VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podyjí z druhé strany: sedm procházek Thayatalem

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - S osmdesáti metry je Vraní skála největší skalní stěnou v Podyjí. Celou si ji můžete prohlédnout jen z rakouské strany národního parku, který se podle německého názvu řeky Dyje – Thaya jmenuje Thayatal.

7.9.2011
SDÍLEJ:

(Trasa hradu Kaja) je okružní vycházkovou a nenáročnou 1 km dlouhou trasou, která sleduje tok dvou potoků, mezi nimiž se na skalní ostrožně tyčí mohutný středověk hrad Kaja. Foto: Správa NP Podyjí/ Petr Lazárek

Pro české turisty stále víceméně neznámé rakouské trasy nabízí například i unikátní výhledy na Hardegg nebo Nový Hrádek. Zveme vás na prozkoumání tohoto pro Čechy čtyřicet let uzavřeného území.

Národní park Thayatal je jedním ze šesti rakouských národních parků. Byl vyhlášen k 1. 1. 2000 na rozloze necelých 14 km2 na území bývalé přírodní rezervace Thayatal. Spolu s Národním parkem Podyjí vytváří jedinečné chráněné území, rozkládající se ve dvou státech. Krajina Thayatalu nebyla na rozdíl od Podyjí v poválečném období oddělena od vnitrozemí hraničním pásmem. Proto bylo jeho využití poněkud intenzivnější nežli na české straně řeky. I z tohoto důvodu je v Thayatalu chráněn jen vlastní údolní zářez s řekou a údolní nivou, jakož i přilehlá část hlubokého údolí potoka Fugnitz.

Přírodní poměry jsou v Thayatalu obdobné jako na české straně. Rakouský národní park je však více lesnatý. Na rozdíl od Podyjí jsou zde zastoupeny i květnaté bučiny. Chybí však suchá vřesoviště a lada, jejichž výskyt je vázán na okolí Retzu, několik kilometrů východně od hranic Národního parku Thayatal.

Ochranářské snahy v Thayatalu mají dlouholetou tradici. Sluší se vzpomenout aktivit Občanské iniciativy za záchranu Podyjí, které se podařilo společně s obcí Hardegg zabránit výstavbě vodního díla Býčí skála pod Sealsfieldovým kamenem. O plánech na vytvoření přehrady úředníci vážně diskutovali od roku 1984 a jejich realizace by znamenala nevratné zničení údolí Dyje mezi Hardeggem a Znojmem.

Thayatal je pro mnohé z nás stále tak trochu zemí neznámou. Tímto příspěvkem bychom proto chtěli nabídnout několik tipů na výlet k sousedům do Národního parku Thayatal.

Cyklistická síť

V samotném rakouském parku jsou vyznačeny jen pěší trasy. Je to proto, že strmý terén neumožňuje zřízení cyklistických tras. Jeho okolí však nabízí velké množství velmi pěkných značených cyklotras, které jsou přes hraniční přechody Podmyče – Felling, Čížov – Hardegg a Hnanice – Retzbach či Heiliger Stein napojeny na naši cyklistickou síť.

Mezi cyklisty jsou oblíbené česko – rakouské tematické okruhy, které vznikly v roce 1992 společným úsilím rozvojové kanceláře Retzerland, bývalého okresního úřadu Znojmo a Správy Národního parku Podyjí. Nejznámější je Okruh Národní park Podyjí – Thayatal. Jeho délka činí 36 km a sleduje trasu Devět mlýnů – Šobes – Příčky – Lukov – Čížov – Hardegg – Merkersdorf – Heiliger Stein – Hnanice.

V Národním parku Thayatal je vyznačeno celkem šest pěších tras. Jsou očíslovány a odlišeny názvem i barvou značení.

Rakouský národní park Thaytal.
Merkersdorfer Rundwanderweg
Merkersdorfer Rundwanderweg (Okružní trasa u obce Merkersdorf) je dlouhá pět kilometrů a zabere asi dvě hodiny. Začíná v této malebné obci a směřuje severním směrem do údolí Dyje. Zde se napojuje na trasu Thayatalweg, obchází Umlaufberg a údolím Kajabachu se vrací zpátky.Kajaweg

Kajaweg (Trasa hradu Kaja) je okružní vycházkovou a nenáročnou jeden kilometr dlouhou trasou, která sleduje tok dvou potoků, mezi nimiž se na skalní ostrožně tyčí mohutný středověký hrad Kaja. Začátek a konec je situován na parkovišti pod obcí Merkesdorf nedaleko hradu. Pohled na mohutný hrad je patrně nejzajímavější v dubnu, kdy se kamenné zdi opevnění rozzáří žlutými trsy tařice skalní.


Hennerweg

Hennerweg – tato okružní trasa nabízí jen asi dva kilometry dlouhou nenáročnou procházku po lehce schůdné lesní cestě. Je proto vhodná i pro malé děti, starší turisty nebo maminky s kočárky. Začíná na okraji lesa naproti Návštěvnického centra Národního parku Tayatal (Nationalparkhaus) a vede ke skalní vyhlídce nad Hardeggem, odkud se nabízí mimořádný pohled nejen na město samotné, ale i na vzdálenější Vlaštovčí skály (Schwalbenfelsen) s vrcholem 424 m.n.m. Zalesněné pásmo kopců na obzoru náleží k polesí Braitava již na české straně s nejvyšším vrcholem Národního parku Podyjí (a zároveň i okresu Znojmo) Býčí hora (536 m.n.m.). Cesta, kterou provází panely interaktivního informačního systému, končí opět u návštěvnického centra. Komplex moderních budov pak nabízí nejen množství informací o mezinárodním parku, ale i posezení v příjemném prostředí kavárny.

PETR LAZÁREK (Autor je vedoucím oddělení terénní služby Správy národního parku Podyjí)

7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení