VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sekt ze Znojemska? Vylovit ho lze i z moře

Borotice - Už dnes si lidé budou ťukat skleničkami sektu k oslavě roku 2011. Vinaři z Lechovic ten svůj ukládají na dno přehrady i do moří

29.12.2010
SDÍLEJ:

7. ročník výlovu sektů na vranovské přehraděFoto: DENÍK/Martin Moštěk

Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou
naleznete ZDE

Posledním dílem dnes uzavíráme letošní seriál Vinaři pod lupou. Představili jsme v něm zhruba padesát producentů vín ze Znojemska. Navštívili jsme malé výrobce, jako třeba Jiřího Adámka z Chvalovic nebo Antonína Stehlíka z Nového Šaldorfu, ale zpovídali jsme i šéfy velkých firem, třeba Pavla Vajčnera ze Znovínu nebo Antonína Koníčka z Modrého sklepa. Dnes se loučíme předsilvestrovským dílem, který je věnován vinnému nápoji asi nejvíce spojenému právě s posledním dnem roku. Sektu.

Nejroztodivnějšími skopičinami s tímto nápojem proslul druhý největší výrobce vín na Znojemsku – Vinné sklepy Lechovice. Sekt z Lechovic už deset let každoročně zraje nejen na dně vranovské přehrady, hledat ho mohou i potápěči ve světových mořích. Láhve s perlivým nápojem leží třeba ve vraku ponorky u břehů Francie, u takzvaného květináčového korálu v Karibském moři nebo v potopené lodi Suzannah nedaleko egyptské Hughady.
Tradiční metoda

Při samotné výrobě sektu přitom lechovičtí vinaři dávají jednoznačně přednost tradici. Vyrábějí jej totiž takzvanou šampaňskou metodou. „Do již hotového vína přidáme zákvas, takzvaný tirážní likér. To je směs kvasinek a cukru. Speciální silnostěnná láhev se uzavře korunkovou zátkou, díky cukru se pak uvnitř rozkvasí kvasinky. Ty přetváří cukr na alkohol a oxid uhličitý. Ten nemá, jako u běžného vína, kam unikat, takže se shromažďuje v láhvi. Jakmile kvasinky spotřebují všechen cukr, tak už ve víně nemají z čeho žít, umírají a padají na stěnu láhve ležící ve vodorovné poloze. Je zákonem dané, že sekt musí ležet v lahvi devět měsíců,“ vysvětluje vedoucí technolog Vinných sklepů Lechovice Jan Hrachovský.

Po uplynutí této doby umístí vinaři sekty do automatického setřásače, který pomalu láhve obrací a staví je dnem vzhůru. Sedlina se tak nakonec pomalu dostane k zátce. „To trvá týden. Dříve se tento proces musel provádět ručně ve stojanech zvaných pupitr a trval čtrnáct dnů,“ popisuje vinař.

Po setřesení kalů je vinaři takzvaně odstřelí. „Vezmeme láhev s kalem, dáme ji na odstřelovací stroj, který díky nashromážděnému tlaku odstřelí zátku i s kalem. Tím se víno vyčistí, my přidáme dozážní likér, což může být třeba stejné víno z jiné láhve. Přidá se potřebné množství cukru, láhev se zazátkuje korkem a opatří košíčkem. To všechno trvá pár sekund. Z láhve při odstřelení neunikne všechen tlak ani oxid uhličitý, většina ho tam zůstane. Sekt se tedy už nijak nesytí,“ dodává Hrachovský.

Vzhledem k délce ležení v lahvích je drtivá většina nyní prodávaného sektu z hroznů roku 2008. „Už při jejich sběru přitom musíme vědět, že jde o hrozny na výrobu sektu. Víno se musí sklidit dříve, takzvaně podtrhnout. Ve víně musí být méně cukru, aby při vykvašení získalo méně alkoholu, což je následně dobré pro kvasinky. Mělo by mít více kyselin, aby bylo šťavnaté, svěží. Rovněž musí mít méně extraktu, tím lépe se pak na ně váže oxid uhličitý,“ tvrdí vinař.

A právě takový sekt začali lechovičtí vinaři potápět na dno vranovské přehrady. „Nápad vznikl na přelomu roku 1999 a 2000, kdy spolumajitel firmy Ivan Kalaš, vášnivý potápěč, inspirován mořeplavci, vymyslel ponoření sektu na dno přehrady. Navíc v tom roce slavil Vranov nad Dyjí devět set let od první zmínky a proto bylo poprvé na dno přehrady uloženo devět set lahví sektu. Od té doby se pak každý rok jedna láhev přidává,“ říká technolog vinařství.

Láhve sektu se navíc draží ve prospěch Centra Paraple. Na jeho kontě tak každoročně přibude, právě díky výlovu, okolo půl milionu korun. „Jde samozřejmě o marketing, na druhou stranu o podporu prodeje, která konkrétně pomáhá. My každý rok od vedení Centra Paraple dostáváme fotky i video, jak a komu peníze pomohly. A my jsme rádi, že pro lidi s pohybovým postižením má naše akce konkrétní smysl,“ vysvětluje Hrachovský.

Potápění sektu už od svého začátku doznalo i významnou technologickou změnu. „Do předloňského roku jsme potápěli na dno hotové sekty pod korkem. Šlo prakticky o uskladnění již hotového výrobku v tmavém prostředí se stálou teplotou a tlakem. Vloni jsme pro desáté výročí zkusili ponořit na dno prakticky polotovar sektu s kvasinkami a pod korunkou. Tu jsme museli chránit před vlhkem, aby nezkorodovala. Nakonec se jako nejjednodušší ukázalo natáhnout na každé hrdlo láhve jeden prst z gumové rukavice a převázat to páskou. A to se osvědčilo. Sekt vydržel, povedl se, sami jsme si ale přidělali práci,“ přiznává Hrachovský.

Předtím, než totiž sekty při tradičním slavnostním Výlovu vytáhli, museli je potápěči vylovit o několik dnů dříve. „Láhve se totiž musely nejprve odstřelit, dolít a zazátkovat korkem. Pak jsme je zase spustili zpět a při Výlovu je vytáhli už definitivně. Chuťově je mezi sektem zrajícím na dně a ve sklepě rozdíl, pro každého samozřejmě trošku jiný. Není ovocný, svěží, ale spíše těžší, vyzrálejší. U tohoto způsobu už zůstaneme. Příští ročník už leží na dně,“ doplňuje vinař.

Na dně, i když v tomto případě na dně mořském, leží i další láhve lechovického sektu. „Vzniklo to jako součást příběhu o vranovském sumci Lechovi, který hlídá naše sekty v přehradě. Pokračováním bylo, že se láhve dostaly z Vranova do moří a potápěči je tam mohli hledat. Od té doby se z toho stala tradice. Kdykoliv jede někdo z našeho potápěčského klubu Manta k moři, bere s sebou láhev sektu. Na daném místě ji uloží v moři i s kapslí, kde je celá věc popsaná v několika jazycích. Když potápěč láhev najde a pošle nám o tom zprávu, my mu zase na oplátku pošleme karton našich vín,“ přibližuje další putování vinného produktu ze Znojemska spolumajitel vinařství Ivan Kalaš.

Světová moře

Do dnešního dne uložili potápěči ze Znojemska sekty na čtyřiadvaceti místech světových moří. Mimo jiné je lze najít třeba v Chorvatsku, v Karibském moři, u Egypta, Elby, Kanárských ostrovů či blízko pobřeží Francie.

A poklad ze Znojemska neleží jen tak někde na dně mořském. „Schovali jsme ho do vraků lodě, ponorky, letadla, do jeskyně… Láhve ale nedáváme do žádných potápěčských „průchoďáků“. V Chorvatsku se nám už totiž stalo, že než jsme se vrátili na břeh, někdo láhev mezitím vytáhl,“ dodává Kalaš.

Pokud tedy ještě před letošním Silvestrem zůstává někdo bez sektu, má šanci vylovit si některou z ukrytých lechovických lahví zdarma. Jejich přibližné umístění najde na internetových stránkách vinařství.

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pohádkové léto: Dům umění láká na loutkovou Zlatovlásku

Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Pohořelice – Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Břeclav /TEST/ - Deník Rovnost testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Tragické prázdniny. Na silnicích zemřelo už 17 lidí, může za to vedro i opravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Auto slisované projíždějícím vlakem nebo rozmlácená auta v příkopě. I takové jsou výsledky tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Počet mrtvých od začátku prázdnin na jihomoravských silnicích je už teď vyšší než v předchozích letech za celé léto. Při nehodách zemřelo od začátku července na jižní Moravě sedmnáct lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení