VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči zdraví svatého Mikuláše místo Kryštofa

Znojemsko /PO SILNICÍCH ZNOJEMSKA/ - Řada řidičů denně troubí v Grešlovém Mýtě na sochu svatého na mostě. Není to však jejich patron. Stojí tam totiž svatý Mikuláš.

6.4.2013 2
SDÍLEJ:

Socha svatého Mikuláše na starém mostě v Grešlovém Mýtě, na hlavní spojnici Znojma a Jihlavy.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Někteří z neznalosti, jiní jen ze zvyku, další mylně, neboť se domnívají, že na mostě v Grešlovém Mýtě stojí svatý Kryštof, dříve patron všech pocestných, dnes řidičů. Všichni ale jako jeden muž zdraví svatého Mikuláše na tamním mostě v domnění a dobré víře, že je na jejich cestách nejen po České republice tento svatý ochrání od nehod, propíchnutých pneumatik, černých koček přeběhnuvších přes cestu, propadlých lékárniček, na které přijdou dopravní policisté, zbloudilých včel v autě a dalších nepříjemností.Na možný omyl řidičů upozorňuje starosta Grešlového Mýta Ivo Hos. „Je to tak, na našem mostě stojí socha svatého Mikuláše. Je to, jinak známo, světec a přítel dětí, patron zajatců, mučedník, a také pomocník v nouzi. Někdy bývá i spojován s ochranou prostitutek. Mnozí budou znát legendu o zadluženém kupci. Jeho tři dcery se kvůli otcovým dluhům dostaly do nevěstince. Tři měšce, které Mikuláš drží, pak jeho dcery pomohly z nevěstince vykoupit," tvrdí starosta Hos.

Zároveň potvrzuje, že řidiči sochu patrně v domnění, že jde o svatého Kryštofa, skutečně desítky let zdraví. „Někteří z nich troubí, jiní zablikají světly. Osobně ho tu a tam pozdravím pokynutím ruky," říká starosta.

Jako výjimečné místo v regionu vnímá most se sochou svatého Mikuláše i učitel jedné ze znojemských autoškol Marek Neuschl. „Je to symbolické místo na našich silnicích. Vím, že je to svatý Mikuláš a s patronací nad řidiči nemá nic společného. Sám jej ale vždycky, když jedu okolo, pozdravím. Nehoukám, vím, že je to přestupek, ale vždy na něj alespoň kývnu," svěřuje se Neuschl.

Podle profesionála a člověka, který do silničního provozu připravuje stovky lidí, jde v případě pozdravu soše svatého o psychologický moment. „Přestože třeba člověk není věřící, je dobře, že se při míjení sochy zamyslí a možná i zklidní jízdu. Funguje tam psychologie a myslí se na bezpečnost na silnicích. Za to jsem sám rád. Je to tradice a je to hezké," vysvětluje svůj postoj Neuschl.

Svoji osobní zkušenost s pozdravy svatému prostřednictvím klaksonů aut má mladá žena, která bydlí v sousedství mostu se sochou.

„Řidiči tady troubí. Troubí stále a hodně. Jediná výjimka byla, když sochu opravovali. Ve dne i v noci, a to včetně kamioňáků. Přiznám se, že nám to ani nevadí, jen když v létě sedíme na zahrádce, občas to ruší," říká Dita Čechová. Zároveň přiznává, že i její přátelé a známí si na sochu svatého na mostě rádi zatroubí. „Rozhodně jim kvůli tomu nenadávám," usmívá se mladá žena.

O troubení řidičů na sochu, které je v tomto případě přestupkem proti silničnímu zákonu, ví i šéf dopravních policistů na Znojemsku Robert Pešek.

„Řidiči by tam troubit opravdu neměli. V tomto případě nepředpokládáme, že by na sochu někdo nějak výrazně vytruboval. Vím, že tam řidiči trošku houknou nebo bliknou, ale speciálně postihovat troubení do tohoto místa nejezdíme. Nemáme ani žádné oficiální stížnosti na nadměrné troubení od obyvatel nebo obce," konstatuje dopravní policista.

Upozorňuje však, že bezdůvodně troubící řidič se vystavuje možnému postihu. „Jde totiž o klasický přestupek, za který je možno udělit pokutu do výše dvou tisíc korun," připomíná Pešek.

Jen tedy v případě, že by si obec či lidé velmi stěžovali, mohl by dopravní inženýr v místě použít dopravní značku zákaz troubení. „Ta se většinou používá v okolí nemocnic a podobných zařízení, kde je z praktických důvodů nezbytné zajistit například pacientům potřebný klid pro léčbu," říká Pešek.

A tak řidiči zatím budou stále houkat a troubit či jinak zdravit svatého Mikuláše v domnění, že je to jejich patron a ochrání je od všeho zlého na cestách. I když jde o svatého Mikuláše.

Autor: Dalibor Krutiš

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení