VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdejší slávu Kravska připomíná stará továrna

Kravsko /VESNIČKY A MĚSTA/ - V malé zvoničce na návsi právě odbíjí poledne a v nedaleké prodejně smíšeného zboží jeden z místních pomalu popíjí ze své lahve piva. Za pultem ho sleduje místní hospodský a majitel prodejny v jedné osobě. Líné dopoledne v malé vesničce Kravsko nedaleko Znojma pomalu končí, z místní školy právě vybíhá první hlouček dětí a míří do školní zahrady.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Bývalá keramička v Kravsku chátrá.Foto: DENÍK/ Daniel Smola

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

A zatímco tohle všechno se neustále dokolečka opakuje, jeden z prvních dnů v nové funkci tu právě prožívá bývalý lesní dělník a nedávno zvolený starosta Pavel Hlávka. „To víte, moc vám toho ještě neřeknu. S úřadem se teprve seznamuji,“ říká na úvod v kanceláři teprve před pár lety zrekonstruovaného obecního úřadu. Ve vedlejší místnosti čas od času zasedá místní zastupitelstvo, oddací místnost je zařízena i na svatby.

Nezávislý starosta Hlávka vystřídal ve funkci komunistu Františka Moučku. „Ve volbách jsme v sedmičlenném zastupitelstvu získali čtyři křesla. Na nějakou koalici a opozici si tu ale nehrajeme. Jako normální lidé a sousedi se společně domlouváme na věcech, které obec potřebuje,“ téměř idylicky vykresluje místní politiku.

Přesto mladí z obce odchází jinam. „V minulých letech nebyly mladým nabídnuty žádné nové stavební pozemky, aby si tu mohli postavit a zůstat. To chceme změnit. Kromě toho máme v plánu i jiné velké akce, třeba zateplení školy asi za patnáct milionů,“ vypočítává Hlávka.

Přestože vesnička vypadá přes den téměř mrtvá, daří se tu podnikat několika firmám. Hned u hlavní silnice procházející obcí narazí návštěvník na umělecké kovářství. O kus dál je autoservis a čalounictví, nechybí palírna ovoce, zedník, elektrikář či truhlář.

Těžký boj se supermarkety

V obci jsou hned dvě hospody a jeden krámek se smíšeným zbožím. Regály za jediným pultem nabízejí základní potraviny, sladkosti, drogerii… S nepřeberným výběrem zboží v supermarketech může živnostník na vesnici jen těžko soupeřit.

„Nemít u obchodu hospodu, tak už ho dávno zavřu. Lidi na vesnici už skoro nenakupují, všechno potřebné si koupí ve městě. Krámek s hospodou přitom živí celou naši rodinu, ale je to špatné. Ještě že se alespoň hospoda drží,“ smutně se rozhlíží po prázdném krámku Josef Weiss.

Dominantou Kravska je místní zámek, který vlastní soukromá společnost Naspa hotels. Kromě občasných svatebních obřadů je však objekt pro veřejnost uzavřen. Místní se nedostanou na kdysi oblíbené minigolfové hřiště ani na sportovní kurty. Přestože webové stránky nabízí snímky luxusně upravených zámeckých pokojů, není možné se dovolat ani na jedno ze tří telefonních čísel. „Firma dostala dotaci na revitalizaci zámeckého parku, ta by měla být před dokončením. Měla obrovské plány na úpravy i přístavbu samotného zámku, z toho ale asi sešlo. Nikdo z firmy s námi nekomunikuje,“ říká starosta.

Na druhou stranu samotná obec letos v květnu otevřela nové víceúčelové sportoviště. Na hřištích s umělým povrchem a nočním osvětlením mohou sportovci hrát tenis, malou kopanou, florbal, volejbal, basketbal či tenis. Pro atlety je připravena čtyřdráhová stometrová trať a běžecký ovál z tartanu, doskočiště pro skok daleký i vysoký, či sektor pro vrh koulí.

„Na sportoviště jsme získali více než sedmi a půl milionovou dotaci, zbývajících deset procent ceny doplatila obec,“ informoval tehdejší starosta Kravska František Moučka.

Ale zatímco větší děti i dospělí už své místo na rozptýlení mají, ti nejmenší na ně teprve čekají. „V Kravsku se žije dobře. Do Znojma je to kousek, navíc každou hodinu tudy projíždí autobus. Je tu školka i škola, teď i nové sportoviště. Ještě bych ocenila nějaké hřiště pro úplně nejmenší děti. Snad jen to jediné mi tu chybí,“ míní Alena Kuřítková, která je momentálně na mateřské dovolené.

Možná se i dočká. Její manžel je totiž novým místostarostou. Budu na něj muset zatlačit,“ směje se žena.

• Obec Kravsko leží na posledních výběžcích Českomoravské vrchoviny. Nejnižší bod katastru je výtok z místního potoku (308 m n.m.) a nejvyšší bod v lese Vlašnov (373 m n.m.).
• Rozloha katastru: 826 ha
• Počet obyvatel: 508

Z historie:
• První zmínku o Kravsku nalézáme už v roce 1092, kdy část Kravska byla věnována jednomu z nejstarších klášterů v Čechách. Šlo o vzdálený klášter až na ostrově řeky Vltavy u Davle.
• V roce 1789 se Kravsko stává součástí nového velkostatku. Ten z části pronajatých a později odkoupených, zrušených klášterních statků v Příměticích a okolí buduje hraběcí rodina Ugarte.
• Z významných událostí 19. století je to především založení keramické továrny v Kravsku Michaelem Rauferem roku 1823. Továrna přispěla ke zvýšení stálé zaměstnanosti v obci a svými úspěšnými výrobky proslavila jméno Kravska i v zahraničí.

ZDROJ: www.obec-kravsko.cz
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Daniel Smola

26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení