Tobogany, skluzavky a tuny hranolků s tatarkou či párků v rohlíku. Jihomoravská a vysočinská letní koupaliště otevírají brány lidem. Kdo ještě nestihl zhubnout do plavek, si musí pospíšit. Například venkovní areál Wellness Kuřim na Brněnsku zahájil letní sezonu už minulou středu.

Loni venkovní koupaliště přilákalo přibližně pětatřicet tisíc lidí. Šlo o víc než šestnáctiprocentní nárůst oproti roku 2012. „Předpokládám, že se letos podaří přilákat stejně lidí jako loni. Vše závisí na počasí a počtu teplých slunečných dnů," uvedl manažer areálu Jan Sojka.

Návštěvníci kuřimského koupaliště se letos mohou těšit na krásnou zelenou plochu díky novému zavlažování trávníku. Radost jim udělá také takzvané bouřkovné. Tedy sleva na vstup do vnitřního akvaparku v případě špatného počasí. „Naše koupaliště neoplývá množstvím adrenalinových atrakcí. Zato ho ale vyhledávají milovníci koupání v čisté vodě, pěkném prostředí a za příznivé ceny," konstatoval Sojka.Pro zvětšení rozklikněte.

Milovníci adrenalinu možná zvolí například Aqualand Moravia v Pasohlávkách na pomezí Brněnska a Břeclavska. Loni návštěvníky zklamal obří tobogan Abyss, zvaný také Propast, který byl kvůli nehodě dítěte krátce po otevření koupaliště mimo provoz. Dívka tehdy skončila jen s oděrkami, podle mluvčí aqualandu Michaely Ferencové má letos být vše připravené. „Atrakce Abyss a samozřejmě i všechny ostatní splňují nejvyšší kritéria a certifikáty v souladu s českými zákony," sdělila mluvčí.

Zajímavosti o koupalištích- Koupaliště Žabák v Humpolci jejediné venkovní umělé koupaliště s chlorovanou vodouna Pelhřimovsku.
- Letní koupaliště v Areálu sportu v Bystřici nad Pernštejnem mohou lidé navštěvovat, i když zrovna není ideální počasí. Jako jediný bazénový komplex na Žďársku má totiž bystřické centrumvyhřívanou vodu.
- Brněnské koupaliště známé jako Dobrák s víc než padesátiletou tradicí jestále zavřenékvůli rekonstrukci. Své brány má otevřít prvního srpna.
- Tobogan v novém akvaparku Laguna v Třebíči měřípřes 130 metrů.
- Obří toboganynajdou lidé v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

Právě do aqualandu se letos nejvíc těší například Brňan Michal Veselý. „Obrovské tobogany a další atrakce mě lákaly už od vzniku akvaparku, ještě jsem se do něj ale nedostal. Letos to chci určitě napravit," řekl mladík.

Mezi nejdelší tobogany v České republice patří také ten v akvaparku Laguna v Třebíči. Měří přes 130 metrů. Letní provoz Laguny navíc patří mezi největší novinky letošní koupací sezony na Vysočině. „Venkovní areál jsme otevřeli už prvního června. Od července začne fungovat systém celodenního vstupného. Návštěvníci, kteří ho zaplatí, budou mít k dispozici celý areál kromě wellness," informoval ředitel akvaparku Jiří Novák.

Na osvěžení v parných dnech se těší i lidé v Jihlavě. Město zahájilo letošní letní sezonu ve Vodním ráji už na konci května. Přípravy byly obtížné. „Venkovní část bylo nutné dát dohromady. Byly zničené obklady ve venkovních bazénech, dělníci je museli opravit. V červnu vyměníme umělý povrch u bazénů k odpočinku a slunění. Velká investice je výstavba třetího hřiště pro plážový volejbal. Až vznikne, splníme podmínky pro konání republikových turnajů," sdělil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Lidi trápí vedra, záchranáři mají perné dny. Vyjedou skoro třistakrát

Jižní Morava – K téměř 250 případům vyjížděli v sobotu jihomoravští záchranáři, o den později jich ještě dvacet přibylo. Ani v pondělí se situace nezlepšila. Vedra udeřila drtivou silou a mnoho lidí kvůli nim potřebovalo pomoc zdravotníků. Ti všem radí, aby dodržovali pitný režim a na slunci se zdržovali co nejméně.

Perný den popsala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. „Za celý víkend jsme zasahovali více než pětsetkrát. Většinou šlo o zdravotní potíže v podobě slabostí, kolapsů a zhoršeného stavu u chronicky nemocných lidí," vyjmenovala Zuchová.

Podle ní byla neděle třetí nejhorší den za poslední měsíce. „V létě se takové dny objevují tradičně," uvedla.

Z lidí, kteří kvůli vedrům potřebovali pomoc záchranářů, nejhůře dopadl muž, jenž skončil v bezvědomí kvůli úžehu. „Měl vysoké horečky a křeče. Převezli jsme ho na oddělení ARO," sdělila mluvčí.

Pozor na námahu

Aby se lidé úžehu vyhnuli, musí podle lékařů hlavně hodně pít. „Venku je vhodné nosit pokrývku hlavy a nevystavovat se fyzické zátěži. V největším horku může zkolabovat i mladý člověk, který si třeba šel zaběhat a měl pocit, že problémy se ho kvůli věku netýkají," upozornila Zuchová.

Zároveň dodala, že pozor je nutné dávat i na klimatizaci v autech a kancelářích. „Příliš nízká teplota způsobí tělu teplotní šok. To pak může skončit nachlazením a celou řadou dalších nepříjemností," dodala mluvčí.Pro zvetšení rozklikněte.

Rady pro lidi nabízí i hasiči, kteří o víkendu zaznamenali větší počet výjezdů než běžně. „Řešili jsme asi deset požárů porostu, trávy nebo lesů. Nárůst nebyl příliš výrazný, ale očekáváme, že kvůli pokračujícím vedrům může ještě přijít. Často hoří například místa podél trati na Tišnovsku. Tam jsme v sobotu kolem čtvrté odpoledne zasahovali dokonce i s vrtulníkem," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat velké škody. Při současném horkém a suchém počasí je podle hasičů nutné, aby lidé dodržovali některá základní pravidla. „Rozdělávat a udržovat otevřený oheň můžou jen v okamžiku, kdy jsou alespoň padesát metrů od lesa. Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce je nejlepší předem nahlásit hasičům," upozornil na některá z nich Mikoška.

Zároveň podle něj může požár způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy nebo jiných hořlavin. „Proto je nutné dávat pozor i na parkování v přírodě," řekl mluvčí.

Kromě požárů hasiči musejí vyjíždět také k dopravním nehodám. I na některých z nich může mít podíl horké počasí. „Vysoké teploty se na řidičích rozhodně podepisují. Člověk více přemýšlí, jak mu je, než nad tím, co se děje kolem něho. Organismus může být unavený," řekl jihomoravský koordinátor agentury Besip Pavel Čížek.

Řidiči si podle něj musí brát na cesty pití a dbát na odpočinek. „Pokud se člověku udělá špatně nebo je z horka unavený, je nejlepší někde ve stínu zastavit a načerpat síly," dodal odborník.

Nenechávejte ve vyhřátých autech děti a zvířata, zní další z pravidel. Například přibližně před rokem našli brněnští strážníci ve Vrázově ulici dvě dehydrované malé děti v autě zaparkovaném přímo na slunci. Byly v něm přes půl hodiny.

Na situaci strážníky upozornil kolemjdoucí. „Na místo vyrazila hlídka, která skutečně našla auto s otevřeným oknem. Uvnitř sedělo šestileté a dvouleté dítě," sdělil tehdy mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Dodal, že děti hlídce nebyly schopné říct, kde jsou jejich rodiče a kdy se vrátí. Strážníci jim dali minerální vodu, po chvíli se jim podařilo nezodpovědné rodiče vypátrat. Případ si převzali sociální úředníci.

Trpí i zvířata

Úmornými vedry však netrpí jen lidé. Často trápí také zvířata. O tom se přesvědčili brněnští strážníci, kteří zachraňovali dravce. „Od pohledu vysílené ptačí mládě, které se marně pokoušelo vzlétnout, zahlédla na rozpálené ulici v Žebětíně kolemjdoucí žena. Zavolala na linku 156," uvedl Šoba.

Vyslaná hlídka ptáče převzala, opatrně ho naložila do krabice a předala specialistům z ptačího centra. „Ti zesláblému a dezorientovanému mladému káněti poskytli odbornou péči," dodal k případu včera Šoba.