VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po pádu režimu jsem šel do politiky rád, říká starosta Citonic Molík

Citonice /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Čtyřiapadesátiletý starosta Citonic František Molík je služebně nejstarším zastupitelem v obci, kterou vede. Pro obec pracuje již dvaadvacet let. Po sametové revoluci začal nejprve pracovat jako místostarosta, od roku 2006 je nepřetržitě starostou Citonic. Svoji vesnici a lidi v ní zná dokonale.

13.3.2012
SDÍLEJ:

Čtyřiapadesátiletý starosta Citonic František Molík je služebně nejstarším zastupitelem v obci, kterou vede.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Do komunální politiky jste vstoupil hned v prvních svobodných volbách v roce 1990. Tehdy vám bylo něco přes třicet. Jak vzpomínáte na tu dobu?

Přiznám se, že mne komunální politika zajímala už před sametem. Ale to byla jiná doba. Podmínky pro vedení vesnice byly jasně dané. Byl tu tajemník, předseda komunistické partaje, vládla tady jedna strana. V této straně jsem nikdy nebyl a dodnes jsem nestraník. Před nástupem do pozice místostarosty jsem měl vždycky zájem o vše, co se u nás ve vesnici dělo. Pracoval jsem mimo jiné i jako dobrovolný hasič. No a když mne pak po pádu bývalého režimu v roce 1990 oslovili, abych šel na kandidátku, do komunální politiky jsem šel rád.

Citonice měly při posledních volbách problém. Poté, kdy odstoupila většina zvolených zastupitelů, konaly se u vás opakované volby. Jak to podle vás nakonec dopadlo?

Byly tady určité obavy, zda lidé přijdou k volbám i podruhé. Ty se ale nakonec ukázaly jako liché. Účast byla téměř totožná a nám nakonec dalo svůj hlas ještě více lidí. Ukázala se tak pravá vůle obyvatel Citonic. Naše sdružení nakonec získalo čtyři zastupitele ze sedmičlenného zastupitelstva. Jsem rád, že po volbách jsme začali všichni společně pracovat a vše funguje, jak má. Politiku ani koalice už neřešíme.

Nechybí vám bývalá práce? Je starostování výrazně odlišné od toho, čím jste se předtím živil?

Neřekl bych, že je práce na obci výrazně jiná. Stále je to především práce s lidmi. Je to jednání s firmami, obchodními partnery… Bohužel je stále více úřednické práce a papírování. Na to já byl zvyklý už za bývalého starosty, kdy jsem se o papíry staral také. Mám tedy srovnání, jak papírování narůstá. Obdivuji své kolegy, kteří jsou neuvolnění a musí zvládat všechnu tu agendu.

Dá se s přebujelou administrativou nějak účinně bojovat?

Velmi těžko. Připomínky z řad starostů samozřejmě jsou. Například nedávno jsme jednali ve Znojmě i s hejtmanem Haškem. Nakonec ale odpověď lidí z kraje na naše připomínky k úředničině byla, že kraj sice o přebujelé administrativě ví, ale mnohdy význam některých statistik také nechápe a jen ji přeposílá výš.

Vy jste vystudovaný strojní inženýr. Čím jste se před prací pro obec na plný úvazek živil?

Roky jsem pracoval v zemědělském zásobování a nákupu na různých vedoucích funkcích. Poslední pozice, kterou jsem tam zastával, byl obchodní ředitel. Tuto práci jsem dělal prakticky až do doby, kdy jsem byl poprvé zvolený starostou Citonic. Pak jsem začal stejně jako můj předchůdce pracovat jako uvolněný starosta.

V každé menší obci je velmi důležitá také osoba účetní. Jak je to u vás?

Patnáct let pracovala jako účetní paní Marie Jíšová z Milíčovic. Je to zkušený profesionál. Nyní však je již v důchodovém věku, takže ji brzy nahradí jedna místní žena s ekonomickým vzděláním. Věřím, že až se zapracuje, bude plnohodnotnou následnicí paní Jíšové. Ostatně, ta se zavázala, že svoji nástupkyni bude tři měsíce zaškolovat. Je to velmi důležitá a odpovědná práce. Účetní na obci dělá od mezd, pokladny, fakturaci úplně všechno. Jinde například v podnicích, je na každou činnost samostatná účetní. Jsem si vědom, co vše musí zvládnout.

Neuvažoval jste někdy o vstupu do vyšší politiky?

To ne. Měl jsem tu možnost se s několika vysokými politiky setkat a pochopil jsem, jak to ve vysoké politice vypadá. To mne opravdu nelákalo. Mě moje práce pro vesnici opravdu baví.

Zbývá vám čas na koníčky?

Snažím se nějaký čas ušetřit na práci na zahradě a rybaření. Na zahrádce prostě relaxuji. Takové sečení trávy, to je pro odpočinek po úřednické práci výborné. Moc rád také rybařím. Jsem zaměřený spíš na dravce. Kapra na rybníku si mohu ulovit kdykoli. Už jsem na udici i něco velkého měl, ale ryba mi vlasec ukousla.

Přemýšlíte už nyní o tom, že byste pokračoval v práci pro obec i v dalším volebním období?

Pravděpodobně ano. Záleží však na okolnostech a hlavně na lidech, zda budou chtít, abych na obci dál pracoval.

Autor: Dalibor Krutiš

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení