čili Malé Tasovice.

Doba římská

Ojedinělý doklad o osídlení u Dobšic v době římské, tedy ve třetím a čtvrtém století našeho letopočtu, přinesl archeologický výzkum, který před čtyřmi lety vedl Zdeněk Čižmář. V místech, kde dělníci pracovali na stavbách souvisejících s modernizací znojemské kanalizace, zprvu archeologové příliš práce neměli.

„Nejdříve jsme zachytili jen relikty napoleonské bitvy. Už jsme přivolali těžkou techniku, aby odtěžila naplaveniny. Pod nimi se ale skrývaly doklady staršího osídlení,“ připomněl zvláštní okolnosti nálezu archeolog.

„U osady obývané řemeslníky a obchodníky zřejmě byl lokální přístav, který ji mohl spojovat s římskými provinciemi. Nalezli jsme doklady zpracování parohoviny, barevných kovů a rohoviny i drobnou římskou měděnou minci ze čtvrtého století,“ přiblížil zajímavé nálezy archeolog.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Martin Moštěk

4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Z bývalé prodejny a restaurace vznikne nové kulturní centrum. Od května

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Brno, jižní Morava – Stále řádí. I když nových pacientů nakažených žloutenkou typu A od minulého týdne nepřibylo, hygienici varují před velkým optimismem. Podle nich zatím nic nenaznačuje, že epidemie v Brně a okolí končí. 

Znojmo chce protáhnout úspěšnou sérii proti Ústí. Na zápas vyjelo o den dřív

Znojmo – Chvíli si mohli užít první vítězství v sezoně, ale teď už opět musí zbystřit. Fotbalisté druholigového Znojma se ve středu od šesti hodin večer střetnou na venkovním hřišti s Ústím nad Labem.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení