VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova lesů Znojma: letos se vysází 200 tisíc stromků

Znojmo /SERIÁL PŘÍRODOU ZNOJEMSKA/ – Bez působení lidí by bylo Znojemsko, ať už skalnaté hrany údolí, vodní plochy a bažiny v jejich bezprostřední blízkosti, souvisle pokryto lesy. „Dnes však v západní a severozápadní oblasti regionu pokrývají lesy méně než třetinu půdy a na teplém a úrodném východě a jihovýchodě jsou lesy dokonce jen na pěti procentech povrchu. Na Znojemsku dnes navíc nenajdeme lesní porost, který by nebyl člověkem alespoň částečně ovlivněn," popisuje Lýdie Bartoňová–Bravencová v knize Přírodovědné zajímavosti Znojemska.

6.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vojtěch Smola

Samotné město Znojmo vlastní v současné době poměrně rozsáhlé lesy, na kterých pak hospodaří příspěvková organizace Městské lesy Znojmo. A právě v těchto dnech mají její pracovníci spoustu práce.

Jaro je totiž v plném proudu a s ním i zalesňování v lesích Znojma. Letos na jaře vysází pracovníci znojemských Městských lesů na 200 tisíc stromků. A to na celkové ploše rovnající se přibližně třiceti znojemským fotbalovým stadionům. „Letošní obnova lesů není výjimečná. Počet sazenic, které jsme letos vysázeli, patří spíše k nižšímu průměru, který v průběhu jednoho roku realizujeme," přiblížil ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan.

A o jaké stromy se zdejší lesy obohatí? Pracovníci Městských lesů v současnosti sází z téměř padesáti procent dub letní a zimní, z pětatřiceti procent borovici lesní, z devíti procent smrk ztepilý a z ostatních dřevin pak jilm, javor, modřín, buk, lípu či olši. „Druhové složení vychází z lesního hospodářského plánu a z rámcových směrnic hospodaření," naznačil Trojan.

Nejen výsadba nových stromků je ale úkolem pracovníků Městských lesů. Ti musí kontrolovat rovněž stav vzrostlých stromů a případným zásahem je omladit nebo je zabezpečit proti nežádoucím pádům. Téměř akrobatické kousky, navíc se spuštěnými motorovými pilami, tak mohli nedávno pozorovat lidé ve znojemském Městském lesíku. Mohutné duby v místě u nové nemocnice zbavovali větví hrozícími pádem na zem takzvaní stromolezci z firmy specializující se na rizikové práce v korunách stromů.

„Již několik týdnů také intenzivně pracujeme na odstranění skutečně enormních škod vzniklých námrazou a větrem, abychom zamezili vzniku kůrovcové kalamity. Poškozené a polámané stromy jsou totiž ideálním místem pro vývoj hmyzích škůdců," připomněl Trojan.

Městské lesy Znojmo spravují v současné době poměrně rozsáhlé lesy, konkrétně asi 2,5 tisíce hektarů, které jsou v majetku Znojma. Nejedná se však jen o ty v katastru města, ale jsou i v dalších 12 katastrech obcí ležících severozápadně od Znojma, přičemž nejvzdálenější městský lesní majetek leží více než 30 kilometrů od vlastního Znojma. „Proč byl kdysi tento majetek nakupován v tak značné vzdálenosti od města, můžeme dnes již jen odhadovat, jisté však je, že díky řadě rozhodnutí tehdejších radních, purkmistrů a starostů má dnes Znojmo velice kvalitní lesní majetek, který mu v minulosti vždy přinášel a dnes opět přináší nemalý prospěch," píše se na webu Městských lesů.

Mimo území města byl první lesní majetek, takzvaný Dolní statek o výměře 411 hektarů, zakoupen již v roce 1527 od probošství olbramkostelského, kdy olomoucký biskup Stanislav a poslední probošt olbramkostelský Jan z Doubravky prodali majetek probošství městu Znojmu.

Autor: Vojtěch Smola

6.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
AKTUALIZOVÁNO
20

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení