VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré pohlednice přiblíží znojemské náměstí bez Dyje i klášter

Znojmo - Další díl seriálu Zajímavosti muzea je pozvánkou na výstavu starých pohlednic. Připomene, jak malebné bylo Znojmo za dávných časů.

19.4.2015
SDÍLEJ:

Dům umění nabízí výstavu pohlednic z devatenáctého i dvacátého století.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Připomenout si časy, kdy lidé z každého výletu zasílali svým příbuzným a známým pohlednice, mohou všichni, kdo zavítají v těchto dnech do přednáškového sálu Domu umění na Masarykově náměstí. Dýchnou na ně časy, kdy lidé nebyli líní hledat poštovní schránky a svěřovat jim své pozdravy. Jihomoravské muzeum zde totiž vystavuje pohlednice, které tvoří jen malý zlomek z celého muzejního fotoarchivu.

Z historie pohlednic: Předchůdcem pohlednice byl korespondenční lístek, který zavedla jako první rakouská pošta v roce 1869 a nahradit měl především skládaný dopis. Tento krok se velmi osvědčil právě díky jednoduchému a daleko levnějšímu předávání zpráv, proto se k jeho postupnému zavedení přidaly i ostatní poštovní úřady. Pohlednice začaly vznikat v letech 1870 až 1895, za zlatý věk pak historikové pokládají období mezi lety 1896 až 1915. Prakticky všechny pohlednice mají svou klasickou podobu: obrazová strana obsadila úplně původně stranu pro sdělení, malá část plochy určená pro krátké sdělení je obvykle zakomponovaná do obrazové části na okraji. Pro adresu byla zpočátku vyhrazena celá rubová strana pohlednice. A po roce 1905 byla pro adresu vyhrazena už jen půlka adresní strany a druhá půlka už sloužila ke sdělení. K růstu zájmu o pohlednice výrazně přispěly i tiskové techniky. Vedle litografie, která v tomto období u pohlednic dosáhla vrcholu, se používal i světlotisk a rastrový knihtisk.

Zdroj: www.mojepohledy.cz

Výstava je zaměřená na pohlednice Znojma a okolí konce devatenáctého a průběhu dvacátého století. „Nejstarší pohlednice ve sbírce pochází z roku 1898, nejmladší potom z roku 2007, nejvíce jsou zastoupeny pohlednice z období let 1900 – 1930," přiblížila kurátorka výstavy Alena Vysočanová.

Jak doplnila, nejstarší pohlednice ze sbírek muzeum nabídlo ke zhlédnutí návštěvníkům. Jedná se o Pozdrav ze Znojma, který nabízí pohled na starý železniční most a město Znojmo v pozadí z roku 1898.

Poměrně vzácný je také celkový pohled na město Znojmo z protějšího břehu řeky Dyje, pohled na hrad, kostel svatého Mikuláše, radniční věž, hradby, nebo Koželužskou ulici z roku 1898. „Celkově velmi vzácné jsou litografické pohlednice, vydávané na přelomu devatenáctého a dvacátého století," doplnila Vysočanová.

Sbírku pohlednic muzeum doplňuje vlastním sběrem, dary a především potom nákupy, hlavně od soukromých sběratelů.

Mezi ně patří také známá znojemská sběratelka pohlednic Miroslava Klimtová. „Pohlednice sbírám déle než čtyřicet let. Začala jsem v roce 1968 s malovanými, například Josefem Ladou. Pak mi manžel přivezl sto let starou pohlednici Znojmo, a bylo rozhodnuto," vzpomíná s úsměvem Klimtová s tím, že to byl začátek velké sběratelské vášně.

Nejdříve se za svůj koníček styděla. „Měla jsme za to, že se hodí pro malé děti nebo důchodce. V zaměstnání jsem o tom proto vůbec nemluvila a svou zálibu považovala za něco nepatřičného," naznačila sběratelka.

Až po odchodu do důchodu se své zálibě věnuje naplno. „Měla jsem čas vše uspořádat a zároveň jsem zjistila, že podobnému koníčku se věnuje řada lidí v republice," řekla Klimtová s tím, že jde o krásné a smysluplné vyplnění volného času. Formou komentovaného promítání starých fotografií a pohlednic seznamuje své příznivce s tím, jak vypadlo Znojmo kdysi.

Dalším sběratelem z našeho regionu je například Bohumil Švec, který shromažďuje pohledy ze Znojemska a Moravskokrumlovska. Před více než třiceti lety objevil po zemřelém strýci, profesoru Františku Brandtovi, krabici s pohlednicemi, které setřídil a vytvořil dvousetstránkovou knihu.Před pěti lety za ni dostal dokonce ocenění od znojemského Okrašlovacího spolku. I raritu z roku 1890, spolu s dalšími pěti stovkami reprodukcí starých pohlednic, si mohou lidé prohlédnout v jeho knize Pozdrav ze Znojma.

Pokochat se pohlednicemi ze sbírek muzea mohli lidé v minulosti pouze sporadicky. Za posledních patnáct let muzeum pořádalo jen dvě výstavy pohlednic. V zimě na přelomu let 2003 a 2004 to byla výstava nazvaná Vánoce na pohlednicích a předtím v roce 2002 si mohli návštěvníci Znojma i jeho obyvatelé připomenout Velikonoce na pohlednicích. „Nynější výstava je přístupná do šestadvacátého dubna. Pak ji čeká krátké přerušení a přednáškový sál zaplní expozice s názvem Zvláštní lidé," sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Jak doplnila, po čtvrtém květnu budou moci návštěvníci znovu obdivovat pohlednice, a to až do třiadvacátého května. Dům umění je přístupný od úterý do soboty, a to vždy od deváté hodiny ranní do půl dvanácté. Po polední přestávce bude přednáškový sál znovu přístupný, a to až do páté hodiny odpolední.

Autor: Ilona Pergrová

19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Otravy ptáků? Nejvíce jich je na jihu Moravy

Ve vyškovských kasárnách vybuchly granáty, jednoho vojáka roztrhaly a další dva zranily.
AKTUALIZOVÁNO
6

Ve vyškovských kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

V kraji chybí máslo, lidé si vyrábí i vlastní

Jižní Morava /ANKETA/ – Kraj trápí nedostatek másla. V některých obchodech jej zákazníci neseženou vůbec, jinde za něj zaplatí i šedesát korun. Někteří lidé jeho konzumaci omezují, jiní se uchylují k výrobě vlastního.

Znojmo rozhodlo: před diskotékami už žádný alkohol

Znojmo – Už žádný člověk nebude smět před diskotékami v okolí Mariánského náměstí ve Znojmě na ulici popíjet alkohol. Rozhodli o tom znojemští zastupitelé na svém pondělním zasedání. Jeden z podniků prý podle starosty města navíc omezí provozní dobu. Obyvatelé okolních domů však s reakcí představitelů Znojma na dlouhodobý nepříjemný hluk a nepořádek v této lokalitě zcela spokojeni nejsou. „Vyhláškou jsme reagovali na změny zákona o přestupcích a také jí chceme řešit stížnosti obyvatel z okolí Mariánského náměstí,“ řekla na zasedání zastupitelstva vedoucí sociálního odboru města Šárka Gambasová. Politici svůj postup také konzultovali s ministerstvem vnitra.

Tabla prvňáčků: Představí se znojemské ZŠ náměstí Republiky, Mládeže a Mikulovic

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Auta se srazila u přejezdu u Dobřínska. Tři lidé se zranili

Dobřínsko - Tři zranění skončili v pondělí kolem páté hodiny odpoledne v péči záchranářů poté, co se jejich auta srazila u železničního přejezdu u Dobřínska nedaleko Moravského Krumlova na Znojemsku.  „Mladého řidiče jsme museli transportovat vrtulníkem s těžkým poraněním hlavy do nemocnice v Bohunicích,“ informovala o zraněních mluvčí krajské záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení