VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

OBRAZEM: Den bez aut? Školáci se bavili i učili. Za znalosti dostali odměnu

Znojmo – Děti ze znojemských základních škol se v úterý bavily při Dni bez aut. Na Komenského náměstí a v přilehlém Horním parku si mohly vyzkoušet jízdu ve šlapacích autíčkách, učily se používat hole pro nordic walking, odborníci z Cyklo Klubu Kučera je školili v dopravní výchově, nebo si mohly vyzkoušet základy zdravovědy.

Projekt zaplatí potřebným dětem obědy. Ve školách

Znojemsko – Namísto rohlíku s máslem polévka a třeba svíčková na smetaně. Dětské brebentění a cinkání lžící, které se ze školních jídelen ozývá, je o to radostnější, že najíst se se svými vrstevníky mohou i děti, které dříve rodiče na obědy neposílali. Důvodem byly finance. Pro některé rodiny je totiž částka pětadvacet korun, kterou zaplatí školákovi za jeden oběd, vysoká. Vypořádat se s hladověním a zbytečným vyloučením z dětského kolektivu umožňuje již druhým rokem celorepublikový projekt Obědy pro děti. Na Znojemsku pomáhá například v Blížkovicích. „Loni pomohly peníze hned dvěma dívkám, které byly nadšené, že mohou do jídelny chodit. Letos k nim přibylo ještě jedno dítě. Dostanou tedy v poledne teplé jídlo a na výběr mají hned ze tří variant," přiblížila ředitelka školy Eva Valová.

Malý zájem o techniku? Studenty mají přitáhnout centralizace oborů i firmy

Brno, jižní Morava – Matematika? Žádná zábava. Technika? Španělská vesnice. Takhle podle Jihomoravského kraje přemýšlí většina rodičů a dětí. A je to vidět. Na českém trhu je přes 450 tisíc uchazečů o zaměstnání a 100 tisíc volných pracovních míst. A největší poptávka je právě po technických oborech. Proto se krajští radní rozhodli žáky k jejich studiu znovu přitáhnout. Informovali o tom v úterý na Mezinárodním strojírenském veletrhu.

OBRAZEM: V Rakšicích vyroste hmyzí domek i bahniště

Moravský Krumlov – Hrát si a zároveň se učit mohou již brzy děti navštěvující mateřskou školu v Rakšicích. Čekají je například balanční klády z přírodních materiálů, letní výukový altán, hmyzí domek nebo bahniště. Projekt má u dětí podpořit pravidelný pobyt v přírodním prostředí a zároveň umožnit zdravý kontakt s rizikem. "Součástí budou i záhony, které budou sloužit výchově a osvětě. Prvky mají probudit zájem o přírodu a umožnit získávání informací na základě zkušeností," sdělila Andrea Stejskalová z odboru školství a kultury krumlovské radnice. Úprava školní zahrady přijde na více než milion korun a podstatnou část pokryje dotace.

Maturita z matematiky byl průšvih. Musí se změnit, zní z kraje

Jižní Morava – Katastrofa. Tak hodnotí ředitelé jihomoravských škol, vedení kraje i Česká školní inspekce letošní výsledky maturit z matematiky, které zajišťuje organizace Cermat. Zároveň řeší, jak situaci příští rok předejít. Počítají s dalším vzděláváním učitelů, ale také třeba s dohlížením inspektorů ve školách.

Bezmála pět set prvňáků zasedlo do lavic znojemských škol

Znojmo – Stovky dětí v regionu zasedly včera poprvé do školních lavic. Ve slavnostní okamžik je doprovázeli rodiče i prarodiče. Jen samotné Znojmo má 471 prvňáčků v šesti základních školách. Na snímku jsou žákyně základní školy na náměstí Republiky, která přivítala poprvé šedesátku dětí a otevřela pro ně dvě třídy. Oproti období například před osmi lety má jen Znojmo o sto dvacet prvňáků více.

Automaty na sladkosti ze škol nemizí. Někde mění sortiment

Znojemsko – I po prvním září si studenti ve školách koupí limonády, bagety a čokoládové tyčinky. Zákon však nově zakazuje ve školách nabízet nezdravé jídlo.

Školní spoje: kvůli objížďkám hrozí zpoždění

Znojmo – Dobíhat do školy až po zvonění zřejmě opět budou někteří dojíždějící žáci. Série dopravních omezení a objížděk totiž zpožďuje i některé autobusy. Dopravci operativně přesouvají autobusy mezi spoji, ředitelé škol s menším zpožděním žáků počítají.

Školní jídelny v regionu vaří zdravěji. Bojují proti obezitě

Znojmo – Méně sladkých jídel, více zeleniny a luštěnin dostanou na talíř děti ve školní jídelně na náměstí Republiky. Jako jediné školní stravovací zařízení ve Znojmě je součástí celorepublikového projektu Zdravá školní jídelna. Má naučit děti jíst zdravě.

OBRAZEM: Archeologové kopou na vinici Šobes

Podyjí – Kvůli plánům vinařské firmy na rekultivaci části vinice Šobes provádějí v těchto dnech archeologové pod vedením Davida Rožnovského z Jihomoravského muzea ve Znojmě v nejznámější vinici na Znojemsku archeologický záchranný výzkum. „Při rekultivaci dochází k hluboké orbě a vinaři chtěli s předstihem zjistit, k jakým situacím by tu mohlo dojít. Když totiž sundáváme drnovou vrstvu, tak i ve skalnatém podloží nacházíme pozůstatky po pravěkých kulturách," uvedl Rožnovský.

Archeologové omezili kopání, počítají střepy

Znojmo-Hradiště - Badatelé na znojemském Hradišti letos zkoumají jednu parcelu před výstavbou. Nejvíc pozornosti věnují zpracování starších nálezů.

Ničit chemií plevel? Netřeba, je to chutné jídlo, míní přírodovědci ze Znojma

Znojemsko – Že přehnané používání chemických postřiků přírodě škodí, je dnes už jasné každému. Tam, kde je to jen trochu možné, by proto lidé měli volit jiný způsob ošetření svých polí a zahrad. Přírodovědci ze Znojemska nabízí nyní lidem, kteří se potýkají na svých zahrádkách se všudypřítomným plevelem, nepodléhat pohodlnosti a místo rychlého chemického zničení si plevele trochu užít. A jak? Jako velmi chutného jídla.

OBRAZEM: Studentky představují bylinky pro kuchyni i lékárnu

Znojmo – K nejrůznějším bylinkám si může přivonět každý, kdo navštíví střední zdravotnickou školu ve Znojmě. Ve vestibulu školy v ulici Jana Palacha si totiž i ve čtvrtek mohou zájemci prohlédnout výstavu s názvem Bylinky v kuchyni a lékárně, kterou připravily právě studentky této školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení