Tak, jako vychovává své tři syny, tak přistupuje k práci na obci. Řídí se totiž krédem nebýt lhostejná ke svému okolí. Dvaačtyřicetiletá starostka Kubšic na Moravskokrumlovsku vede obec již druhé volební období.

Podobně jako řadě jiných starostů jí nejvíce práce a starostí dělá příprava kanalizace. Ráda by také dala Kubšicím hezčí tvář.

Pozici starosty jste před lety přebírala po náhlém úmrtí vašeho předchůdce. Jak se vám nastupovalo?
Funkci jsem přebírala po starostovi Dvořákovi, který již byl na postu prvního muže obce delší dobu a bohužel nečekaně zemřel. Předtím, než jsem kandidovala, jsem však již pět let pro obec vykonávala práci účetní a byla jsem tudíž obeznámená téměř se vším, co funkce starosty obce obnáší. Přesto i mě zaskočilo množství byrokracie, totiž nejrůznějších hlášení a dotazníků.

Jaký byl váš první důležitý úkol ve funkci?
Co jsem musela řešit co nejdříve, byl územní plán obce, který se podařilo schválit v roce 2008. Teprve od tohoto roku mohly Kubšice žádat o dotace.

Co vás do komunální politiky vůbec přivedlo?
Myslím, že to, co řadu mých kolegů. Je to jednoduché. Chci prostě udělat vše pro to, aby se lidem v Kubšicích lépe žilo.

Co říká vaše rodina a nejbližší tomu, že starostujete?
Myslím, že ve své rodině mám naprostou podporu. Synové se učí, že nemůžou být ke svému okolí, k místu kde žijí a lidem okolo sebe lhostejní, ale totéž bych se jim snažila předat i kdybych nezastávala pozici starostky. Kluci vidí, co práce a organizování dá každá společenská akce a jak je na malé obci potřeba každého jednotlivce i fakt, že i malá pomoc je moc důležitá.

V jakém stavu jste přebírala rozpočet obce? Byly například dluhy?
Ano, obec jsem přebírala s malým dluhem. Byly to poslední splátky úvěru, které ještě zůstaly po dokončení plynofikace. Podařilo se nám jej však hned první rok mého působení ve funkci splatit a odstranit i určité právní problémy s nimi související.

Jaké je rozložení politických sil v zastupitelstvu? Setkáváte se s názorovými střety?
Myslím, že se nám u nás v zastupitelstvu daří to, co je pro malou obec, jako jsou Kubšice, důležité. Jsme sice složeni ze dvou nezávislých stran v poměru 4:1, ale při rozhodování o otázkách obce není důležitá příslušnost k té či oné straně, ale vždy společná snaha o prospěch obce.

S čím za vámi obyvatelé Kubšic nejčastěji chodí?
Lidé za mnou chodí nejvíce s běžnými problémy, které s sebou život na obci přináší. Nejsou to žádné záležitosti hýbající světovým děním, ale pro život každého jednotlivého člověka jsou důležité. Jsou to především sousedské vztahy, otázky týkající se okolí domu nebo třeba odpadů a podobně.
V uplynulých letech byla největším problémem doprava do zaměstnání a do škol. S rozšířením IDS i do naší obce se pro některé tento problém vyřešil, pro mnohé ale zůstal a nebo se zkomplikoval. Například doprava do Znojma autobusem je pro starší lidi noční můrou.

Jaké jste měla cíle na začátku práce pro obec? Daří se vše?
Mým největším cílem bylo a stále je, aby se všem lidem v Kubšicích žilo dobře. Aby, i když žijí na malé vsi a musí za veškerými službami dojíždět, se v tady cítili spokojeně. Aby zde fungoval nějaký kulturní život, aby se lidé, pokud mají chuť, mohli setkávat a plnohodnotně společensky žít. Chci, aby děti vzpomínaly na krásné dětství prožité v Kubšicích a aby mladí lidé, kteří zakládají rodiny, se rozhodli u nás zůstat.

Co byste ještě pro obec chtěla ve vašem funkčním období udělat?
V tomto roce a následujícím nás čeká výstavba tlakové kanalizace a čističky, na kterou máme přislíbenu spolu se sousední obcí Vedrovice dotaci.

Jaké máte koníčky a záliby? Zbývá vám na ně vůbec čas?
Na koníčky mi zatím opravdu moc času nezbývá. Pokud nějaký volný čas mám, snažím se jej trávit s rodinou. V létě jezdíme na kole a poznáváme krásy naší země a v zimě lyžujeme. Jak ale synové odrůstají, učím se krást si chvilky jen pro sebe , vyrážím na cyklovýlety a nebo se věnuji keramice či angličtině.

Budete chtít kandidovat a obhajovat post starostky také v příštím volebním období? Proč?
Dnes se zdá, že příští volby do obecních zastupitelstev jsou ještě daleko. Určitě ale nebudu chtít odejít od rozdělané práce, protože výstavbou tlakové kanalizace všechny problémy teprve začnou. Bude nutné vše odzkoušet a uvést do provozu, vyřešit tisíce problémů. Až bude hotová kanalizace, můžeme také konečně řešit estetickou stránku obce. Zatrubnit dešťovou kanalizaci, opravit chodníky, veřejná prostranství a místní komunikace.

Vizitka

Jméno: Lenka Paráková
Věk: 42 let
Stranická přísl.: bez politické příslušnosti
Rodinný stav: vdaná, 3 synové
Narozena: v Moravském Krumlově
Vzdělání: vysokoškolské
Předchozí povolání: textilní inženýr