VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šeiner: Politika mě vždycky zajímala, mířím i výš

Hostěradice /ROZHOVORY SE STAROSTY/ – V hostěradickém starostenském křesle sedí už druhé volební období starosta Marek Šeiner. Práci na radnici věnuje veškerý čas. Láká ho vstoupit do vyšší politiky.

21.6.2011
SDÍLEJ:

Foto:

Vyučil se automechanikem, pak byl vojákem z povolání. Poté se stal účetním a nakonec skončil jako oblastní ředitel nadnárodní společnosti. A před čtyřmi a půl lety se stal poprvé hostěradickým starostou.

V dnešním rozhovoru mluví Marek Šeiner o svých začátcích i o dalších plánech. Do Hostěradic se přestěhoval před jedenácti lety z nedalekých Vémyslic.

Co vás do Hostěradic přivedlo?
Už ve Vémyslicích jsem pracoval v zastupitelstvu. V té době jsme schválili stavbu nových bytů. Na jeden z nich jsem měl podanou žádost. Ale nové vedení stavbu smetlo ze stolu. Dozvěděl jsem se, že v nedalekých Hostěradicích jsou v nabídce nové byty. Dal jsem si žádost a už tu žiji s rodinou jedenáctým rokem.

Jaké je vaše původní povolání?
Vystřídal jsem několik profesí. Jsem vyučený automechanik. Potom jsem pracoval pět let v armádě. Mám zkušenosti jako účetní a pracoval jsem jako oblastní ředitel nadnárodní společnosti. Mezi tím jsem vystudoval Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně.

Potom vaše kroky vedly do starostenského křesla. Proč jste vůbec vstoupil do komunální politiky?
Byla to vlastně nešťastná náhoda. Když jsme se přestěhovali do Hostěradic, manželce jsem slíbil, že do politiky už nevstoupím. Jenže přišli za mnou z obce, že potřebují na kandidátku lidi do počtu. Po volbách mi telefonem oznámili, že budu starosta.

Rozhodoval jste se dlouho, zda přijmete funkci starosty?
Hodně jsem to zvažoval, měl jsem zajímavou a dobře placenou práci. Nakonec jsem si řekl, že je to pro mě výzva. Rozhodlo hlavně to, že cokoliv v obci starosta udělá, je vidět. Například postavíte kus chodníku a za dvacet let je na stejném místě. Dodnes rozhodnutí nelituji.

Jaké byly vaše začátky? Snažil jste se navázat na práci bývalého starosty?
Začátky nebyly těžké, protože jsem navázal na práci minulého starosty. Byl velice pečlivý, schopný. Měl jsem tedy motivaci být minimálně dobrý jako on.

Co se vám za první volební období podařilo?
Vybudovali jsme průtah přes obec včetně nové kanalizace. Další akce byla dodělávka kanalizace v části v Chlupicích. Vloni jsme dokončili rekultivaci skládky a připravili jsme a zasíťovali sedmdesát parcel pro stavbu rodinných domů. Sedm parcel je už prodaných.

Na co jste nejvíce pyšný?
Minulé vedení postavilo novou mateřskou školu. A ze staré budovy jsme vybudovali byty, na které jsme sehnali dotaci třicet milionů korun. Podmínkou bylo postavit je do devíti měsíců. Je zde k dispozici dvaadvacet bytů. Původně byl dům plánovaný jako penzion pro důchodce, ale dnes slouží i mladým, kteří nemají bydlení. Dále jsme vybudovali nové víceúčelové hřiště, sportoviště pro veřejnost a školku. Ve škole jsme předělali šatny na třídu.

Je něco, co se vám nepovedlo?
Jsem zklamaný, že se nám nepodařilo sehnat peníze na novou čističku odpadních vod, která se rozpadá pod rukama. Už jsme měli nachytané projekty na novou, ale dosud nejsme úspěšní sehnat dotaci.

Čemu přispíváte že jste obhájil starostenské místo?
Hlasů jsem nezískal nejvíce, ale v minulém období jsme s místostarostou vytvořili dobře fungující tandem. Místostarosta se stará o technické věci a já o smlouvy a papírování.

S jakými stížnostmi za vámi chodí místní lidé?
Většinou řeším sousedské vztahy. Například, že soused neposekl trávu nebo slepice přelezly přes plot a ozobaly listy papriky.

Máte před sebou další volební období, co vás čeká?
Letos téměř nic neplánujeme, protože máme málo peněz. Obec disponuje s dvanácti milionovým rozpočtem a máme dluhy. Splácíme úvěry z minulých let, v příštím roce nám jeden skončí. Chtěli bychom dodělat chodníky a v jiné části obce kousek silnice. Zbývá nám opravit kapličku a Mariánský sloup na náměstí.

Kromě starostování jste celkem činorodý muž. V čem všem se ještě angažujete?
Jsem předsedou krajského sdružení místních samospráv Jihomoravského kraje a bojujeme za to, aby se zvýšily daňové příjmy malých obcí. Navíc jsem místopředseda krajské energetické komise, která sdružuje obce v pásmu kolem Dukovan. Máme určitá omezení, proto se snažíme vybojovat nějaké peníze.

Neláká vás jít do vyšší politiky?
Už jsem kandidoval do krajských voleb i do parlamentu. Ale zatím neúspěšně. Určitě to zkusím při dalších volbách. Obcí se nejvíce dotýká kraj, tam se dá pro obec nejvíce udělat.

Máte náročnou práci. Zbývá vám čas i na rodinu a koníčky?
Když nejsem na úřadě či v mé stavební firmě, tak mě lidé najdou doma nebo ve vinohradu. Pořídil jsem si i stádo ovcí, tak si za nimi často chodím na kopec popovídat.

Marek Šeiner
√Stranická příslušnost: ČSSD
√Věk: 39 let
√Narodil se ve Vémyslicích
√Bydliště: Hostěradice
√Povolání: automechanik, voják
√Rodinný stav: ženatý dvě děti
√Vzdělání: vysokoškolské – Masarykova univerzita Brno

Autor: Sylva Pavlačková

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Přerova (ve žlutém) v přípravě proti Orlům Znojmo.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal od Jihomoravanů „bůra"

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Jižní Morava – Horké léto a vášeň pro rychlost plní jihomoravské silnice motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Poslední s tragickými následky vyšetřovali policisté devátého srpna u Čejkovic na Hodonínsku.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení