Pachatelé se rádi zaměřují na lidi, kteří se nemohou moc bránit. S otřesem mozku tak skončila přednedávnem v nemocnici například dvaasedmdesátiletá důchodkyně z brněnské Slatiny. Kvůli sedmi stům korun. „Lupič ji napadl před obchodem. Zezadu ji udeřil a z nákupní tašky si vzal peněženku," popsala útok šestatřicetiletého muže policejní mluvčí Andrea Straková.

Série útoků

Žena nebyla jediná oběť lupiče. Za několik dní stihl okrást pět důchodkyň. Získal tak téměř deset tisíc korun. Přednedávnem ho chytili policisté. „Pachatel si vždy dopředu vytipoval starší ženu. Poté ji zezadu napadl a z ruky se jí snažil vytrhnout kabelku. Byl tak hrubý, že důchodkyně, přestože se snažily bránit, při útoku srazil na zem," uvedla Straková.

Podle strážníků není obrana vždy nejlepší řešení. „Oběť tak může pachatele vyprovokovat k ještě větší agresi. Často je proto lepší dát lupiči, co chce, a co nejrychleji vše oznámit strážníkům nebo policistům," poradil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Doplnil, že je důležité, aby si lidé co nejlépe zapamatovali, jak pachatel vypadal, co měl na sobě a další detaily. Čím dřív oběť napadení oznámí, tím větší šance je, že strážci zákona lupiče dopadnou.

Z třiadvaceti loupeží, které se v Jihomoravském kraji staly od začátku roku do konce ledna, se jich policistům podařilo objasnit patnáct. Pachatelé obětem způsobili škody přes 170 tisíc korun. „Loni jsme ve stejném období řešili loupeží sedmačtyřicet," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Podle ní bylo v loňském roce loupeží víc kvůli lednové prezidentské amnestii, kdy se na svobodu dostalo mnoho recidivistů.

Drtivá většina loupeží, letos šestnáct, loni šestadvacet, se odehrála v Brně. „Nejvíc případů se stalo v okolí brněnského hlavního nádraží a v centru města," uvedla Vedrová. Mluvčí brněnských strážníků Ghanem jako další nebezpečnou oblast uvedl brněnské Zábrdovice.

Podle Vedrové se nedá určit, kdy pachatelé loupí nejčastěji. „Setkáváme se s nimi v noci, ale také dopoledne. Stejně jako neexistuje typický čas, neexistuje ani typický poškozený," upozornila policejní mluvčí.

Pachatelé si podle ní oběti nejčastěji tipují v místech, kde se nepohybuje moc lidí, případných svědků. „Většinou si vyhlédnou takového člověka, který vypadá, že se nedokáže příliš bránit," upozornila Vedrová.

Raději ve dvojici

Podle Ghanema by se lidé měli napadením snažit vyhnout tím, že si ve večerních hodinách naplánují cestu domů tak, aby šli po osvětlených ulicích. „Vždy je lepší jít alespoň ve dvojici ulicemi, kde se pohybují další lidé," doporučil mluvčí.

Policejní mluvčí Vedrová dodala, že by lidé také neměli příliš vystavovat na odiv svoje drahé šperky, mobilní telefony nebo jiné cennosti.