VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zdravotnictví

Přes sto dárců kostní dřeně se přihlásilo do registru na vánočním Garage Designu

Znojmo – Za dva dny se podařilo sehnat ve Znojmě více dárců kostní dřeně, než kolik se jich do registru samo přihlásilo za dva roky. Takový je výsledek víkendových akcí Dárkování a Garage Designu, které letos podporovaly snahu Ivety Hlobilové dostat dárcovství dřeně do povědomí lidí díky kampani Znojemsko na dřeň. Velmi spokojená byla po první akci kampaně Znojemsko na dřeň její organizátorka Iveta Hlobilová. „Osobně jsem ráda za každého, kdo se přihlásil. Byla bych spokojená, kdyby jich bylo třeba pět nebo deset. Že získáme za dva dny víc lidí, než kolik bylo v registru dosud lidí ze Znojemska, jsem vůbec nečekala a jsem nadšená," radovala se Hlobilová. Potvrdila, že kampaň bude po úspěšném startu pokračovat.

OBRAZEM: V TyfloCentru předvedli, jak těžké je nevidět

Znojmo – Den otevřených dveří znojemského TyfloCentra umožnil zájemcům seznámit se s tím, jak obtížný je život nevidomých lidí. Se škraboškou na očích si mohli příchozí vyzkoušet, zda pouhým hmatem poznají, jaký reliéf je vytlačený na obrázku. Zájemci se také seznámili s pomůckami, které umožňují zvládat běžné domácí práce nebo se pohybovat samostatně venku.

Znojemská stará nemocnice má po letech kupce

Znojmo – Jeden jediný kupec má zájem o koupi rozlehlého areálu znojemské staré nemocnice. Detaily o ceně a záměru budou jasné nejpozději sedmnáctého prosince. Zda jsou stále ve hře zájemci z Číny, o kterých mluvil před časem hejtman Michal Hašek, není ale jasné. Pro koho je nyní stará nemocnice podnikatelsky zajímavá, mluvčí kraje zatím nechtěla prozradit. „Přišla jedna nabídka. Obálku rozlepí rada Jihomoravského kraje na jednom se svých nejbližších zasedání," sdělila krajská mluvčí Eliška Holešinská Windová.

Dvě akce ve Znojmě podpoří dárcovství kostní dřeně. Začínají v pátek

Znojmo – Pár kapek krve a odhodlání pomoci ostatním stojí na samém začátku příběhu, který měl tentokrát šťastný konec. Adámek ze Znojma před časem svého dárce kostní dřeně našel. Bohužel, každý čtvrtý nemocný takové štěstí nemá. Nyní se snaží matka Adama, Iveta Hlobilová, dostat otázku dárcovství kostní dřeně do povědomí lidí.

Výhody až do smrti? Slevovou kartu prošetří inspektoři

Jižní Morava – Zatímco krajský Senior Pas v úterý oslavil pět let úspěšného fungování, na jižní Moravě se množí stížnosti na konkurenční projekt společnosti Senior Safe. Kvůli upozorněním nespokojených lidí ji začala prošetřovat Česká obchodní inspekce.

Uzeniny a rakovina? Jen fáma, uklidňují odborníci po varování od WHO

Jižní Morava - Šunka, slanina nebo párky způsobují rakovinu trávicího traktu. S takovým závěrem nedávno přišla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zařadila tak uzeniny na stejnou úroveň jako například tabák nebo azbest. Podle zprávy organizace i dva plátky slaniny denně zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva o osmnáct procent.

Uzavírky? Pro záchranáře komplikace. Pomůže Zlín

Jižní Morava – Do dvaceti minut je u vás pomoc, počkejte a do té doby zůstaňte na lince. Slova, která slyší v telefonu člověk, který přivolá zdravotnické záchranáře, mohou volajícího vyděsit. Dvacet minut je totiž někdy příliš dlouho. Tuto dobu dojezdu má ale sanitka stanovenou zákonem, při uzavírkách a dopravních komplikacích to navíc může být ještě déle. Právě kvůli podobným situacím spolupracují záchranáři napříč Jihomoravským a Zlínským krajem. A jejich vzájemná pomoc bude pokračovat i nadále.

Rakovina prsu: mladé ženy podceňují prevenci

Jižní Morava - Před dvaceti lety lékaři zvládli vyléčit pouze každou druhou ženu nemocnou rakovinou. Dnes jich má šanci osmdesát procent. Přesto však na tuto diagnózu zemřelo na jižní Moravě v roce 2012, ze kterého mají doktoři poslední dostupné informace, 190 pacientek.

Obce řeší uran ve vodě. Kvůli přísným normám

Moravskokrumlovsko – Kvůli přísným hygienickým normám řeší města a vesnice v regionu přítomnost uranu v pitné vodě. Řešení přijde na miliony.

Záchranka bude mít novou základnu. U Gránic

Znojmo – Sanitky znojemských záchranářů budou už příští rok vyjíždět k záchraně lidí z nové stanice. Má vzniknout v sousedství nově plánované stanice hasičů v areálu policie mezi Pražskou ulicí a Gránickým údolím. Kraj tam moderní základnu záchranky postaví za více než šedesát milionů korun.

Nemocnice: důvod průjmu nenašli, důkazy neukazují na stravu

Znojmo – Zástupci znojemské nemocnice, hygienici a epidemioložka uzavřeli e čtvrtek vyšetřování epidemie, která řádila mezi personálem nemocnice v první polovině září. „Neexistuje přímý důkaz, který by ukazoval na nemocniční stravu a nebyly ani porušené žádné technologické postupy. Maso bylo dobře tepelně upravené a nikdo nepochybil," sdělila mluvčí nemocnice Marcela Půčková. Přesto pracovníci kuchyně dobrovolně přistoupili k opatřením. „Po dobu osmačtyřiceti hodin budou ukládat vzorky stravy a klást velký důraz na tepelnou úpravu. Jedenkrát za rok postoupí všichni zaměstnanci kuchyně výtěr stolice," doplnila Půčková.

OBRAZEM: Znojemská nemocnice představila nové sály za stovky milionů

Znojmo – Nové operační sály, které přišly na 292 milionů korun, představil v úterý ředitel znojemské nemocnice Miroslav Kavka. Pozvání kromě krajského hejtmana Michala Haška přijal i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Sedm procent zaplatila nemocnice, 270 milionů putovalo z kraje," přiblížil ředitel nemocnice Kavka.

Sociální služby: státní kontroly přitvrdí v boji proti nelegálním ubytovnám

Jižní Morava – Jak se popasovat s rozšířenými pravomocemi v otázce sociálních služeb? Klíčovou otázku od ledna řeší Jihomoravský kraj i vedení obcí. Rozhodují nově o tom, které služby dostanou dotaci a které si peníze musí najít jinde. Některým poskytovatelům na jižní Moravě se to nelíbí a stěžují si.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení