Lidem i firmám v nesnázích má pomoct novela exekučního řádu, která platí od začátku roku. Zrychlí a zjednoduší systém.  Dlužníci už třeba nemusejí čekat na doložky právní moci, při odvolání proti exekuci také nevybírají mezi návrhem na zastavení nebo odvolání, protože se oba způsoby nově sloučily do jediného kroku. Skončit mají také praktiky nejrůznějších vymahačských firem, které se vydávají za exekutory.

Exekutorská komora si od novely slibuje, že veřejnost začne rozlišovat soudní exekutory od vymahačských firem. „Společnosti podivného charakteru zabývající se vymáháním dluhů, inkasní agentury a další vymahači už nemohou bez skrupulí nazývat své podniky exekuční kanceláře. V praxi totiž docházelo k zásadnímu obelhávání věřitelů i dlužníků," informoval prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. Nově hrozí komukoliv, kdo zneužije pojmy jako soudní exekutor, exekutorský úřad, či exekuce, pokuty až do výše dvě stě tisíc korun.
Vymahačské firmy se vydávaly za exekutory také na jižní Moravě.

„Pouze zastupují věřitele, případně od něho dluh odkoupily a snaží se dlužníka přimět k jeho uhrazení. Taková společnost ale nemá s exekutorem vůbec nic společného. Jediné, co může udělat, pokud se s ní nedohodnete jinak, je podat na dlužníka žalobu u soudu," upozornil právní poradce jihomoravského sdružení na obranu spotřebitelů Vladimír Balcar.
Novela také umožňuje sloučení více exekucí do jediné, pokud jsou u jednoho věřitele. Týká se to i zapomenutých pokut za černou jízdu v hromadné dopravě.

Před dvěma lety se k Ústavnímu soudu dostal případ Michaely Štenclové z Brna. Čtyři pokuty kvůli nákladům exekučnímu řízení narostly za deset let  na osmačtyřicet tisíc korun. Soud tehdy ženu od placení osvobodil. „Bylo to neopodstatněné navyšování nákladů exekučního řízení," komentovala rozhodnutí mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Exekuce jsou díky novele pro dlužníky méně složité. „Odpadá zmatek mezi tím, který obranný prostředek v exekuci zvolit. Dlužníci dříve nevěděli, kdy použít návrh na zastavení nebo odvolání. Teď se tyto dva návrhy sjednotily v jednotný univerzální institut," uvedl ředitel komory Prošek.

Výrazné urychlení také vidí v tom, že exekutoři nově nemusejí čekat na doložení právní moci. „Výplata vymožených peněz věřiteli se dříve vlekla, protože soudy na usnesení o nařízení exekuce vyznačovaly právní moc. Tato překážka zmizela," dodal.

Změnu ocenil i podnikatel z Brna, který si nepřál uvést své jméno. „Půjčil jsem známému asi šedesát tisíc korun, na které jsem pak čekal několik let. Když exekutor konečně peníze vymohl, bylo to zrovna ve chvíli, kdy jsem je nutně potřeboval. Musel jsem si ale počkat několik týdnů, než vyplacení peněz dostalo zelenou od soudu," postěžoval si podnikatel.

Exekuce v kraji

2010: 72 682 případů
2011: 80 133
2012: ještě není sečteno

Právní poradna Brno
Bezplatná poradna Exekutorské komory České republiky funguje v prostorách Diakonie Česko᠆bratrské církve evangelické na adrese: Hrnčířská 27, Brno, každé úterý od 14.00 do 17.00 hod.
Zdroj: Exekutorská komora ČR