VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co je pod mikulovským Náměstím? Radary odhalí tajemství

Mikulov – Zapomenuté sklepy pod historickým Náměstím v Mikulově na Břeclavsku? Dá se předpokládat, že tam jsou. To si myslí ředitel mikulovského Regionálního muzea Petr Kubín. „Jenom nevíme, kde, v jakém rozsahu a stavu se nacházejí," podotkl Kubín s tím, že spousta jich zřejmě bude zasypaných a zničených.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Náměstí v Mikulově. Ilustrační fotografie.Foto: Foto.mapy.cz

K nalezení tajemného podzemí má pomoci georadarový průzkum, který odborníci v minulých dnech pod Náměstím prováděli. Cílem bylo právě zmapování podzemních prostor. „Terénní průzkum trval pět dnů. Předpokládáme, že zpracované výsledky nám firma předá do měsíce,“ sdělil Zdeněk Adámek, provozně technický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav, která monitoring platí. V budoucnu totiž plánuje opravu kanalizace. Vedení Mikulova hodlá Náměstí zrekonstruovat kompletně.

Nejstarší domy na Náměstí jsou ze šestnáctého století, ale město v těchto místech stálo už dříve. „Předpokládám, že spousta sklepních prostor i kanalizačních sítí klidně ještě renezančního a barokního původu může být průzkumem objevená. Tehdy bylo běžné, že domy byly podsklepené,“ vyjádřil se Kubín.

Průzkum● Trval pět dní, výsledky očekávají Vodovody a kanalizace Břeclav do měsíce
● Použitý georadar umí přečíst vrstvy až deset metrů pod zemí
● Zařízení nevydává žádné zvuky ani nezpůsobuje vibrace

Právě průzkum může hodně napovědět. „Georadar umí přečíst vrstvy až k hloubkám deset metrů pod povrchem. Jsme v očekávání, že pod Náměstím nebo v okolních ulicích by se něco mohlo najít. Můžeme se dočkat různých překvapení, ale také nemusíme,“ zůstával starosta města Rostislav Koštial opatrný.

Obyvatelé radar nijak nepocítili. „Nevyvozuje žádné hlasité zvuky ani vibrace, není potřeba nic kopat. Jen projet přístrojem po domluvených trasách. Zásadní omezení provozu při tom nejsou,“ uvedl Adámek.

Odborníci hlavně zjišťují, kudy vede hlavní odpadní stoka. Podobný monitoring je výjimečný. Náklady se pohybují v řádu desetitisíců korun. „Děláme jej pouze v místech, kde se dají předpokládat neznámé podzemními prostory. Například v roce 2016 jsme provedli průzkum mikulovských ulic Koněvova a Česká,“ zmínil Adámek.

Podrobné zmapování prostor v Koněvově ulici přineslo podle Koštiala zajímavá výsledky. „Jsou tam dvě vrstvy sklepů pod sebou. Spodní je prakticky nedostupná, i když o ní víme. Průzkum tam vidím skepticky,“ prohlásil mikulovský starosta. Pozemky jsou navíc soukromé.

V roce 2005 se uskutečnil speciální průzkum i pod historickým jádrem Znojma, aby odborníci posoudili vliv tamních sklepů na povrchové stavby. „Prověřovali stav podzemních prostory a ověřovali přítomnost studní, monitorovacích vrtů či jiných objektů, potenciálně vhodných pro sledování vývoje hladiny podzemní vody,“ sdělila znojemská mluvčí Taťána Pavelková.

Znojmo disponuje největším systémem podzemních chodeb a sklepů v České republice. Navíc je přístupný veřejnosti. Je dlouhý téměř sedmadvacet kilometrů a má až čtyři patra. Počátky budování spadají do přelomu čtrnáctého a patnáctého století.

Existence rozsáhlejších zděných nebo kamenných sklepení v Hodoníně je podle mluvčího tamní radnice Ivo Cencingera nepravděpodobná.

Autor: Michal Hrabal

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení