VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěvníci ze severu oživují zimní Dyji

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Řeka Dyje je v zimních měsících důležitým útočištěm vodních ptáků. V době, kdy uhodí třeskuté mrazy a v okolní krajině zamrzají všechny vodní plochy, se vodní ptactvo stahuje k posledním nezamrzlým místům. Těmi jsou právě řeky, které jako poslední odolávají ledovému příkrovu.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Ledňáček říční. Klenot čistých řek. V Podyjí se v zimě objevuje jen velice řídce. Nápadně zbarvený pták potřebuje strmé a kolmé břehy. Rybí loví střemhlavým letem pod vodní hladinu. Foto: Dušan Boucný

Další díly seriálu
20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ ZDE

Přežití zimy závisí u ptáků především na dostupnosti potravy. Nezamrzlé řeky tak pro ně představují jediné dveře do lákavé vodní spižírny. Pokud zamrznou i poslední „oka“ tekoucích vod, vodní ptáci z krajiny mizí. Někteří odletí hledat nezamrzlou vodu jinam. Někteří zhynou.

Tradičně největší problémy a diskuze vyvolává v zimě přílet hejn rybožravých kormoránů velkých. Jejich hejna se mohou skládat ze stovek opeřenců a mít tak i decimující vliv na ryby v řece. Jeden dospělý kormorán dokáže za den sníst až půl kilogramu ryb. Do Podyjí přilétají nejčastěji z Pobaltí.

Jiní rybožraví ptáci už tak zničující vliv nemají. Například vzácný orel mořský, nebo rybožravé kachny morčáci (v Podyjí byl zaznamenán morčák velký a morčák malý) se objevují nejčastěji jednotlivě nebo ve dvojicích. Jednotlivě nebo v malých skupinách do Národního parku také přilétají volavky (v Podyjí volavka popelavá a vzácnější volavka bílá).

Řídkým zjevem na Dyji je ledňáček říční. Někteří jedinci ledňáčka jsou tažní, jiní nikoliv. Ti se také mohou někdy stát obětí mrazu. Během tuhých zim vyčkávají i u poslední nezamrzlé mezírky mezi ledy a číhají na rybku. Buď přimrznou k ledu, nebo hynou hladem a podchlazením.

Méně obvyklým a nehojným vodním ptákem je skorec vodní, patřící mezi pěvce. Tento zvláštní pták je přizpůsoben životu u vody a živí se výhradně živočišnou potravou. Kromě různých vodních měkkýšů, korýšů nebo larev hmyzu uloví výjimečně i malou rybku. Za potravou se potápí v čistých, tekoucích vodách. Pod vodou se pohybuje pomocí nohou i křídel. Takto je schopen i několik desítek sekund „chodit“ po dně a sbírat různé živočichy.

V Podyjí řídce hnízdí a zimuje. Během zimních sčítání bylo v úseku Vranov nad Dyjí – Znojmo pozorováno nejvíce jedinců v lednu 2008. Zimovalo jich tu devět.

Mezi další vodní druhy, které nehojně zimují na řece, patří potápka malá.
Z pěvců se pak v Podyjí objevuje i konipas horský. Žije v blízkosti vod a při zimním sčítání vodních ptáků je mu rovněž věnována pozornost.

Labutě z Polska

V době, kdy jsou jiné vodní zdroje nedostupné, láká řeka i různé druhy vodních ptáků, kteří se rybami neživí. Patří mezi ně známé labutě velké. Mezi lidmi jsou velice populární hlavně proto, že je lze v zimě krmit i z ruky a dají se prohlédnout zblízka.

Labutě jsou částečně tažné. K těm, které u nás zůstávají, se přidávají ještě labutě ze severu. Ponejvíce z Polska nebo Německa. Lze to zjistit odečtením kroužku.

Početnou skupinu vodních ptáků tvoří kachny. Nejznámějším nepotápivým druhem, který se hojně na řece zdržuje, je kachna divoká. Ta je zároveň i druhem nejpočetnějším. Přímo v údolí Dyje v Národním parku Podyjí zimuje kachna v počtech pohybujících se ve vyšších stovkách až nižších tisících. Závisí to zejména na průběhu zimy. Nejvíce kachen bylo napočítáno v lednu 2008, celkem 2350 jedinců.

Mezi vzácnější hosty ze severnějších oblastí patří například hvízdák eurasijský nebo ostralka štíhlá. Do Podyjí přilétají i kachny potápivé, zejména poláci (polák velký a polák chocholačka).

Oba druhy však zimují v poměrně malých počtech. Vzácně na Znojemsku přes zimu zůstává i pestře zbarvená zrzohlávka rudozobá. Ze severských kachen nehojně zimuje i hohol severní.

V zimě se u řeky místy objevují i některé zeměpisně nepůvodní druhy, které unikly pravděpodobně ze soukromých chovů. Výrazná je kachnička mandarinská, drobná, pestře zbarvená kachna původem z východní Asie.

Sčítání ptactva

Sečíst a sledovat zimní ptáky na Dyji se minulý víkend vydali ornitologové již po sedmé. Proměnlivý průběh letošní zimy žádné rekordní počty nepřinesl.
Po sněhu a mrazech přišlo oteplení a obleva a ptákům se tak otevřely i jiné možnosti nalezení potravy.

MARTIN VALÁŠEK (Autor je zoolog Správy Národního parku Podyjí)

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Pyrotechnici pokračují v prohledávání Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Brzy mají dokončit druhou etapu průzkumu. Zatím našli asi tři sta kusů munice.
10

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení