VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podyjí střeží had starověkých Římanů

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Setkání s dvoumetrovým hadem může řadu návštěvníků Podyjí vyděsit. Na kamenných zídkách vinice Šobes nebo vyhřátých místech Nového Hrádku přitom není vůbec výjimečné. Své lezecké umění zde často předvádí jeden z plazích skvostů Národního parku Podyjí – užovka stromová.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Užovka stromová je opředena pověstmi již z dob starověkého Říma. Na Znojemsku jich žijí stovky.Foto: Archiv Správy NP Podyjí

Nedělá jí problém šplhat vzhůru po zdech nebo rychle stoupat po kmenech do korun stromů. Scéna jako vystřižená z pralesa jižní Ameriky však pro pozorovatele není vůbec nebezpečná. Užovka stromová je kriticky ohrožený had a v Česku se vyskytuje už jen na dalších dvou místech. Patří mezi osm druhů plazů, kteří v Národním parku Podyjí žijí.

Hadi v korunách

Nejedovatá užovka stromová je jedním z nejzajímavějších zástupců fauny Podyjí. Kromě malých izolovaných lokalit v Poohří v západních Čechách nebo Bílých Karpatech na jihovýchodní Moravě ji v Česku nikde jinde nenajdete. V národním parku si oblíbila například Šobes, Nový Hrádek nebo Hardeggskou stráň u Čížova.

Mezi léty 2000–2007 odborníci v údolí Dyje označili zhruba šest stovek jedinců tohoto vzácného hada. V Podyjí jich bude žít ale pravděpodobně mnohem víc. Poprvé ho zde odborníci pozorovali ve dvacátých letech minulého století.

Velká, štíhlá, mrštná užovka stromová dostala své jméno díky zálibě v lezení. Umožňují to speciální šupiny, které má na břiše. Svých lezeckých schopností využívá především k získávání potravy. Loví zejména ptáky, ale nepohrdne ani jejich mláďaty a vejci nebo drobnými savci. Zbarvena je žlutohnědě až černě. Na hřbetě má rozesety bílé tečky. Po obou stranách hlavy někdy mláďata nosí žluté „obojky“. Jsou tak velice podobné s užovkou obojkovou. Užovka stromová je i výborný plavec. Řeka Dyje tak pro ni nepředstavuje žádnou překážku.

Užovky mají nyní za sebou dobu intenzivního páření a právě teď začínají samičky klást svá vajíčka. V srpnu se z nich vylíhnou mladí hadi. Dospějí po třech letech. V Česku dorostou zhruba do jednoho a půl metru a dožívají se i pětadvaceti let.

S užovkou stromovou je spojena i jedna z římských legend. Když podle pověsti zachvátila Řím ve 3. století před naším letopočtem velká smrtící epidemie, zachránil ho bůh lékařství Aesculap, který do města přišel právě v podobě tohoto hada. Aesculapova hůl s ovinutými užovkami je od těch dob symbolem lékařů i farmaceutů. A podle některých teorií přinesli jihoevropského hada do střední Evropy právě Římané při svých expanzích.

Lovec ryb

Vyhřáté stráně po celém úseku řeky Dyje využívá ke slunění i užovka podplamatá. Její živel je voda, kde loví ryby. Nepohrdne ani žábami, čolky nebo pulci. Přestože není jedovatá, nebojí se na vetřelce zaútočit svými zuby. K obraně také používá vylučování zapáchající tekutiny nebo předstírá, že je mrtvá. Řada těchto užovek žije v okolí znojemské přehrady nebo kolem Šobesu.

Třetím zástupcem čeledi užovkovitých v přírodě Národního parku Podyjí a jeho blízkého okolí je užovka hladká. Narazit na ni můžete například na vřesovištích mezi Znojmem a Hnanicemi, Hradišťských terasách nebo na Cínové hoře. Zhruba šedesáticentimetrový had se živí nejčastěji ještěrkami. Jako jediná užovka neklade vajíčka, ale rodí živá mláďata.

Nejpočetnějším hadem přírody Podyjí je užovka obojková. Běžně se vyskytuje na břehu řeky i v mokřadech.
Velice vzácně se mohou návštěvníci Podyjí setkat se zmijí obecnou. Je to totiž druh vázaný spíše na chladnou podhorskou krajinu. Přímo v parku se ale před několika lety našla svlečená kůže zmije. Odkud se tu vzala a zda zde žije větší populace zmijí, je však pro odborníky stále záhadou.
Smaragdově zelené tělo a tyrkysově modře zbarvené hrdlo je jedním z typických znaků samečků kriticky ohrožené ještěrky zelené.

Čtyřiceticentimetrová délka ji zařadila mezi největší české ještěrky. Žije jen v těch nejteplejších oblastech Česka. V Národním parku především na vřesovištích mezi Znojmem a Hnanicemi i skalních ostrožnách v údolí Dyje.
Ještěrky zelené jsou převážně masožravci. Jedí hlavně hmyz. Poradí si ale i s drobnějšími plazy, ptáky či hlodavci. Dožívají se až dvanácti let.

Ráj hadů

Určitě nejhojnějším zástupcem plazů v Podyjí je ještěrka obecná. Aby byl výčet úplný, nesmíme zapomenout ani na slepýše křehkého. Plazi tak mají na Znojemsku naprosto výjimečné postavení. Z jedenácti druhů obývajících Českou republiku, jich zde žije nebo žilo deset. Sedm z nich je tu stále zastoupeno ve velkých počtech. Zda tu žije i osmý zástupce, zmije obecná, je pro odborníky otázkou.

DAVID GROSSMANN (Autor je asistentem ředitele Správy NP Podyjí)

1.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
14

Ptačí chřipka: lidé dostávají peníze za utracené slepice

Festival Překročme řeku. Ilustrační foto.

Rock Heart rozduní Krumlov. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Znojmo se pokusí o první výhru. Růska štvala rýže

Znojmo – Matný výkon svých spoluhráčů sledoval minulý víkend v dusnu až z dalekého Japonska, ale nyní už je opět připravený jim pomáhat. Znojemský útočník Antonín Růsek se v týdnu opět připojil k týmu a vyhlíží čtvrté kolo Fotbalové národní ligy. V něm se v pátek na domácím hřišti Jihomoravané pokusí od půl osmé večer o první vítězství v sezoně proti Frýdku-Místku.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Jižní Morava - Od prvního září si hodonínští důchodci vyřídí své záležitosti ve městě pohodlněji. Vedení radnice zavede službu Senior taxi, která spočívá v dopravě obyvatel města starších pětašedesáti let nebo držitelů průkazu ZTP na předem určená místa.

První burčák už je v prodeji. Někteří prodejci plánují zdražení

Jižní Morava - U Valtic, u kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u novomlýnských nádrží na silnici I/52. Na třech místech na Břeclavsku už prodává vinař Miloslav Machuča z Valtic burčák. Jako jeden z prvních na jihu Moravy. „Se sklizní jsem letos maximálně spokojený. Oproti minulému roku je hroznů víc. Máme vinohrady u Úval. Tam mrazy zasáhly vinice jen minimálně,“ řekl Machuča.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Znojmo – Raději připravení než překvapení chtějí být znojemští radní, pokud jde o zajištění městské autobusové dopravy. Rok poté, co vleklé vyjednávání mezi odbory a dopravcem málem skončilo stávkou proto radní rozhodli, že začnou s několikaletým předstihem sbírat podklady pro budoucí výběrové řízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení