VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřské školy jinak. Místo hřiště mají les a oběd na ohni

Jižní Morava – Do nástupu do mateřské školy zbývají synovi Terezy Šabatové z Břeclavi ještě dva roky, přesto ji už nyní zaujala nová možnost. V září začne v Břeclavi fungovat lesní mateřská škola. „Do státní školky syn asi nepůjde už vzhledem k povinnému očkování. Varianta lesní školky by sice byla dražší, ale nechodil by tam třeba všechny dny v týdnu," přemýšlela dopředu Šabatová. O školce, kde se děti vzdělávají a hrají si pouze v přírodě, uvažují i další rodiče.

8.5.2017
SDÍLEJ:

Lesní mateřská školka. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Racek Attila

Břeclavská mateřinka Veverka bude mít zázemí v městské části Charvátská Nová Ves. „Pozemek je hned vedle lesa. Jako útočiště pro odpočinek a případné velmi nepříznivé počasí jsme vybrali novou krásnou jurtu,“ řekla za břeclavský tým Dana Neprašová. Jurtu, což je tradiční kruhový mongolský příbytek, budou s pomocí rodičů stavět v červenci.

Kapacita školky, kde budou rodiče podle počtu dní platit školkovné, bude maximálně patnáct dětí na jeden den. „Jsme nezisková organizace, a proto za návštěvu školky rodiče platí. O děti se budou starat dva učitelé. Dítě může navíc kombinovat docházku do lesní školky s chozením do té klasické,“ nastínila možnosti Neprašová.

Průměrné školné v lesní školce činí v současnosti přibližně čtyři tisíce měsíčně. To se však od září může změnit. Díky novele školského zákona a vyhlášce o předškolním vzdělávání z konce minulého roku mohou nyní soukromníci usilovat o zápis do školského rejstříku. Registrace by jim umožnila čerpat státní dotace a tím pádem by mohli vybírat nižší školné. Děti by v nich také mohly od září odchodit povinný poslední rok předškolního vzdělání.

Podle ministerstva školství o takovou možnost zažádalo zatím jen část z nich. Přitom je v republice takových zařízení, které fungují pod Asociací lesních mateřských škol, přibližně sto čtyřicet. „Pokud chtějí být zapsány, musí splnit i hygienické požadavky. Novela vyhlášky nastavuje například délku provozu lesní mateřské školy s ohledem na to, že se děti vzdělávají především venku,“ odpověděla v pátek na dotaz deníku Rovnost kancelář ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Lesní školy fungují již několik let. V roce 2014 otevírali jednu například na Hodonínsku. „Naše školka je v krásném prostředí na okraji bzeneckého borovicového lesa. S dětmi netrávíme čas jen v přírodě, ale navštěvujeme spoustu kulturních akcí, divadel, koncertů. Ukazujeme dětem reálný život a práci dospělých návštěvami výrobních podniků, čističek vody či odborných učilišť,“ uvedla za školku Petrklíč z Bzence Renata Oharková. Pravidelně k nim dochází kolem osmi až jedenácti dětí.

Zatímco Břeclavsko a Hodonínsko mají po jedné lesní školce, na Znojemsku na svou první teprve čekají.

Lesní mateřská škola ∙ Lesní mateřská škola je možnou variantou ke klasickému předškolnímu vzdělávání
∙ Klade důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa
∙ děti odpočívají v zázemí, která mají nejrůznější podoby, nejčastěji jsou to takzvané jurty, chatky či maringotky
∙ vzdělávání je v souladu s rámcovým vzdělávacím programem

Renata Oharková ze školky v Bzenci říká: Učíme děti úctě

Bzenec – Lesní mateřskou školu Petrklíč v Bzenci na Hodonínsku založily před třemi lety dvě matky s malými dětmi. „Jsme přesvědčené o tom, že pobyt dítěte v přírodě za každého počasí je to nejlepší pro jeho osobnostní, motorický a zdravotní vývoj,“ říká hlavní učitelka Petrklíče Renata Oharková.

Jaké byly začátky? Co všechno jste musely zařídit?
Školku jsme otevíraly v Moravském Písku, kde obě bydlíme. Naším zázemím byla budova mysliveckého spolku Dubina. Za rok jsme byly nucené školku přestěhovat do rodinného domu kolegyně. A zároveň jsme připravovaly s pomocí rodičů nové zázemí v Bzenci. Pozemek nám skoro zdarma pronajalo město.

Čím se liší vaše školka od těch klasických?
Snažíme se vést děti k úctě a ochraně životního prostředí. Účastníme se různých ekologických projektů. Denní chod je podobný jako v kamenných školkách. Máme připravený program, který je však hlavně v lese. Pravidelně jeden den v týdnu vaříme oběd na ohni. Po obědě se pak přesouváme do zateplené a vytápěné maringotky, kde odpočívají.

Autor: Aneta Beránková

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení