VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bojanovicích lidé žili už v době kamenné

Bojanovice /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - Obec má bohatou historii, o které se učí i děti v základní škole. První písemná zmínka sahá do roku 1227

27.3.2010
SDÍLEJ:

Bojanovice na pohlednici z roku 1909Foto: Archiv

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

První písemné záznamy o Bojanovicích se datují do roku 1227. Avšak obec byla osídlená už v mladší době kamenné. Z doby bronzové odborníci našli různé nástroje. Díky bohaté historii se o Bojanovicích píše i v učebnicích na základní škole.

„Název obce je slovanského původu podle jména Bojan. První písemné zmínky o obci jsou z roku 1227, kdy král Přemysl Otakar I. daroval část Bojanovic bítovskému purkrabímu jako úhradu za výlohy, které měl z opevňování Jemnice. V té době bylo hlavním živobytím lidí zemědělství, drobná řemesla, krátce se zde těžila i železná ruda. Dokládá to i původní znak obce, na kterém bylo vyobrazené rádlo,“ popisuje historie Bojanovic. Podoba znaku se do současnosti nedochovala, je zmiňovaná pouze v literárních zdrojích.

„Od poloviny čtrnáctého století byly Bojanovice prodané majitelům jevišovického panství. Vše tedy spadalo pod ně, například i všechny druhy roboty,“ píše se v kronikách.

Obec se může pochlubit pouze dvěma historickými budovami, a to kostelem a požární zbrojnicí. „Obě nechal v druhé polovině osmnáctého století vystavět hrabě Vilém Offenheim. Říká se, že to postavil jako odměnu za to, že bojanovičtí sedláci mu povolili lovit zvěř na svých pozemcích. Kostel je tedy obecní,“ říká historie.

Do roku 1975 fungovaly Bojanovice jako samostatná obec, potom spadaly pod Jevišovice. „Před dvaceti lety jsme dostali možnost osamostatnit se. Od té doby se nám podařilo vybudovat vodovod, o rok později plynovod. Na přelomu dvacátého a jednadvacátého století jsme opravili místní chodníky a silnice, obchod i budovy pohostinství a obecního úřadu,“ popisuje pracovnice úřadu Hana Čapounová.

Podle účetní je v obci, vzdálené od Znojma necelých dvacet kilometrů, spokojené žití. „Tato skutečnost se projevuje v každodenním životě místních obyvatel. Svoz a odstranění komunálního i ostatního odpadu hradí obec, občany nezatěžují poplatky za odpad. Každý trvale bydlící má možnost využít příspěvku na pořízení připojení k internetu. Narozené dítě obdrží do kolébky deset tisíc korun. Samozřejmostí je osobní gratulace zástupců obce jubilantům starším šedesáti let,“ popisuje.

Zastupitelstvo v čele se starostou Rudolfem Bazalou, zastává názor: „Jsme zde pro lidi a na území obce jsme parlament.“

Veškeré informace v obci si lidé mohou poslechnout místním rozhlasem či přečíst na webových stránkách obce. Pomoc starším občanům znamenalo vybavení všech domácností malými stanicemi pro individuální poslech hlášení.

„Musíme se taky pochlubit, že místním lidem se podařilo zabránit výstavbě bioplynové stanice,“ popisuje účetní.

Obec připravuje osm stavebních míst pro výstavbu rodinných domů. „Nyní tedy zařizujeme všechny potřebné inženýrské sítě. O pozemky již projevili zájem mladí lidé s rodinami z obce a blízkého okolí,“ dodává účetní. Bojanovice nyní usilují o postavení vlastní čistírny odpadních vod a plánuje výstavbu splaškové kanalizace.

„Vždy jsme fungovali bez dluhů. Zatím jsme nikdy neměli žádný úvěr. Avšak s plánovanou kanalizací to už zřejmě nebude pravda,“ říká Čapounová.

Chválí i dobrou spolupráci s okolními obcemi, zejména s Jevišovicemi. Nyní má obec sto devadesát trvale bydlících lidí.

„Počet obyvatel se drží na stejné úrovni. V Bojanovicích je hodně mladých rodin a dohromady třicet dětí. Věřím, že od nás nebudou odcházet,“ přeje si pracovnice obecního úřadu.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

27.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení