VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnice dala obci jméno, teď v ní ztrpčuje život

Grešlové Mýto /VESNIČKY A MĚSTA, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Název Grešlového Mýta vznikl pravděpodobně podle vybírání groše mýtného na mostě přes Jevišovku. Stejná cesta ale dnes vesnici dusí

27.8.2010 1
SDÍLEJ:

Grešlové Mýto lemuje někdejší formanskou cestu spojující Znojmo s Jihlavou. Dominantou Motorest a socha sv. Mikuláše.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Málokteré auto, projíždějící po mostě v Grešlovém Mýtě, nezatroubí. Řidiči a před nimi poutníci tu už stovky let zdraví kamenného svatého Mikuláše, který tu bdí nad bezpečností a šťastným návratem cestovatelů. Hlavní silnice ze Znojma na Jihlavu, procházející obcí, a především most přes říčku Jevišovku daly vesničce kdysi jméno. Teď je ale stejná cesta i zdejším prokletím. Starostou obce je od roku 2002 Ivo Hos.

Oficiální webové stránky obce uvádí z historie pouze první zmínku, a to z roku 1700. Co je s vesnicí v té době spojeno?
Na místě přes řeku Jevišovku se postavil někdy po roce 1760 most a kdo přes něj chtěl přejet, musel zaplatit mýtné jednu nebo více grešlí. Z toho vznikl název obce. Socha na mostě je datována rokem 1764, most samotný pak na jiném místě ještě datem 1766. Od té doby se tam vybíralo mýtné. Jeden čas se obec jmenovala i Královské Mýto, nakonec ale zůstalo u Grešlového Mýta.

Asi nejvýznamnější památkou v obci je právě most se sochou svatého Mikuláše. Most nyní opravujete?
Starý most není náš, patří státu a spravuje ho Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Před stavbou nového silničního mostu byl součástí hlavní silnice I/38. A při výstavbě toho nového mostu v roce 1992 se opravoval i most starý. Ale protože obec nebyla spokojena s kvalitou oprav, tak jej nepřevzala do své správy. Most je do dneška ve špatném stavu, proto nyní ŘSD konečně přistoupilo k jeho částečné rekonstrukci za pět milionů korun. Socha na mostě se restaurovat nebude, na to bohužel nejsou peníze.

Do čeho tedy letos investuje samotná obec?
Naší nejdůležitější akcí je příprava kanalizace a čističky odpadních vod Svazku obcí při formanské cestě. Zpracovanou máme projektovou dokumentaci, máme stavební povolení, ale nenabylo právní moci. Celá akce přijde na zhruba sto padesát milionů korun. Po jejím ukončení budou odkanalizované Pavlice, Ctidružice, Hostim a Grešlové Mýto a v druhé etapě Prokopov a Blanné. Chtěli jsme vybudovat i sportovní hřiště a odbahnit místní rybník Bahňák. Bohužel, ani na jedno jsme nedostali dotaci.

Jak je vůbec obec velká?
Trvale tu žije dvě stě pět obyvatel, katastr má rozlohu dvě stě osmnáct hektarů. Hospodaříme s daňovými příjmy ve výši jeden milion a sedm set tisíc korun.

Vesnicí prochází hlavní silnice ze Znojma do Jihlavy. Jak ta ovlivňuje život u vás?
V roce 2001 neprošla řízením EIA (vliv stavby na životní prostředí – pozn.red.) studie obchvatu kolem Grešlového Mýta, Pavlic a Vranovské Vsi.
V loňském a letošním roce tedy ŘSD alespoň přistoupila k výměně oken v domech, kde hluk přesahoval zdravotní limit. U nás se to týkalo asi pětadvaceti domů. Teď to ale rozporujeme, protože na trvalý hluk si stěžují i další lidé. Po zavedení mýtných bran došlo totiž k razantnímu nárůstu počtu projíždějících aut. Denně jich tu napočítáte kolem deseti tisíc. Teď se i pomocí petice snažíme o to, aby ŘSD vyměnilo okna i v dalších asi patnácti nejpostiženějších domácnostech.

Letos v dubnu obec získala vlastní znak a prapor. Co na nich je?
Grešlové Mýto patřilo pod panství v Hostimi, které vlastnil rod z Gatterburgu. Takže i náš znak se odvíjí z jejich erbu. Ve znaku je naznačen náš most, v levé části pak padací mříž a v pravé lev se zbrojí. Prapor má barvu červeno-modrou a je na něm poštovní trubka.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Daniel Smola

27.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Helena Dvořáková, vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Ilustrační snímek.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Brno /VIDEO/ – Rozložené deky, kelímky s pivem nebo limonádou a hudba. Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 33. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení