Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Do starostenského křesla usedl René Remeš v roce 1994. Poprvé však do komunální politiky vstoupil ještě o čtyři roky dříve, když společně s místními obcházel dům od domu a sháněl kandidáty do zastupitelstva. Při posledních volbách vloni v říjnu jej ve funkci podrželi obyvatelé. Zastupitelé se nemohli dohodnout a o starostovi v anketě rozhodli přímo lidé.

Jak dlouho se už pohybujete v komunální politice?
Ve svých dvaadvaceti letech jsem vstoupil jako člen KDU-ČSL do komunální politiky v Banticích a jedno volební období jsem byl místostarostou. Od roku 1994 až do současnosti jsem starostou.

Ve funkci starosty jste páté volební období. Vždycky jste měl nejvíce hlasů. Jak si vysvětlujete trvalou přízeň místních lidí?
Myslím si, že lidi kolem sebe vidí, co se za celou dobu podařilo v obci vybudovat, opravit, či zrealizovat. To je možná hlavní důvod, proč mě stále volí.

Letos však byla volba starosty v Banticích trochu složitější. Můžete nám popsat, jaký problém nastal?
Už právě v roce 1994 jsme měli problém vůbec sestavit kandidátku. Byli jsme rádi, že jsme složili vedení obce ze šesti zastupitelů. Chodili jsme po obci dům od domu a sháněli jsme vhodné kandidáty. Přesto, že jsem už nechtěl vůbec v politice pracovat, jsem se nakonec zapsal. Začal jsem pracovat pro obec jako místostarosta. Po celou dobu nenastal při hlasování o starostovi jediný problém. Přišel až letos, kdy při volbě starosty jsme měli počet hlasů shodný.

Jak jste tedy situaci vyřešili?
Nebyl vítěz ani poražený, proto jsme řekli, ať rozhodnou lidi. Formou ankety pak vybrali bantičtí občané právě mě.

Nemůže docházet častěji k neshodám i k tomu, že hlasování bude nerozhodně?
Zatím se nám to nestávalo a vždycky jsme se domluvili. Myslím si, že na tak malé obci, ve které žije necelých tři sta obyvatel, by se nemělo hrát na velkou politiku. Všichni jsme se shodli, že nám jde především o Bantice a chceme společně něco vybudovat.

Co vás vlastně přivedlo do komunální politiky?
Nikdy jsem do politiky nechtěl. Přišel jsem do Bantic v sedmnácti letech z Těšetic. Nežijí zde žádní rodáci a těsně po válce sem přišli lidé z Valašska. Já jsem byl vlastně prvním, který se sem po dlouhé době nově přistěhoval. Nevěděl jsem vůbec, v čem práce na radnici spočívá, se vším jsme se s tehdejší starostkou seznamovali vůbec poprvé.

Přišel jste sem s celou rodinou?
To ne, jsem z dětského domova a s pěstouny jsem žil právě v Těšeticích. Trhnul jsem se a přišel žít do Bantic.

Jak hodnotíte radnici, kterou jste před léty převzal? Udělali jste na úřadu nějaké zásadní změny?
Vidím obrovský pokrok za těch dvacet let. Podařilo se nám vše od A do Z. Vybudovali jsme kanalizaci, plyn, rozšířili vodovod. Jako úspěch vidím dokončení první a druhé etapy opravy krajské silnice. Ještě nás čeká třetí poslední etapa. My svoje místní silnice máme téměř všechny spravené.

Měl jste před nástupem vlastní představy o vedení obce?
Pro mě byla hlavní prioritou náves. Ta byla celá zarostlá vojtěškou. Proto jsme celou náves zorali a nově zkrášlili. V Akci Z jsme opravili už před patnácti lety kostel, který je dominantou obce. Už by zase potřeboval drobné opravy. Dokonce jsme se před osmi roky přihlásili do soutěže Vesnice roku a získali jsme zelenou stuhu.

Čemu jste se věnoval před vlastním nástupem na radnici?
V Kyjovicích, ve kterých funguje práčské družstvo, jsem pracoval jako zootechnik. Potom jsem několik let podnikal.

Můžete být konkrétnější?
Měl jsem fungující autodopravu a prováděl jsem výkopové práce. A nově jsem od loňska uvolněným starostou.

Má obec aktuálně nějaké volné parcely pro stavbu rodinných domů? Je o výstavbu nového bydlení zájem?
O výstavbu v obci je obrovský zájem. Nedávno jsme postavili i nájemní byty, které jsou všechny zaplněné. Ale nejsme zastánci výstavby satelitních lokalit rodinných domů. Spíše se zabýváme tím, aby se zastavěly proluky mezi domy. Snažíme se nejvíce vyhovět místním lidem.

Máte druhé biokoupaliště v České republice. Kolikátou letos zahájíte sezonu? Jsou s provozem nějaké problémy?
Letos už zahájíme čtvrtou sezonu. Stále se učíme, jak správně biokoupaliště provozovat. Ale žádné problémy nejsou. I návštěvnost jde stále nahoru. Jsme moc spokojeni. Vloni jsme získali osmdesát tisíc korun do obecní kasy. Navíc jsme nově postavili pergoly, letos nepočítáme s žádnými úpravami. Lidi si biokoupaliště hodně chválí a jezdí si je prohlížet i zahraniční exkurze.

Jak hodnotíte spolupráci s významnými zaměstnavateli v obci a okolí?
Se všemi zaměstnavateli je výborná spolupráce. Funguje zde například firma se zemědělskou technikou, potom zemědělský podnik Pomona a Agro Višňové. U Bantic vyrostla i velká větrná elektrárna. Chtěli jsme v realizaci dalších větrníků pokračovat, ale podle nových podmínek už to nebude možné. Do rozpočtu obce nám její provoz přinese ročně sto osmdesát tisíc korun.

Jaké jsou vaše plány?
Tak určitě třetí etapa stavby krajské silnice. Ale nejvyšší prioritou je druhá etapa protipovodňového opatření. Žádost je už podaná a nyní čekáme na její výsledek. Obec totiž sužují přívalové deště a jarní tání. Dalším přáním je stavba nového kulturního domu. Pořádáme mnoho akcí, proto bychom potřebovali sál s větší kapacitou.

Snažíte se lidi informovat a seznamovat s novinkami prostřednictvím obecních webových stránek?
Máme fungující aktuální stránky, snažíme se na nich zveřejňovat zápisy ze zasedání zastupitelstva. Než dezinformace, tak raději podáváme kvalitní a aktuální informace.

Říkal jste, že vaším přáním je postavit nový kulturní dům. Jaké tedy akce a zvyky udržujete v Banticích?
Právě osídlenci z Valašska si přinesli a zachovali tradici oslav Bantických čertů. Jinak slavíme masopust, pochováváme basu, pořádáme posvícení, akce pro děti a vítání jara. Novou akcí byla úspěšná loňská Martinská husa.