VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Bítov je bohem zapomenutý kout

Bítov - /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ Málo pracovních příležitostí nabízí Bítov. Turisté tu ale najdou spoustu lákadel, třeba jedinou rozhlednu v regionu

19.2.2010
SDÍLEJ:

Na webových stránkách obce Bítov mohou návštěvníci najít historické fotografie z doby, kdy se starý Bítov ocitl pod vodou. Stejně tak jsou k vidění fotky ze současnosti. V dnešní době si zastupitelé obce stěžují na nedostatek práce, kvůli kterému ubývá obFoto: DENÍK/Archiv obce Bítov

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Titul první obec, která byla postavená v samostatné Československé republice po roce 1918, nese malá víska Bítov. Rozkládá se nad vranovskou přehradou a přibližně dva kilometry od hradu Bítov. Rozvoj turismu a nová poloha nad jezerem udělala z obce atraktivní rekreační lokalitu. Může se taky pochlubit dochovanými historickými fotografiemi, které jsou k nahlédnutí i v elektronické podobě.

„První podnět k vybudování přehrady dala akciová společnost Podyjské závody již v roce 1908. O čtyři roky později bylo rozhodnuto o výstavbě vranovské přehrady a tím byl osud starého Bítova zpečetěn. V roce 1912 byl vydán zákaz všech stavebních prací včetně oprav. Trvalo však dalších dvacet let než došlo k výstavbě Bítova nového,“ dočte se návštěvník na podrobných webových stránkách obce.

Při stavbě vranovské přehrady byla stará obec zatopena.
„Kompletní výstavba současného Bítova se uskutečnila v roce 1932 podle projektu pražského architekta J. V. Říhy. Byla od počátku chápána jako ojedinělý úkol. Svědčí o tom zápis v kronice, že o věc mají zájem nejlepší architekti,“ popisuje web.

Zatopení Bítova

V březnu téhož roku byly dokončeny první obytné budovy.
„Objekty občanské vybavenosti a některé komunikace měly být dokončeny později. To bylo příčinou odmítnutí občanů se nastěhovat. Začátkem následujícího roku se však lidé začali stěhovat, protože hrozilo zatopení starého Bítova vodami již dokončené vranovské přehrady. Osmadvacátého října 1935 bylo slavnostní vysvěcení kostela a tím byla výstavba nového Bítova oficiálně dokončena,“ říká historie.
V obci nyní žije sto dvaapadesát občanů, z toho je osmdesát procent důchodců. „Nikdo nový se k nám nestěhuje, je tu velký problém se zaměstnáním. Lidé tu najdou pouze práci sezonní,“ stěžuje si starosta Bítova Svatopluk Steffel. Podle něj je Bítov bohem, vládou i krajem zapomenutý kout Znojemska.

„Před osmi roky jsme obec plynofikovali. Vloni se nám podařilo opravit místní silnice, chodníky i park. Celkové náklady vyšly na necelé dva miliony korun. Z vlastní pokladny jsme zaplatili deset procent, zbytek jsme získali z dotace. Letos bychom chtěli opravit budovu obecního úřadu,“ vypočítává starosta.

Bítov je rekreační oblast a registruje necelých šest stovek chat a rekreačních zařízení. „Pro srovnání, v obci máme devadesát obytných domů. Máme i svou prodejnu a do roku 2005 jsme měli i školu, kterou teď nabízíme k prodeji,“ říká starosta. Obec má dobrý úmysl ze školy vybudovat Dům s pečovatelskou službou. „Už jsme získali podporu znojemského sociálního odboru. Provoz DPS by nám přinesl několik dalších nových pracovních míst,“ vysvětluje Steffel.

Turistická lákadla

Chválí si i provoz nové rozhledny a restaurace Rumburak. „Díky přehradě, hradu a rozhledně k nám zavítá více turistů. Jinak bychom byly jako každá druhá obec,“ říká starosta. Bítov má i svou aktivní hasičskou jednotku, která vyjíždí pětkrát ročně k zásahům.
Kulturní život Bítova je spojen zejména s letními akcemi, které pořádá hrad či podnikatelé v turistických zařízení. „Vedle stálých expozic a výstav pořádáme pouť, rytířské souboje, ohňové show a další atrakce. Sezónní akce se konají i na zřícenině hradu Cornštejn,“ říká kastelán hradu Jan Binder.

Na letní sezonu na hradě chystají připojit k hlavnímu prohlídkovému okruhu dalších šest místností. „Budeme pokračovat v kulturních akcích, na které jsou návštěvníci zvyklí. Chceme zařadit večerní prohlídky, poslední by začala o půlnoci,“ popisuje kastelán Binder.
Zmíněná rozhledna už funguje druhou sezonu. Je třicet metrů vysoká. Turisté si z věže mohou prohlédnout okolí vranovské přehrady a za hezkého počasí uvidí i Alpy.

„Už se těšíme na další letní sezonu.Vloni jsme měli otevřeno první rok a zaznamenali jsme obrovský nárůst v návštěvnosti. Jenom za červenec a srpen navštívilo rozhlednu dvacet tisíc lidí,“ popsala majitelka rozhledny Vladka Pysková.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení