VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Recept na nedostatek zemědělců? Mladé lidi budou vozit přímo na farmy

Jižní Morava – Nezájem o zemědělství u mladých a snižující se počet pracovníků. Problém, který se v Nové Vsi u Ivančic rozhodli řešit pomocí svérázné metody. Mladé budou vozit na farmy, aby si sami mohli vyzkoušet práci zemědělců.

Mramotické děti půjdou na zápis do školy o pár dní dřív

Znojmo – Děti ze znojemské městské části Mramotice, které se chystají k zápisu do první třídy na jejich škole v místě bydliště, vyrazí dřív, než děti ze Znojma. A to už 19. ledna. „Z organizačních důvodů došlo ke změně zápisu do první třídy v Základní škole Prokopa Diviše, pouze ale právě na odloučeném pracovišti v Mramoticích," informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Zápis proběhne 19. ledna od 16.30 hodin v budově mramotické školy.

OBRAZEM: Školáci staví sněhuláky. Pro Afriku

Znojmo – Radost ze sněhové nadílky žáci z páté třídy znojemské základní školy v ulici Mládeže dávali najevo mnoha způsoby. Kromě pobíhání ve sněhu a koulování bylo ale hlavním cílem skupinky dětí postavit sněhuláka. Obvyklá zimní kratochvíle ale měla hlubší podtext. „Naše škola se opět zapojila do celorepublikové akce Sněhuláci pro Afriku. Startovné je padesát korun za každého sněhuláka," sdělila ředitelka školy Romana Loydová.

Znojemské školy čekají nápor dětí. U zápisu

Znojmo – Která ze škol je nejlepší? Dostane se tam vůbec naše dítě? Takové myšlenky nyní letí hlavou všem rodičům budoucích prvňáčků ve Znojmě. Obavy z toho, zda jejich potomek skutečně na vybranou školu nastoupí, nejsou tak úplně liché. Na základní škole JUDr. Mareše museli loni odmítnout třetinu zájemců. Podle ředitelky mohou za velkým zájmem stát speciální programy pro nadané děti, ale i dobrá pověst školy. „Loni jsme měli sto míst a přišlo více než sto padesát dětí. Zájem o naši školu je velký. Lákáme například na výuku jazyků od první třídy. Naše škola navíc spadá do sítě škol UNESCO. Děti již od útlého věku získávají rozhled a seznamují se s jinými kulturami a zvyky," přiblížila ředitelka školy Eva Hubatková.

Nový vysokoškolský obor? V Brně i rozhodčí florbalu

Brno - Loni zaplatili uchazeči o studium za přijímací zkoušky na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity téměř tisíc korun. Letos je vyjdou o polovinu levněji. Místo testů obecných studijních předpokladů od společnosti Scio jim totiž fakulta uzná zkoušky, které sama připravuje a jsou v ceně přihlášky.

Chemie, kreslení i zápis nanečisto. Škola přivítala nejen budoucí prvňáčky

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Znojemská základní škola v ulici Mládeže uspořádala v úterý Den otevřených dveří. „Součástí byl i zápis nanečisto, kde rodiče odhalí, v čem budoucí prvňáček pokulhává. Do skutečného zápisu mají čas ještě na nedostatcích zapracovat," sdělila ředitelka školy Romana Loydová. Své dveře otevírá pro zájemce začátkem prosince většina škol. Cílem je ukázat kromě budovy i samotnou výuku.

Školy ruší zájezdy do rizikových míst v zahraničí. Kvůli obavám z teroristů

Znojmo – Brusel, Paříž, Londýn. Lákavé turistické cíle v zahraničí, kam míří často za poznáním studenti či žáci ze znojemských škol. Nedávné události v Paříži však cestovní itinerář poněkud změnily. Obavy mají ředitelé škol i rodiče žáků.

OBRAZEM: Suchohrdelské děti se radují z nových tříd

Znojmo – Moderně vybavené třídy s interaktivními tabulemi, učebna výpočetní techniky nebo netradiční školní zahrada uzpůsobená pro výuku žáků. Takové novinky mají nyní k dispozici děti, které navštěvují základní školu v Suchohrdlech. S modernizací prostor a budováním zahrady napomohly dotace z obecního rozpočtu Suchohrdel a Kuchařovic. „Návrat k přírodě, přenesení výuky do ní a ohmatání si toho, co jiné děti znají jen z učebnic nebo internetových stránek, jsou hlavní cíle tohoto projektu. Na zahradě mají žáci hmyzí domeček, budku pro ptáky, meteostanici nebo sluneční hodiny," vyjmenovala ředitelka školy Marcela Mašejová. Podle ní se děti nemohou dočkat, až počasí dovolí a budou moci přírodní učebnu vyzkoušet. Netradiční hodiny přírodopisu mohou zažít po domluvě i děti z okolních škol.

Labyrint pomůže problémovým dětem. Radou i rodinnou terapií

Znojmo – Zcela novou službu pro žáky a studenty, kteří se potýkají s výchovnými či osobními problémy v úterý slavnostně představili zástupci moravskokrumlov­ského výchovného ústavu a znojemské radnice. V nově zrekonstruovaných prostorách v centru Znojma, na Obrokové 7, najdou potřební nejen péči psychologa, ale i poradenské a konzultační služby.

Kdepak učebnice. Děti ve znojemské škole už "listují" na tabletu

Znojmo – Zábavný, zajímavý a poučný vstup do nového školního roku mají za sebou děti, které navštěvují znojemskou základní školu v ulici Mládeže. Ve vyučování mohou používat tablety bez obav z napomínání pedagogů. Jde totiž o nové učební pomůcky, které získala školy díky projektu S ICT ve výuce to umíme.

Moravský Krumlov ulehčí lidem třídění odpadu. Zdarma

Moravský Krumlov – Kam patří kelímky od jogurtu, obaly od mléka, sklo či PET lahve se učí i děti v mateřských školách. Ne ve všech domácnostech se však daří odpad třídit. Podpořit a usnadnit toto snažení se nyní rozhodli v Moravském Krumlově na Znojemsku. Obyvatelé města si mohou zdarma vyzvednout na pokladně městského úřadu žluté, zelené a modré tašky.

OBRAZEM: Sběrem papíru vydělávají tisíce. Na výlety či pomůcky

Znojmo – Staré noviny a jiný nepotřebný papír shromažďovali včera rodiče i školáci před budovou znojemské základní školy na náměstí Republiky.

Extrémní sucho a vedro ovlivnilo i počty ptactva

Jižní Morava – Podle kalendáře sice až v tomto týdnu začal nad zdejší krajinou vládnout podzim, příroda však už dávno s přípravami na nejchladnější období roku začala. Jih Moravy tak už opustila řada ptáků, kteří na přezimování vyhledávají teplejší oblasti na jihu. Letos však jejich počty ovlivnilo extrémní počasí, které řadě z nich ztížilo hnízdění u nás.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení