Jeho život je s jižní Moravou propojený už od narození, i když podle historika Radka Mikulky není dosud jasné, kde přesně Gottwald přišel na svět. „Nejpravděpodob­nější je dům v Dědicích u Vyškova. Podle některých výpovědí to bylo ale jiné stavení, než ze kterého komunisté udělali naaranžované pietní místo," vypráví historik.

Gottwaldova matka podle něj byla velmi chudá a otec nechtěl mít se synem nic společného. Jedna z možností tak je, že matka musela porodit na mezi. „Říká se, že si pupeční šňůru přeťala motykou, ale to už je nejspíš výmysl," usmívá se Mikulka.

První komunistický prezident Klement Gottwald strávil na Vyškovsku velkou část svého mládí.Na státníka vzpomíná i pamětník Václav Sedlmajer z Rousínova na Vyškovsku. „Řada mých známých líčila později podrobnosti setkání s ním z doby, kdy v Rousínově pracoval. Málokdo si přitom po takové době pamatuje i spolužáky ze studií, se kterými strávil roky. A Gottwald tu pracoval jen krátce. Vše kolem něj byla jen taková nafouknutá bublina. Stejně tak snaha přejmenovat Rousínov na Gottwaldův Rousínov. To se naštěstí nikdy nestalo," dodává Sedlmajer.

Na práci truhláře podle něj politik příliš nadaný nebyl. „Učni se mu smáli, že jednou prohobloval dveře," připomíná Sedlmajer.

Podle pamětníků raději než v práci trávil čas v hospodě. Tam si také mohl zadělat na alkoholismus, který prý souvisel s jeho smrtí. „K tomu mohla přispět také syfilitýda. Zda ji měl od manželky, není jisté. Stejně tak jako původ jeho dcery," nastínil Sedlmajer.

Podle Mikulky ale ke smrtelné srdeční nemoci přispělo více faktorů. „Nejspíš i podchlazení ze Stalinova pohřbu, kdy Gottwald stál v mrazu na Rudém náměstí několik hodin," dodává.

V období vlády totalitního režimu sloužil takzvaný rodný domek Klementa Gottwalda jako expozice. Historikové nicméně uvádějí, že dodnes není stoprocentně jisté, kde přesně v Dědicích přišel Gottwald na svět.