Předchozí díly seriálu Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Má za sebou střední vinařskou školu ve Valticích, poté obor vinařství na brněnské Mendlově univerzitě, pak práci inspektora vína, pracovníka marketingu v největší vinařské firmě na Znojemsku a nakonec vlastní vinařskou firmu.

Roman Polák je třetí generací vinařů ze Znojemska, jeho děda Karel začínal s vlastní vinicí v roce 1921 u Jaroslavic, v tradici pak pokračovala i Polákova maminka. On sám zve své zákazníky především do sklepa č. 49 ve sklepní uličce v Šatově.

Vaše rodina vinařila v Jaroslavicích, vy sám máte ale sklepy v Šatově. Jak jste se tu ocitl?
Právě díky práci ve Znovínu, který zde má sídlo. Později jsem měl pronajatý Moravský sklípek, který s tím mým současným téměř sousedí. Od roku 1998 jsem už měl vlastní vinice a sklep.

Kdy tedy firma oficiálně vznikla?
Firma byla zaregistrovaná v roce 2004, dnes hospodaříme na dvou a půl hektarech vinic u Jaroslavic a na Načeratickém kopci. Vyrábíme do dvaceti tisíc lahví vína. Kromě vlastních hroznů zpracováváme i hrozny nakoupené ve znojemské a velkopavlovické vinařské podoblasti.

Jaké odrůdy pěstujete?
Pěstujeme Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Rýnský ryzlink, Sauvignon, Chardonnay a z červených Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Frankovku a Rulandské modré.

Kde máte sklepy?
Produkční sklep v Jaroslavicích a čtyři sklepy v Šatově. Z toho jeden je stáčecí, dva na archivní vína a jeden na posezení.

Používáte tradiční metody výroby vína nebo moderní?
Některé šarže vyrábíme klasicky, jiné zase řízeným kvašením. Červená vína zrají minimálně rok v dubových sudech.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Vyrábím výhradně pro privátní a firemní klientelu. Ti u mě mají jistotu kvality, kromě toho ale ve svém sklepě nabízím i gastronomické služby, servis a ubytování.

Začínal jste s výraznými etiketami se sluníčkem, teď jste přešel k podstatně decentnějším. V čem se liší vína v takto odlišených lahvích?
Od doby, kdy jsem začal prodávat a vyrábět víno, jsem používal takzvané sluníčkové etikety. To jsou radostná, šťavnatá vína.
V roce 2004 pak vznikla řada privátní kolekce s decentními etiketami s mým podpisem. Tato vína mají osobitý rukopis malých šarží, často jde o speciality.

V lahvích se světlou etiketou je privátní kolekce s korkem především pro červená vína, černá etiketa je trendová řada se šroubovým uzávěrem pouze pro bílá vína. To jsou vína uzavřená sama pro sebe. Vyprovokoval mě k tomu Ryzlink rýnský z roku 2008, který byl polosladký s krásnými svěžími broskvovými tóny. Předpokládal jsem, že pod korkem by přišel právě o tu svou svěžest, proto jsem použil šroubový uzávěr se silikonovým těsnícím kroužkem. Pod ním se víno dva tři roky kvalitativně nehne.

Kromě pěstování a výroby vína také fotíte a natočil jste dokonce CD. Jak k tomu došlo?
CD vzniklo v roce 2005 a vzniklo vlastně tak, že spousta mých hostů chválila můj originální výklad k vínu se spoustou historek, přirovnání a podobně, doplněné cimbálovou hudbou. Milovníci našeho vína mě nakonec vyprovokovali k natočení cédéčka, které je pro vínaznalé zábavou, pro méně znalé poučením. Nyní chystám v podobném duchu i film shrnující na DVD rok vinaře. Ten by měl být hotov do vánoc.

Tip sklepmistra

Ryzlink rýnský 2008
Botritický sběr
Ušlechtilá plíseň Botritis Cinerea dodala hroznům i vínu ve výjimečném ročníku 2008 výjimečný charakter. Medovost a chlebovina tvoří vůni, harmonie cukrů a kyselin je tělo tohoto velkého vína. Moravské zemské víno, polosladké. Cukernatost hroznů 26°NM, zbytkový cukr 17g/l, kyselina 5,8g/l, alkohol 12,5%.
Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každou středu ve Znojemském deníku Rovnost.