VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

OBRAZEM: Praxe místo teorie. Žáci zkoumají vykopávky na školním pozemku

Znojmo – Netradiční výuku zažívají tento týden žáci Základní školy Pražská ve Znojmě. V rámci takzvané Projektové výuky chodí ven, kde mají možnost vyzkoušet si v praxi věci, které znají jen ze svých učebnic.

Znojmo v pohybu, město rozhýbal Majáles. Studenti secvičili báseň i s tanečkem

Znojmo /REPORTÁŽ/ – Horní park je ve středu zaplněný studenty znojemských škol. Smějí se, vykřikují, piští, mávají. Jsou oblečeni do nejrůznějších kostýmů, nechybí ani ozdobené vozy, transparenty či balónky. Žáci se nenechávají zastrašit větrem, deštěm či občasným sněžením. Není divu, jedná se totiž o každoroční studentskou slavnost Majáles.

OBRAZEM: Nevyužívané patro obchodního domu oživila výstava školáků

Znojmo – Desítky výkresů zaplnily v těchto dnech poslední patro obchodního domu na Masarykově náměstí ve Znojmě. Své práce tam vystavují děti z prvních až pátých tříd ze základní školy v ulici Mládeže. „Každý žák tam má své nejlepší dílo podle svého výběru. Výstava potrvá zhruba dva týdny. Návštěvníci budou mít i možnost zvolit nejhezčí obrázek formou hlasování," informovala ředitelka školy Romana Loydová.

Znojmo má šanci na mikrojesle. Fungovat mají od ledna

Znojmo – Vrátit se z mateřské dovolené již po půl roce a svěřit dítě bez obav do rukou odborníků. Taková příležitost se rýsuje rodičům ze Znojemska patrně již od ledna. Znojmo by totiž mělo získat mikrojesle, které hodlá zřídit Jolana Ambrosková. Děti by trávily den v malých skupinách. Jesle by mohla navštěvovat zhruba dvacítka dětí. Projekt město sice podpořilo, neposkytne však žádné prostory. O zaplacení se postarají dotace z ministerstva práce a sociálních věcí.

Dobromysl míří do Znojma. Montessori školka začíná od května

Znojmo – Důraz na svobodu, rozvoj všech smyslů, pobyt v přírodě, přirozenou pomoc jeden druhému nebo výuku cizích jazyků. Takovou školku budou navštěvovat již od května děti ve Znojmě. Dvanáct dětí se do nově opravených a vybavených tříd přesune z farmy rodiny Oberreiterových z Šumné. I nadále je čeká výuka podle italské lékařky Marii Montessori. Zástupci neziskové organizace Rosteme spolu, kteří školku provozují, nevylučují možnost přijmout i další děti.

OBRAZEM: Děti sběrem papíru vydělají desítky tisíc. Škola je použije na pomůcky

Znojmo – Kartony, staré noviny či katalogy putovaly z váhy rovnou do kontejneru. Školáci na znojemské základní škole na Náměstí Republiky se opět připojili ke sběru papíru.

OBRAZEM: Soutěž kadeřnic a kosmetiček? Letos ve stylu latinsko-amerických tanců

Znojmo – Ve stylu latinsko-amerických tanců se nesla středeční soutěž budoucích kadeřnic a kosmetiček na střední škole v Přímětické ulici ve Znojmě. „V pořadí již sedmý ročník tematické soutěže v odborných dovednostech se soustředil na dekorativní líčení a účesovou tvorbu," sdělil ředitel školy Libor Hanzal.

Studenti psali, kreslili či fotili. Práce o Znojmě čekají na hodnocení

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Šestatřicet studentských prací shromáždila v těchto dnech ve své kanceláři Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Fotografie, výkresy, časopis či mapa přibližují Znojmo z různých úhlů pohledu. Akce je součástí oslav 790 let od povýšení Znojma na královské město. „Zapojily se všechny střední školy a učiliště ve městě. Se svým projektem soutěžily celé třídní kolektivy, ale o cenu se utkají i jednotlivci v sekci literární, výtvarné nebo dějepisné," vyjmenovala pracovnice muzea Monika Mažárová.

Autistů přibývá. K základní dostanou v Brně i střední školu

Brno, jižní Morava – Nerozumí tomu, co vidí a slyší. Cítí se jako návštěvníci na cizí planetě. Tak vnímají své okolí děti s autismem. V Brně jich každoročně přibudou desítky. Pro autisty existuje v České republice jediná základní škola v brněnských Černovicích, která ročně přijímá jen sedm žáků. Na víc žáků nemá prostory. Nedostatek tříd má vyřešit její rozšíření do budovy bývalé střední školy v Hapalově ulici v Řečkovicích. Pro autisty tam přibude také střední škola. Krajští zastupitelé plánu rozhodnou příští měsíc.

První z plánovaných učňovských center v kraji? Škola nabízí zedníkům cvičný dům

Brno - V Brně otevírá nové centrum pro učně stavebních oborů z celé jižní Moravy. Důraz klade na praktickou výuku.

OBRAZEM: Školáci se bavili zdobením perníků. Výrobky si pak odnesli domů

Znojmo – Velikonoční dekorace si v těchto dnech vytvořili školáci ze znojemské základní školy v ulici Mládeže. „Jedná se o tradiční akci. Odpoledne se sejdou ve škole nad společným tvořením děti i rodiče. Vyrobenou dekoraci si pak školáci odnesou domů," sdělila ředitelka školy Romana Loydová.

Začlenění lehce postižených dětí? Asistentů je už teď málo, varují ředitelé

Jižní Morava – Nejdřív se jeden ze šestiletých školáků na jižní Moravě vzdělával na praktické základní škole s asistentem. Kvůli těžké dyslexii. Po nové diagnostice ho ale pedagogové přeřadili do obyčejné základní školy bez asistenta. Prý už nespadal do kategorie s lehkým mentálním postižením. V kraji totiž není dostatek asistentů. A po zářijovém začleňování dětí do škol nebudou podle prognóz ředitelů k sehnání vůbec.

Vysoká škola ve Znojmě plodí bakaláře. Už 10 let

Znojmo – Jaroslava Dvořáková ze Znojma měla cíl: Zvýšit si vzdělání na vysoké škole a získat lepší pozici v práci. Zvažovala, kde studovat. Využila možnosti získat vzdělání na jediné vysoké škole, která už deset let funguje ve Znojmě. Rozhodla skutečnost, že mohla studovat při práci. „Pracuji na Úřadu práce ve Znojmě. Nedávno jsem absolvovala studium na Soukromé vysoké škole ekonomické ve Znojmě, obor sociální činnost. Jsem moc ráda, že ve Znojmě tahle škola funguje. Nemusela jsem jezdit za vzděláním do Brna či Prahy," uvedla Dvořáková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení