VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Waldberg: vína s nádechem tradice

Vrbovec, Chvalovice /VINAŘI POD LUPOU, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Jedno z nejvýznamnějších vinařství Znojemska zpracovává hrozny z kvalitních viničních tratí

31.1.2010
SDÍLEJ:

Významnou vinařskou společností Znojemska je Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. Již desátým rokem se jako sklepmistr snaží zúročit vinařské geny a tradici ing. Pavel Filipovszki.Foto: Deník/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete
ZDE

Významnou vinařskou společností na Znojemsku je Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. Již desátým rokem se v pozici sklepmistra snaží zúročit vinařské geny a tradici Pavel Filipovszki. Jeho dědeček František Fert byl významným zakladatelem moravského poválečného vinohradnictví a vinařství.

Jak dlouho vinařství funguje?
Vinařství Waldberg Vrbovec navázalo na vinařskou tradici sklepního hospodářství Zemědělského družstva Vrbovec, když z něj byla v roce 1994 založená společnost s ručením omezeným Agrovíno Vrbovec. To se za deset let změnilo a dnes nese název Vinařství Waldberg. Přičemž Waldberg je viniční trať, historicky jedna z nejvýznamnějších, nejkvalitnějších a zároveň nejrozsáhlejších na Znojemsku.

Kdo se do historie Vinařství Waldberg nejvíce zapsal?
V historii vinařství za uplynulé čtyři desetiletí zanechali svůj vinařský rukopis sklepmistři František Kohoutek a Jiří Písař. Od roku 2000 zajišťuji produkci kvalitních vrboveckých vín se svými spolupracovníky já.

Jaký je objem výroby, jaké máte odrůdy, kolik zaměstnanců?
Roční produkce vína se u nás pohybuje kolem sto padesáti tisíc litrů, z toho asi sto dvacet tisíc lahví v sortimentu třinácti odrůd bílých a pěti odrůd červených vín od jakostních až po výběry z hroznů. Z těch tradičně kvalitních mohu zmínit Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Kolik sklepů vlastníte?
Vinařství Waldberg má sídlo ve Vrbovci, ale sklepní hospodářství se nachází uprostřed chvalovické sklepní uličky. Náš sklep byl vybudován již v roce 1770 premonstráty z Louckého kláštera jako desátkový a je také na seznamu kulturních památek. Je vybudovaný v pískovcovém podloží sedmnáct metrů pod povrchem a svou celkovou délkou chodeb dvě stě padesát metrů se řadí k nejrozsáhlejším na Znojemsku.

Máte vlastní vinice?
Samotné vinařství vlastní vinice nemá, ovšem veškeré hrozny zpracováváme výhradně z produkce Agrodružstva Vrbovec. Hospodaří na sto padesáti hektarech vinic, ze kterých máme možnost výběru odrůd i množství podle kvality i našich potřeb. Proto můžeme uvádět naše vína jako ta z vlastních vinic. Viniční tratě se rozkládají v katastrech obcí Vrbovec, Dyjákovičky a Chvalovice na sprašovém podloží, úrodných písčito-hlinitých půdách, většinou na jižních nebo jihovýchodních svazích. Z těch významnějších tratí mohu zmínit třeba vinici U sv. Urbana, Waldberg ve Vrbovci, U sklepů a Šác v Dyjákovičkách i Dívčí horu ve Chvalovicích. Tyto i další vinice celoročně obhospodařuje sedmnáct pracovníků pod odborným vedením Karla Blahůška.

Jakou metodu výroby vína používáte?
Postupně jsme technologické zařízení i výrobu vína samotnou v rámci možností zmodernizovali k úrovni a požadavkům současných vinařských trendů. Myslím si, že poslední kvalitní ročníky tohoto desetiletí mají jistý vliv na oblibu vín mladých až tříletých. Proto se snažíme v našich vínech uchovat svěží, odrůdově ovocné tóny s harmonickou chutí na pozadí zmíněného kvalitního „terroir“ našich vinic, které určitým způsobem dodávají přidanou hodnotu vrboveckým vínům. Lze tedy říct, že se snažíme vyrábět moderní vína s nádechem tradice.

Jaké nejstarší vlastní víno máte v archivu?
Ve sklepě máme celkem zajímavý archív, ale jako nejstarší bylo dochováno víno ročníku 1990, odrůdy Veltlínské zelené, která je historicky nejtypičtější vrboveckou odrůdou.

Jaká ocenění vinařství získalo?
Různé soutěže vín nepodceňujeme ani nepřeceňujeme. Na odbyt i propagaci vinařství určitý význam jistě některá ocenění mají. Mohu zmínit například naše zastoupení v Salonu vín ve Valticích v ročnících 2007 – 2009, stříbrnou medaili na Grand Prix Vinex 2009, úspěchy v soutěži TOP 77 i medaile a jednu z hlavních cen na Valtických vinných trzích, jako i vítězství v soutěži CUVÉE 2009. Dvě naše vína získala i označení VOC Znojmo. Největším oceněním je ale vždy nebo většinou spokojený milovník kvalitního vína.

Tip vinaře
CUVÉE WALDBERG 2008 pozdní sběr – polosladké, zb.cukr 26,6 g/l, kys. 6,4 g/l, vinařská obec Chvalovice, viniční trať Dívčí hora. Jedná se o cuvée odrůd Sylvánské zelené, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský, které byly v určitém poměru již sklízeny společně. Vzniklo víno bohatého, ovocně vyzrálého aroma, plné, příjemně nasládlé chuti s harmonickou kyselinkou, snoubící charakteristiky použitých odrůd.

Autor: Sylva Pavlačková

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení