VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Milíčovicích se daří několika podnikatelům

Milíčovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - O bohatý kulturní život v Milíčovicích se starají především dobrovolní hasiči. Prioritou obce je vybudování čističky odpadních vod.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Obec Milíčovice.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Je čtvrtek, pár minut po jedné hodině odpoledne. Autobus, který přijíždí do malebné obce Milíčovice, míjí benzinovou čerpací stanici a zastaví na zastávce. Vystoupí z něj jeden student a pěšky se vydá několik set metrů směrem ke vsi. Míjí právě dvě ženy, které se starají o úklid a zeleň v obci a projde upravenou návsí osázenou zelení.

Líné odpoledne v malé vesničce nedaleko Znojma pomalu plyne, z místního kostela právě vychází starší žena s koštětem a začíná zametat okolí kostela. Kolem jdou dvě ženy s kočárkem a tváře nastavují odpolednímu slunci.

A zatímco tohle všechno se podobně opakuje stále dokolečka, první volební období prožívá ve funkci starosty Milíčovic Evžen Brtník. „Do obce jsem se přiženil v roce 1999. Postavil jsem si v Milíčovicích dům a v roce 2006 jsem poprvé kandidoval do zastupitelstva a stal jsem se místostarostou. Nyní jsem první volební období starostou,“ popisuje první muž obce. Dodává, že se v Milíčovicích stále buduje a rekonstruuje. „Například budova obecního úřadu dostala novou střechu, na obecním bytě jsme vyměnili okna, vybudovali jsme dětské hřiště, na které jsme získali dotaci. Hasičům jsme zmodernizovali hasičskou stříkačku a koupili jsme jim plovoucí čerpadlo a elektrocentrálu,“ vypočítává.

Ve vsi nyní žije dvě stě osm obyvatel. „Číslo je stabilní. Starší umírají a přicházejí mladší. Dá se říct, že si rodiny domy drží a předávají z generace na generaci. Nestěhují se pryč, protože Milíčovice jsou jakousi příměstskou částí Znojma,“ dodává Brtník. Nejvíce trápí místní čistička odpadních vod. „Vloni jsme podávali žádost o dotaci, ale byla nám zamítnuta,“ zlobí se starosta.

Nová kanalizace

Prioritou Milíčovic je proto vybudování nové kanalizace. „V důsledku toho zatím nejsou k dispozici ani žádná stavební místa. Až bude vyřešené odkanalizování, potom bychom uvažovali o rozšíření a nabídce parcel,“ přibližuje .
Vloni obec postihly přívalové deště. „Vytopily jeden dům. Proto chceme vyřešit protipovodňové opatření,“ říká starosta. Dominantou návsi je kostel, který před několika lety prošel rekonstrukcí. „Také jsme opravili zeď kolem hřbitova,“ dodává starosta.

Za to, že kostel i jeho okolí září čistotou, může osmasedmdesátiletá Marie Jiranová. „Paní Žáková, která se o kostel starala, umřela. A protože bydlím nejblíže kostelu, úklid připadl mě. Pobožnost máme ve čtvrtek a v neděli, ale chodí sem jenom deset starších žen,“ říká žena, která v Milíčovicích prožila celý život. steskla si, že ve vsi chybí obchod se smíšeným zbožím. „Ale pro ten rohlík si zajdu na benzinku, která je celkem dobře zásobená. Kdo chce a má auto, sjede si pár kilometrů na větší nákup do Znojma,“ dodává.

Přestože vesnička vypadá přes den téměř mrtvá, daří se tu podnikat několika malým firmám. Hned u hlavní silnice, procházející mimo obec, narazí návštěvník na benzinovou čerpací stanici. Když pak zahne na náves, přímo uprostřed je autoservis. Nechybí truhlářská dílna, pneuservis, hospoda a bufet. Co naopak místním chybí, je prodejna smíšeného zboží.

„Opravdu. Obchod je věc, která mi tu schází. Naštěstí manžel jezdí denně do práce do Znojma, tak nakoupí. Ale kdyby tu byla jednota jako dříve, bylo by to pro nás, a hlavně ty starší lepší,“ posteskne si mladá maminka Jana Švarcová.
Na chalupu do Milíčovic často jezdí Zdeňka Žáková. „Už jsem v důchodu, tak sem jezdím téměř každý den. Starám se současně o tatínka. Ale všichni, kteří Milíčovicemi projíždí, říkají, že je to krásná obec. Je tu opravdu klid a hodně zeleně,“ pochvaluje si Žáková. Dodává, že se v obci daří i manželovi. „Má tu autodílnu a s podnikáním mu pomáhá i zeť,“ říká.

Jediným fungujícím spolkem v Milíčovicích jsou dobrovolní hasiči. Jejich velitelem je už šestnáct let Ladislav Fukal. Za dva roky sbor oslaví významné výročí sto dvacet let založení. „Určitě výročí pořádně oslavíme. Ve sboru jsem už od mala. Potom jsem si udělal velitelské zkoušky,“ popisuje Fukal.

Hasiči a ženy

Hasiči se pravidelně schází a mají ve svém sboru deset žen. „Ty se starají o děti. Než aby běhaly po obci nebo seděly u počítače, snaží se je zapojit do různých činností. Například před Velikonocemi jsme my chlapi naučili kluky plést žíly. Holky malovaly vajíčka a zdobily náves obce. Schází se každou sobotu a nyní je čeká nácvik programu na oslavu Dne matek,“ chlubí se dobrou spoluprací velitel hasičů. Dodává, že v minulosti ve vsi fungovali i rybáři. „Jenže rybník není obce, tak se zatím řeší pronájem. Do budoucna nevíme, jak to s ním dopadne,“ vypráví.

O kulturu se především v Milíčovicích starají právě hasiči společně s obcí. „Pořádáme plesy a zábavy, pro děti dětské dny a táborák. Zrovna jednu vatru připravíme na sobotu. Proto musíme zavolat hasičům do Brna, aby nebyla nějaká ostuda. I když máme auto bez nádrže, tak ho přistavíme,“ s úsměvem dodává Fukal.

Milíčovičtí hasiči jezdí i k zásahům. „Nás však volají až naposledy. Většinou na hlídání a dohašení lopatami. Například vloni jsme hasili slámu a u rybníka palach. Snažíme se za každou cenu udržet. Podporuje nás i obec a tradičně pořádáme sběr třeba železa, ze kterého máme nějaké peníze,“ popisuje.

Lidé se v Milíčovicích mohou pobavit na tradičním masopustu, posvícení a oslavě Dne matek. „Děti vozíme na výlet například do zoologické zahrady či do vyškovského Dinoparku,“ dodává starosta Brtník.
Přestože ve vsi žijí dvě stovky lidí, snaží se obec všechny informovat o dění pomocí internetových stránek, vyvěšené úřední desky a místního rozhlasu.

„Poskytujeme základní informace na našem obecním webu. Lidé se tam dočtou i o historii. Jsou dělané spíše jednodušší formou, aby se na stránkách mohli dobře orientovat i starší lidé. Časem chceme stránky modernizovat. Budou si moci přečíst vše o zasedání zastupitelstva i prohlédnout fotky z akcí,“ plánuje první muž obce.

Autor: Sylva Pavlačková

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení