Například O2 má v Jihomoravském kraji bez započtení firem přes padesát tisíc zákazníků. Téměř dvacet tisíc z nich je přitom z Brna. „Nejoblíbenější tarif je Internet Optimal Plus, za který nový zákazník při uzavření smlouvy na rok zaplatí 499 korun měsíčně," uvedla Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Dodala, že tarif nabízí rychlost stahování dvacet megabitů a rychlost odesílání dva megabity.

Jednodušší nabídka

Další desítky tisíc lidí na jihu Moravy využívají připojení od firmy UPC. „V posledních letech naši nabídku především zjednodušujeme, aby byla víc srozumitelná. Zákazníkům sdělujeme konečnou cenu bez skrytých poplatků a zkvalitnili jsme také péči o ně. Počet připojených lidí v kraji meziročně stoupá asi o deset tisíc zákazníků," sdělil David Frodl z UPC.

Internet od této společnosti má například Brňan Petr Vašík. „Připojení vypadává opravdu minimálně, takže jsme spokojení. Platíme čtyři stovky měsíčně a rychlost nám bohatě stačí," řekl muž.Pro zvětšení klikněte.

Spokojené zákazníky mají někteří poskytovatelé i v Blansku. „Ceny internetového připojení se už zhruba tři až čtyři roky nemění, za tuto cenu ale uživatelé dostávají stále vyšší rychlost připojení. Neustále se totiž zlepšují technologie, které umožňují rychlejší připojení k internetu, a tento trend pořád trvá," vysvětlil jednatel blanenské společnosti Česká informatika Jan Hrnčíř.

V některých menších městech a obcích to ale lidé mají těžší. Nabídka připojení k internetu je tam menší. „Platíme tisícovku měsíčně a připojení není zrovna stabilní. Internet k nám vede přes telefonní kabel. Uvažujeme o změně, třeba přes veřejnou Wi-Fi, nabídka v obci je ale hodně omezená," postěžovala si Michaela Kelarová z Moravan na Brněnsku.

Kabel vede

Právě kvůli stabilitě a také rychlosti vyniká mezi způsoby připojení podle odborníků optická kabelová síť. „Má výhodu v tom, že internet nezpomaluje, kvalita není závislá na počasí a díky vysoké rychlosti se může připojit více lidí," popsal Frodl.

Vybrat si mezi jednotlivými poskytovateli a typy připojení ale stále není snadné. Na co se zaměřit, poradil ředitel národního propojovacího internetového uzlu NIX.CZ Adam Golecký. „Univerzální rada neexistuje. Kromě měsíčního plnění je dobré sledovat také například velikost agregace, která udává, kolikanásobně může být aktuální rychlost nižší než ta inzerovaná," konstatoval.

Golecký: Stabilní je kabelové připojení

Jižní Morava - Nejlepší parametry má ve všem přenos pomocí optických kabelů. To tvrdí technický ředitel národního propojovacího internetového uzlu NIX.CZ Adam Golecký. „Ceny připojení jsou v České republice poměrně nízké," říká.

Podle jakých kritérií si má člověk vybírat připojení k internetu?

Dřív si zákazníci připojení většinou vybírali podle rychlosti stahování dat. V dnešní době ale při rychlostech přesahujících deset až patnáct megabitů není stahování nejdůležitější faktor. Mimo jiné také díky využívání různých sociálních sítí začíná být zajímavějším kritériem rychlost odesílání dat, protože uživatelé umísťují na internet fotografie a videa.

Jaký typ připojení je nejspolehlivější?

Obecně platí, že kabel představuje stabilitu a záruku spolehlivosti. Přenos s pomocí optických kabelů má nejlepší technické parametry ve všech ohledech. Tato technologie je ale pro připojování v případě zástavby s rodinnými domy poměrně drahá.

Jak si poskytovatelé stojí ve srovnání se zahraničím?

Dá se říct, že ve městech jsme na tom velice dobře. Mimo města záleží na velikosti konkurence. V porovnání se zahraničím je cena připojení k internetu v České republice poměrně nízká.

Jaké má možnosti člověk, který žije na vesnici, kde je jediný poskytovatel?

Na odlehlých místech České republiky může být poslední alternativa satelitní připojení. Má bohužel své nevýhody, mezi které patří pomalejší odezva.

Boom teď zažívá mobilní připojení

Jižní Morava - Mobilní zařízení a jejich připojení k internetu. To je oblast, která v poslední době nejvíc hýbe statistikami. Lidé si zvykají na to, že mohou být on-line nejen u sebe doma, ale prakticky kdekoli.

Dokládají to například čísla, která zaznamenala společnost O2. „Náš internet v mobilu používalo ke konci srpna v celé České republice přes milion tři sta tisíc lidí. To představuje meziroční nárůst o téměř sedmdesát procent," sdělila Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení společnosti.

Dodala, že například Brno a blízké okolí už rok O2 pokrývá nejrychlejší mobilní technologií 4G LTE. „Nejvíc lidé surfují na Mendlově náměstí, golfovém hřišti Žabovřesky a v okolí Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického," uvedla.

David Frodl ze společnosti UPC k mobilním zařízením uvedl, že žádný notebook v současné době nevlastní už jenom čtvrtina domácností. „Naopak čtvrtina z nich má notebooky hned dva. A třetina domácností má minimálně jeden tablet," konstatoval.

Vedle rozmachu mobilního internetu roste dál i celkový počet připojených domácností v Jihomoravském kraji. V roce 2012 se už podle Českého statistického úřadu jednalo o víc než osmašedesát procent. Novější data úřad nemá.

VOJTĚCH KUČERÁK

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Mezi těmi, kdo internet stále nepoužívají, jsou především starší lidé. „Za mých mladých let nic takového nebylo, takže je pro mě složité pochopit, jak to vůbec funguje. Internet navíc nepotřebuji. Stačí mi knížky a noviny. Spíše si ještě s kamarádkami posíláme pohledy," řekla třiasedmdesátiletá Anežka Klimusová z Břeclavi.