VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

České hlavičky: Radní účtovali i úplatky, říká oceněná studentka

Jižní Morava – V šestnácti letech přečetla desítky textů v barokní němčině a vytvořila studii o obyvatelích v barokním městě Hostěradice. Za svoji práci teď Štěpánka Grunová získala v Brně ocenění České hlavičky 2016 v kategorii Člověk a společnost. „S rodiči společně bádáme a přednášíme. Chtěla jsem se věnovat něčemu samostatně a zároveň se zlepšit ve čtení barokní němčiny, rozhodla jsem se tedy pro vlastní studii," vysvětluje svoji motivaci Grunová.

Jesle ve Znojmě zahájí provoz na jaře. Pomoc rodinám slibují i firmy

Znojemsko – Rodinám na Znojemsku se otevírají nové možnosti, kam umístit své děti. Na jaře začnou fungovat mikrojesle v centru Znojma i v Hevlíně.

OBRAZEM: Kuchaři z Přímětické bodovali v Bratislavě

Znojmo – Mezinárodní gastronomické soutěže v Bratislavě se v těchto dnech účastnili učni a studenti ze střední školy ve znojemské Přímětické ulici. „Naši školu reprezentovali Martin Dobrovolný, Monika Pešková, Martin Havelka, Roman Šálek, Vladimír Doležal a Přemysl Illek. Monika Pešková a Martin Dobrovolný získali třetí místo za čtyřchodové menu pro osm osob. Martin Havelka s Monikou Peškovou získali rovněž bronz. Prezentovali se slavnostní tabulí na téma Halloween. Za jednotlivce byl pak nejlepší již zmiňovaný Martin Dobrovolný. Ten vybojoval krásné druhé místo za flambování," sdělila pedagožka školy Kateřina Kotoučová.

Zdravotní škola otevřela učebny. Deváťáci si zkusili i umělé dýchání

Znojmo – Tradiční den otevřených dveří pro žáky devátých tříd a jejich rodiče připravila znojemská zdravotnická škola. Zájemci o studium si mohli školu projít od tělocvičny po jazykové učebny v posledním patře. Jednu z učeben organizátoři upravili v historickém duchu, návštěvníci se například mohli pokoušet poznat desítky let staré kardiostimulátory, umělé klouby či soupravu pro gynekologická vyšetření. V další třídě se mohli pocvičit ve znalostech anatomie nebo v učebně multikulturního ošetřovatelství ochutnat čaj a vyzkoušet si jezení hůlkami.

OBRAZEM: Černé kočky a dýně z balónků. Školáci se bavili s fixou a nůžkami

Znojmo – Zábavné odpoledne plné tvoření a neobvyklého vyrábění zažily děti ze školní družiny ze základní školy ve znojemské ulici Mládeže.

Školákům na Znojemsku přiblíží příběhy bezpráví

Znojemsko – S moderními československými dějinami seznámí žáky a studenty skoro šesti set zdejších základních a středních škol už 12. ročník projektu Příběhy bezpráví. Do škol přinese filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky i filmaři. „Žáci a studenti dostanou tentokrát příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří v minulém století z různých důvodů opustili své domovy," informoval koordinátor projektu Filip Šebek.

Dva měsíce inkluze na školách? Pedagogické poradny nestíhají a chybí asistenti

Jižní Morava – Stovky klientů na jednoho specialistu z pedagogické poradny, čekací doba několik měsíců a nedostatek asistentů. Tak vypadá na jižní Moravě situace dva měsíce po zavedení proinkluzivního zákona, který slibuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Pedagogická centra a pedagogicko-psychologické poradny obrovský nápor žádostí o podporu nezvládají.

Jídlo na zimu pro lesní zvěř: školáci sbírají tuny kaštanů

Znojemsko – Pomoci lesní zvěři přečkat blížící se zimu se již dlouhé roky snaží děti ze základních škol v regionu. Každý podzim sbírají tuny kaštanů.

OBRAZEM: Vstup do školky lemují strašidelné ozdoby. Děti dlabaly dýně

Znojmo – Ve znojemské mateřské škole v ulici Rudoleckého nedávno zažily děti odpoledne plné tvoření. Vydlabané dýně se za pomoci větviček, listí, kaštanů či lýka změnily v nápadité a strašidelné ozdoby, které nyní trůní na venkovních okenních parapetech.

Nové učebny, moderní pomůcky. Školy ve Znojmě chtějí být modernější

Znojmo – Moderní laboratoře chemie, speciální pomůcky pro žáky, cvičnou kuchyni, odborné učebny. Nejen to chtějí některé základní školy ve Znojmě, aby držely krok s těmi nejlepšími. Ke své modernizaci nyní potřebují získat dotace.

OBRAZEM: Šanovský domov důchodců vyzdobili studenti svým uměním

Šanov – Studenti oboru Sociální činnost ze znojemské střední školy na Přímětické vyrazili do Domova pro seniory v Šanově. A to kvůli projektovému dni, který si připravili a jenž nesl název Setkání generací – výtvarná soutěž. „Hlavním cílem bylo mezigenerační setkání, tedy nenásilnou formou zapojit žáky do běžných aktivit seniorů. A také vzájemné sblížení a neformální povídání si. Přitom všem měli studenti za úkol ztvárnit výtvarné dílo na výše zmíněné téma," informovala Marcela Sabová z přímětické školy.

Mandelinky z Podyjí pomohou v boji s invazním plevelem až za oceánem

Znojmo – Že je příroda Národního parku Podyjí unikátem nejen v rámci České republiky, ale i Evropy, vědí zdejší biologové už dlouho. A nejen oni. Jedinečnost zdejší přírody ocenili i odborníci za hranicemi. Začátkem října přijeli do Podyjí entomologové ze Švýcarska. Cílem jejich návštěvy byl jeden druh mandelinky, kterou plánují využít v boji proti plevelným rostlinám.

OBRAZEM: Trochu jiné vyučování. Děti fotily památky a tvořily plakáty

Znojmo – Žáci znojemské základní školy v ulici Mládeže měli možnost zažít dva netradiční vyučovací dny. Za pomoci pedagogů si žáci prohlédli centrum města a nafotili významné památky. Jejich kroky vedly k minoritskému klášteru, na Znojemský hrad, ke kostelu svatého Mikuláše, na Divišovo náměstí nebo k radniční či Vlkově věži.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení