VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nosek: Po nových silnicích budeme jezdit na golf

Hevlín /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Třetí volební období v řadě za sebou zastává post starosty Hevlína pětapadesátiletý Drahomír Nosek. Obec se pod jeho vedením stále mění. Letos dojde na místní silnice.

1.2.2011 18
SDÍLEJ:

Bývalý starosta Hevlína Drahomír Nosek.Foto: Ilustrační foto: Deník/Archiv

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Když Drahomíra Noska před lety nalákal do Hnutí samosprávné Moravy a Slezska jeho dnes již nežijící předseda, netušil bývalý podnikatel, že se jeho rozhodnutí jít do politiky změní ve dvanáct let práce pro obec. Dnes Nosek začíná své třetí starostenské období v řadě.

Ve funkci starosty jste již třetí volební období. Jak si vysvětlujete trvalou přízeň hnutí Moravané v čele s vámi a místostarostou Jiřím Dohnalem?
Myslím si, že nejde ani tak o přízeň voličů Moravanů, jako o kvalitě jednotlivých kandidátních listin. Volby jsou v tomto případě podle mého názoru o osobnostech.

V zastupitelstvu máte nyní čtyři mandáty. S kým jste utvořili koalici?
V koalici jsme s nezávislými kandidáty a jedním zastupitelem za KSČM.

Máte novou a silnou opozici z řad sociálních demokratů. Řešíte s touto opozicí zásadnější neshody nebo se spíše programově na podstatných věcech domluvíte?
Je krátce po volbách, proto je nyní těžké hodnotit spolupráci a případné rozkoly. Osobně mi však vadí politikaření v malých obcích. Sice se u nás vytvořila opozice z řad ČSSD, ale není moc silná svojí kvalitou. Je spíše jen nepříjemná. Tito zastupitelé se postavili do role jakési opozice a z principu negují vše, co ostatní navrhují. To by na vsi nemělo být. Měli bychom se vyhnout politikaření a dělat vše pro obec.

V Hevlíně, typické příhraniční obci se silným potenciálem voličů KSČM, rok od roku klesá počet komunistických zastupitelů. Nyní zbyl jen Jaroslav Krym. Dá se v této souvislosti vůbec ještě hovořit o spolupráci s komunisty?
Nemáme s tím problém. Jak jsem již řekl, vše je o kvalitě lidí. Pan Krym je také bývalý starosta, střídal se v této pozici s bývalým starostou za KSČM, panem Vlnou. U komunistů je vidět, že mladých příznivců moc nemají a proto mají také méně zastupitelů než v minulosti.

Co vás vlastně přivedlo do komunální politiky?
První impuls byl v osobě bývalého předsedy Sdružení pro Moravu a Slezsko pana Kubiše. Ten mne oslovil, abych šel do politiky. Tvrdil, že jsou zapotřebí mladí noví lidé v zastupitelstvu. Nemířil jsem tedy do funkcí, ale do zastupitelstva. Když pak starosta Vlna zemřel, stal jsem se jeho nástupcem já.

Čemu jste se věnoval před vlastním nástupem na radnici?
Podnikal jsem přímo v Hevlíně v oblasti služeb a obchodu.

Jak hodnotíte radnici, kterou jste před léty převzal? Udělali jste na úřadu nějaké zásadní změny?
Obec jsem přebíral s dluhem pětadvaceti milionů korun za kanalizaci a čističku odpadních vod. Někteří lidé mne varovali mne, že v dalším období se obec díky dluhu nebude příliš rozvíjet. Mně se ale podařil opak. Zajistil jsem spoustu dotací a Hevlín se v posledních sedmi letech změnil tak, jako nikdy předtím.

Můžete být konkrétnější?
V první řadě jsme připravili technickou infrastrukturu na výstavbu rodinných a bytových domů v hodnotě čtrnácti milionů korun. Z toho pětaosmdesát procent šlo z rozpočtu obce. To tady moc lidí nepředpokládalo, že se nám podaří takto dobře hospodařit. Pak následovalo odbahnění rybníka, rekultivace komunální skládky za evropské peníze, regenerace náměstí, či okolí hřbitova.

Má Hevlín aktuálně nějaké volné parcely pro stavbu rodinných domů? Je o výstavbu nového bydlení v Hevlíně zájem?
Čtyři bytové domy a pět rodinných už stojí. Místo máme ještě pro dalších patnáct rodinných a jeden bytový dům. Zájem o bydlení v Hevlíně je trvalý. Počet obyvatel se za poslední čtyři roky zvedl ze třinácti set padesáti na čtrnáct set. Pocítili jsme však, jako asi všude, určitý zásah krize. Kdyby nebyla, a bylo víc jistot v práci, asi by se stavělo podstatně více.

V Hevlíně jsou některé místní silnice v dost špatném stavu. Proč?
Tento stav vychází z problému s kanalizací. Původní rozpočet byl pětadvacet milionů korun. Jenže byl špatně připravený projekt, kdy se na základě hydrogeologického průzkumu zjistilo, že je jiná hladina spodní vody. Z původních pětadvaceti se tak náklady vyšplhaly na pětapadesát milionů korun. Tehdy v roce 2000 obec peníze na kanalizaci neměla a tak se vše seškrtalo včetně uvedení silnic do původního stavu. Proto jsou po výstavbě kanalizace v tak špatném stavu. Letos ale s opravami silnic začneme první etapou tak, jak jsme občanům slíbili. Půjde o investici v celkové hodnotě asi padesáti milionů korun, kterou bude kompletně financovat obec. Na místní komunikace totiž dotaci sehnat nelze.

Jak vypadají plány na vybudování golfového areálu u hranic?
Golfový areál bude na naší straně stavět rakouská společnost. Podle starosty rakouské Lávy pana Fasse by se mělo začít stavět už teď v únoru. Podnikatelé získali část potřebných peněz a letos plánují výstavbu hřiště. Příští rok by mělo už fungovat.

Byl jste hlavní odpůrce rušení železniční trati do Hevlína. Jaká je situace okolo zrušené trati nyní a je již vše ztraceno?
Bojujeme stále dál. Nejde jen o železnici, ale i o samotnou budovu nádraží, jakých je v této podobě u nás už minimum. Ministerstvo dopravy sice zahájilo správní řízení na fyzické zrušení trati. Co však nikdo veřejně neřekne je fakt, že by tato fyzická likvidace stála tři sta milionů korun. Takové peníze dnes nikdo nedá. Nic tedy ještě není ztraceno. Poslední, co jsme mohli udělat bylo to, že jsme požádali ministerstvo o převod trati do vlastnictví obce. Bojujeme nyní za to, aby zde mohl fungovat například alespoň sezonní víkendový provoz.

Jak hodnotíte spolupráci s významnými zaměstnavateli v obci a okolí?
S cihelnou je spolupráce výborná, problémy nemáme ani se zemědělským podnikem Agrspol. Horší je to s Agrodružstvem Jevišovice, kde řešíme značné problémy se zatížením obce jejich provozem. Pokud se týká prostoru bývalého bezcelního pásma, tam spolupracujeme s místním kasinem, ze kterého nám plynou peníze na veřejně prospěšné účely.

Jak vypadá stav okolo závažného problému Hevlína, tedy protipovodňových opatření?
Byli jsme několikrát zaplaveni. Máme připravenou projektovou dokumentaci, jen jak bývá obvyklé i jinde na Znojemsku, potíže máme s jedním vlastníkem pozemku. Postavil si hlavu a kvůli tomu zatím protipovodňová opatření nejsme schopni dotáhnout do konce. Je to ale jen otázka času.

Máte nějaké konkrétní záměry rozvíjení spolupráce se svými dolnorakouskými sousedy z Laa?
Mikroregiony Hrušovansko a Land um Laa mají dlouhodobě dobré partnerské vztahy a úzkou spolupráci. Pro Rakousko ale už skončily jisté evropské dotace, takže Rakušané nás nyní jako partnery pro projekty nepotřebují. Nyní naše sousedy oslovujeme výhradně my například v oblasti budování cyklostezek. Další společné projekty se nepřipravují.

Autor: Dalibor Krutiš

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení