Podpisem smlouvy o spolupráci se znojemskou Soukromou vysokou školou ekonomickou skončila včera dopoledne dvoudenní pracovní návštěva viceprezidenta švýcarské společnosti Ammann Christiana Stryffelera. Návštěva navázala na dosavadní spolupráci mezi oběma subjekty, díky které již byli vybraní studenti například na stážích v pobočce švýcarské firmy v Šanghaji či přímo v sídle společnosti v Langenthalu.

„Pokračující spolupráce se společností Ammann ukazuje, co je pro naši školu důležité. Studenti mají i díky takto významné nadnárodní firmě získávat mezinárodní zkušenosti a věřím, že se to promítne i do ducha naší školy. Tato zkušenost odliší absolventy naší školy od vysokoškoláků z velkých vysokých škol, kde k takovému spojení s praxí nemají příležitost,” řekl včera na tiskové konferenci, při které byla smlouva podepsána, rektor školy Kamil Fuchs.

Samotný viceprezident Stryffeler si spolupráci pochvaluje především z dlouhodobého pohledu.

Jaké konkrétní výstupy ze spolupráce se znojemskou školou očekává od spolupráce vaše společnost?
Společnost Ammann investuje do vzdělání i u nás ve Švýcarsku. Tam máme sto dvacet lidí, kteří se učí přímo pro práci v naší firmě. Obecně pak ale musím říct, že firma přebírá jakousi společenskou zodpovědnost za růst vzdělanosti. Ani ve Znojmě tedy nemáme nějaká konkrétní očekávání. Jsme ale přesvědčeni, že růst vzdělanosti dříve či později pomůže celé společnosti, profitovat tedy budeme i my. Jde samozřejmě o dlouhodobý pohled na věc, v tomto se nesoustředíme na krátkodobý cíl.

Přece jen: vaše firma má pobočku i v tuzemsku. Budete mezi absolventy SVŠE hledat své budoucí zaměstnance?
Takhle o tom skutečně neuvažujeme. Na druhou stranu si ale dovedu představit, že lidé, kteří budou mít technické vzdělání, si ještě doplní ekonomické znalosti na znojemské vysoké škole. A pak si třeba dovedu jejich působení u nás představit.

Jak si pro vaše pobočky ve světě hledáte zaměstnance?
V tomto jsme trochu odlišní od jiných společností působících v různých částech světa. Neexportujeme do jiných zemí naše manažery, ale máme tam spolupracovníky se vztahem k danému regionu. Pokud o počtu pracovníků třeba v Čechách a jejich potřebách rozhoduje manažer kupříkladu z Ameriky, musí to být logicky rozhodnutí od stolu.

Ve Znojmě jste strávil dva dny, jak se vám líbilo především na samotné vysoké škole?
Prakticky celé dva dny včetně jednoho neformálního společenského večera jsem strávil se studenty vysoké školy. A opravdu mě dojalo, jak moderní a vědychtiví jsou studenti na Soukromé vysoké škole ekonomické. Téma, které nejčastěji provázelo debaty s nimi, bylo, jak moc se teorie vyučovaná na škole kryje s praxí a jak se dá využít.
Právě to je jeden z našich motivů pro spolupráci se školou: rádi bychom mladým lidem otevřeli okno do skutečné praxe. Společnost přece potřebuje lidi, kteří jsou v dobrém slova smyslu elitou. Tedy lidi schopné vést, řídit a dělat důležitá rozhodnutí.

Jaké možnosti jim tedy může firma Ammann nabídnout?
S vedením školy jsme se domluvili na společných seminářích a workshopech pro studenty. Samozřejmě chceme pokračovat i v systému stáží znojemských studentů v naší firmě. Tři velice schopní studenti již absolvovali stáž v naší pobočce v Šanghaji, další byl přímo v naší centrále ve Švýcarsku. V této cestě budeme pokračovat.